Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ulei pe galerie !
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
varu_vyyp
am o problema cu uleiul din motor care curge pe la garnitura de la galerie....scoate si un fum albastru nu prea se simte mirosul ....astept sugestii in legatura cu cazuele probleme....
sumi_nos
schimba garnitura capac culbutori
si daca nu se rezolva incearca cu mastic si la garnitura si la suruburile care strang capacul de la culbutori
mai pui si un colier pe furtunul ala care iese din capac si duce la carburator
varu_vyyp
legat de furtunul ala care duce in carburator, nu il scot din carburator ca nu imi scoate fum .....si daca scot capacul de la culbutori tot nu scoate fum . problema cea mare e uleiul de la garnitura aia dintre galerie si chiuloasa .....pe acolo imi curge ulei ...nu la capacul de culbutori ....nush daca nu e o problema cu evacuarea ...sad.gif(

30 Apr 2009, 16:33:
am uitat sa pecizes ca nu prea am stras galeria .....nu scoate fum ...asa am remarcat ca imi curge uleiul pe acolo ..... astept sfaturi de la voi wacko.gif
si se mai aude ceva in motor atunci cand este mai turat....probabil sa fie culbutorii...

30 Apr 2009, 17:21:
a mai intalnit cineva asa o problema ????
Merced
Ti-o fi curgand pe langa garnitura de chiulasa... Caz in care dai jos chiulasa, o planezi, iei garnitura noua si o montezi cum se monteaza, stransa cu cheie dinamometrica nu la mana cum fac mesterii din ziua de azi.
varu_vyyp
nu curge pe la kiloasa ....exact prin orificiile alea din motor....care se dunc in galerie....am dat galeria jos si am vazut exact pe unde curge .....
Cum de ajunde uleiul pana acolo????
Paca
ori ai motorul varza...ori daca nu...o fi de la pandemia asta de circula prin toate tarile
Minel
Chiulasa fisurata in zona prezoanelor .... nedumerire.gif
varu_vyyp
nu e nik crapat ajunge ulei pe la evacuare.....in galerie sunt mai multe gauri rotunde .....unle de admisie si undele de evacuare....mai precis cele de pe latereal ( cele din mijloc duc benzina din carburator) pe unde scoate noxele.....scoate si ulei...


30 Apr 2009, 19:09:
si acuma circul cu ea ....am in jur de 700 km consum de 6.5 cutie 4 trepte ....daca ar fi kilosa crapata nu ar mai merge asa
motorul cred ca e de renault biggrin.gif nush daca am mai zis ca am vazut un motor similar pe o masina renault
ma intereseaza din principiu cum este posibil sa ajunga ulei pe galerie???/ ohmy.gif
kindeeru56
asa am patit eu acum o saptamana este de la segmenti de ungere, baga ulei pe evacuare in mare parte se cam cere un set nou si daca faci rost de set cu segmenti de ungere tip omida SA NU TAI DIN IEI , uitate in capu la piston si vei vedea ca ai ulei acolo. bafta
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.