Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Astra Asigurari - intarziere
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
vepman_ro
AM o nedumerire , sau cel putinnu-mi imaginam ca dureaza atat de mult in cazul in care esti"avariat"...
Am avut un mic eveniment rutier din care am reiesit nevinovat si asadar am la mana un proces verbal , o dovada de reparatie si o copie de asigurare dupa cea a 'vinovatului" care din pacate pentru mine este din Prahova.
m-am prezentat la asigurator , inspector constator si mi s-a intocmit o nota de constatare auto , fotografierea masinii ( avarii bara fata si capota) si mi s-a spus sa astept raspuns pentru a face si ei o constatare a masinii 'vinovate" , dar di pacate aceasta este din Prahova si mi s-a afirmat ca s eva trimite os crisoare recomandata pe respectiva adrea si voi fi sunat imediat dupa ce acesta se va presenta la unc entru de'constatare Astra.

Din data de 22 aprilie 2009 (data constatarii Astra- nota de constatare auto ) am tot insistat cu telefoane si mi s-a spus sa astept , deorece nu s-a primit raspuns de la 'vinovat" si sa astept ca voi fi sunat .
Bun acum intreb eu ..pe cale legala .....eu cat trebuie sa mai astept raspuns din partea celor de la ASTRA ?
PS : In nota de constatare auto mi s-a mentionat " sub rezerva reconstituirii".


Care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez ..si care este termenul legal in care trebuie sa ma incadrez , nu de alta dar nu vreau sa ma trezesc ca tot eu am fost vinovat ,astepteptand un raspuns .si neavand nimic la mana ( hartii semnate ) inafara unei note de constatare .

In timpula cesta pot cere anumitor service-uri cu decontare directa un deviz al lucrarii ?

Mersi frumos ...am incercat sa tot rasfoiesc pe aici si mi-am zis ca un nou topic nu deranjeaza..
prody
Asiguratorul are termen legal sa efectueze cercetari la daune RCA 60 zile,asa ca nu prea ai ce sa le faci, legal. Nu cred ca se pune problema schimbarii vinovatiei, de vreme ce ai proces verbal, doar ca li se cere de la nivel inalt ca, in cazul unor daune mai dubioase, de genul neasigurare la mers cu spatele,sa ia o declaratie si vinovatului si sa ii faca si poze la masina.
misu78
Exact. Trebuie sa astepti 60 de zile, iar in cazul in care asiguratorul nu isi precizeaza punctul de vedere:1. CSA, 2. cu documente oficiale semnate si parafate de el in care sa explice motivul pentru care refuza despagubirea, il dai in judecata. Deocamdata astepti, dar poti pune un pic de presiune pe asigurator(telefoane, faxuri, aduceri in discutii a CSA, a avocatului ipotetic pe care il ai wink.gif , vizite pe la sediul asiguratorului, vorbit cu seful celui care face cercetarea asiguratorului, etc.). Succes.
vepman_ro
Mersi frumos ..deci am mai insistat astazi telefonic si mi s-a precizat ca respectivul nu a raspuns inca chemarii . A fost instiintat prin posta romana cu scrisoare recomandata , sau cel putin asa am fost "mintit"...
Oky mersi frumos , orcum daunele nu sunt majore , nu este vorba decat de schimbat o bara fata , reparat capota si schimbat suport numar si numar .Ultimele doua orcum le fac pe cheltuiala mea , nu sunt o caruta de bani .
Ideea este ca atata timp cat beneficiez de o asigurare ( adica ma simt nevinovat ) de ce sa nu repar masina conform legislatiei in vigoare ( RCA vinovat ) .

Inca o data mersi si va tin la curent sau daca am probleme ntreb smile.gif
vepman_ro
Se pare ca timpul trece si mi se raspunde telefonic : " nu a primit vinovatul recomandata prin posta , nu avem nici un raspu8ns , va sunam noi cand avem o 'rezolvare"


Ce-mi recomandati s afac ? totusi asteptarea asta nu-mi prea surade.
body
Vezi ca Astra sunt campioni la imbarligaturi !
Bafta
misu78
QUOTE(vepman_ro @ 11 May 2009, 19:03)
Se pare ca timpul trece si mi se raspunde telefonic : " nu a primit vinovatul recomandata prin posta , nu avem nici un raspu8ns , va sunam noi cand avem o 'rezolvare"
Ce-mi recomandati s afac ? totusi asteptarea asta nu-mi prea surade.
*


Era de asteptat ,,sa traga de timp". Preseaza-i in continuare, nu-i slabi de loc, 20 de telefoane pe zi daca trebuie.
vepman_ro
Offfffffff ..nu am intampinat pana acum o astfeld e tragere de timp ....
Merg astazi dimineatza la o noua masurare a masinii, intradevar corespunde cu masina 'vinovata" si merg cu nota de constatare la un service cu decontare directa. E masina prea veche si ei nu stiu daca gasesc o astfeld e bara ....
Ii informez ca exista si originala si aftermarket si firmele la care exista ..
Apoi ..dar stiti c anoi nu lucram cu ele .etc ...
Pana la urma a ramas ca trebuie sa astept eu un raspuns din partea lor s avada daca ma primescs au nu fucntie de 'achizitia" barii "..
Dupa 3 telefoane insistente catre Service primesc un raspuns favorabil . s-a gasit dara cum trebuie sa astept 2-3 zile sa vedem daca Astra isi da acceptul pentru valoarea devizului .
Valoare pe care telefonic nu au vrut sa mi-o precizeze, pentru ca se face decontare directa si eu nu intru "in ecuatia asta".

Este normal un astfel de lucru ?
Bine mergand pe cealalta parte interesul meu este reparatia masinii , constient ca pe "criza" asta nu accepta nimeni pret"original" si pana la urma este o bara, deci nu insist pe Original.
Urmeaza sa astept 2-3 zile din pacate ...


Voi ce parere aveti ?


misu78
2-3 zile mai conteaza? Sa repare ei masina si sa fi tu multumit.
Ai vazut ca daca insisti, conteaza? Ti-am zis io! biggrin.gif
Succes.
vepman_ro
Dup[a telefoane zilnice ..am ajuns la un consens ....
am fost chemat ins ervice pentru ca s-a aprobat 'devizul de reparatie"
O s amerg luni si sa vedem ce se intampla, mi s-a promis ca a doua zi voia vea masina ....
vepman_ro
Gata s-a rezolvat problema .
Repede, bine, si pe cale "amiabila".
O singura observatie : au incercat subtil sa-mis puna " dars titi ca este SH pentru ca pentru o masina asa veche nu se ai agseste , eu ii informez ca exista la cateva firme distributoare la un pret acceptabil , ei imi spun ca lucreaza doar cu anumite firme sia celea nu au si Sh costa nu mai mult de 595ROn cand una aftermarket am gasit-o eu la un pret de 360RON. La refuzul meu categoric de a monta una Sh si la insistentele mele pentru a-mi da hartie scrisa din ceea ce mi-au spus verbal ...a ramas sa fiu sunat in 2-3 zile ...dar ce este nostim ..intr-o ora ...am gasit bara smile.gif )))
Bine intre timp le-am spus ca eu personal pot emrge la un service reprezentanta Renault , ca pana la urma nu platesc eu bara originala si manopera si cred ca acolo vor fi amiabili cu mine smile.gif

Deci cam astea au fost peripetiile mele ...
Mersi de ajutor !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.