Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ceasuri apa ulei
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
giani.cosmin
Am o mare problema cu ceasurile de apa respectiv ulei nu vor sa mai indice nimic.
am verificat prezenta tensiunii, ce mai imi ramane de facut nu stiu , sondele is bune dar nu stiu ce poate avea, de fire nu a tras nimeni sa le rupa ( firele care vin la ceasuri , nici nu am umblat la ele)
Minel
Dar masa de la ceasuri ai verificat-o ... dry.gif
giani.cosmin
am verificat-o si este prezenta
giani.cosmin
nu stiu ce sa mai fac.
sa treg alte fire de la sonde ? complicat ar fi cu becurile din bord.
Minel
Cu contactul pus, daca pui fiecare fir de la sonda la masa, indicatorul ceasului se duce spre maxim , daca DA , ceas bun ,sonda defecta...
giani.cosmin
is doua sonde cu rezistenta si doua cu termocontact , care din ele le pun la masa?
Minel
QUOTE(giani.cosmin @ 5 May 2009, 08:53)
is doua sonde cu rezistenta si doua cu termocontact , care din ele le pun la masa?
*




Cea cu termocontact , cand pui firul de la sonda la masa, se aprinde becul , iar la cea cu rezistenta , cand il pui la masa , se duce spre maxim indicatorul !

Bafta !
diaconuliviu
Ambele ceasuri simultan au "picat"? daca da, vezi sigurantele sau mufa ce aduce + in "vitrina cu ceasuri". Daca au "picat" pe rind si in timp, posibil si ceasurile defecte.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.