Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: releu regulator tensiune
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Magnum_Baracuda
salut lume...dati o idee cu releu regulator de tensiune...releu mecanic sau electronic... daca e mecanic ce tensiune sa am la incarcarea bateriei cu consumatori in functiune ,adica faza lunga ,la ce turatie
ATM
Releu electronic fara discutie. Motive: mai stabil, cica incarca mai mult cand e frig, suplinind consumul de curent mai mare al masinii (ceva cu contractarea pieselor, n-am inteles eu prea bine dar ma rog...), mai ieftin, mai mic. Daca nu ma insel eu, incarcarea, indiferent ca-i mecanic sau electronic, trebuie sa fie undeva pe la 13.8 dar mai bine verifici si din alte surse.
Mr_Devil83
14,4 - 14,7v, releu electronic sau preferabil un alternator cu un releu incorporat de pe o masina de import, asta ca sa scapati de problemele cauzate contactele de masa oxidate.
bygy007
QUOTE(Magnum_Baracuda @ 3 May 2009, 20:55)
salut lume...dati o idee cu releu regulator de tensiune...releu mecanic sau electronic... daca e mecanic ce tensiune sa am la incarcarea bateriei cu consumatori in functiune ,adica faza lunga ,la ce turatie
*


oare de ce trebuie facut cite un topic nou cind este un ditamai topicul de 32 pagini despre subiectul asta mai exista in dreapta sus functia cauta
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.