Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: daciuta mea e suparata pe mine!
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
livacana
salut. dupa ce am avut o tona de probleme cu franele....constat cu stupoare alta problema... am schimbat cilindrii si am schimbat si sabotii si pe roata dreapta se aude un huruit...asemanator cu al rulmentilor dar foarte tare. problema e ca daca masina e"rece"adica vreo 5 minute nu se aude nimic,dupa iadul se dezlantuie,deasemeni daca trag 3 dinti la frana de mana iar nu se mai aude...inca vreo 5 min dupa care incepe si asa,si am incercat si alte reglaje ale franei de mana.ca sa fiu sigur...am si smirgleit atat tamburul dar si ferodourile in speranta ca poate nu se mai aude nimic, insa fara succes.va rog sa imi dati un sfat...(punte break).aa, uitasem...sabotii sunt asam,dar am incercat si ferodouri turcesti si aia nu faceau asa,dar imi cursese lichid de frana de ei si au trebuit shimbati.multumesc. o seara buna
CandyMan13
.........pffffffff ASAM'ti trebuie:(
Verifica interiorul tamburului poate ai vreo bavura si umbland ai decalat un pic ferodourile;daca e sunet continuu e ok asta insemnand ca nu sunt ovalizate.Daca are un ciclu,sunt ovalizate.Ma mai gandesc sa nu ramana blocat pistonul cat doar sa impinga.:-??
livacana
sunetul e continuu.inseamna ca nu e ovalizat...pai ma gandesc ca cilindrii nu au cum sa fie blocati pentru ca imediat ce i-am montat au inceput sa faca asa(setcar)...in plus daca erau blocati banuiesc ca nu mai se intampla nimic daca trageam si dintii la frana de mana. ma mai gandeam sa slefuiesc bine sabotii si sa mai maresc spatiu dintre sabot si tambur...multumesc
Paca
in sfarsit unu care are aceeasi problema cu mine....din fericire am rezolvat dar da "ASAM ne trebuie!!!" sa ne fie invatatura de minte !
livacana
Paca, cum ai rezolvat problema? eu am batut alte ferodouri.chiar daca am luat turcesti.. pana acum tot ce luam asam aveam probleme cu ele....dar deabia acum m-am invatat minte... salut
Paca
eu am depistat problema...cel putin in cazul meu....capetele sabotilor...cele de langa cilindru...aveau un joc destul de mare...si atingeau in tambur...se asezau doar la franare...eu am legat cu sarma capetele sabotilor de cilindri astfel incat sa nu schimbe modul lor de functionare si sa nu estompeze miscarea lor normala...si nu se mai aud...le-am reglat...franeaza corect si eficient.salut
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.