Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ceasuri ulei, apa, turometru! cum le pot monta?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
varu_vyyp
Vreau sa imi pun ceasurile de apa si ulei ...problema este ca nu prea stiu cum sa fac legaturile.....
Am mai inteles ca sunt turometre exterene, de unde as putea sa procur unul.?...

5 May 2009, 08:48:
Parca avea cineva o schema electrica pntru ciasurile astea ......nu prea asi mai merge cu masina numai cu becurile ....vreau sa vad exact presiunea la ulei si temeperatura la apa..
Minel
Sunt jdemii de topicuri pe tema asta, chiar mai trebuie sa faci inca unul wacko.gif

Foloseste , functia SEARCH , si numai intoxicati forumul asta cu tot felul de topicuri repetitive ...... dry.gif

Dintr-un simplu search, cea iesit ..

http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=132734&hl=

varu_vyyp
prietene sunt nou pe forum ....am caut nu prea am gasiu si de aia am intrebat aici ...nu am crezut ca deranjeaza ....mc ptr linc

5 May 2009, 20:37:
Ajutor!....am citi mai multe topicuri legate de ceasurile de bord suplimetrare pentru dacia 1300. Nu am reusit sub nici o forma sa le fac sa mearga. sad.gif
Vreau si eu sa stiu exact cem se monteaza
- am sonda de ulei pe blocul motor, la care ajunge un singur fir.
- pe capacul de la kiloasa am 2 sonde si din nou un singur fi doar la o singura sonda
- daca pun contactul se aprind becurile la apa si ulei, problema e ca nu stiu cum sa le montez pe cele suplimentare.
Ceasurile sunt cred de 1310 nush exact.....sunt deregula montate in partea dreapta a bordului undeva in stanga unde este inscriptionat dacia. Ceasrile au cate 3 papuci fiecare.....acum care si cum sunt si unde se duc, vreau sa tra fire separat de instalatie...
bygy007
de la + prin contact se alimenteaza schema de legare e asa , cauta ca s-a mai discutat
varu_vyyp
Am mai vazut schema asta! dar nu prea o inteleg sad.gif
eu vreu sa stiu daca pot folosi sondele de pe motor 1300 ( aia de ulei )
inca o nelamurire este legata de alimtarea cu 12 V ....este numai pentu bec sau si pentru ceas...?...
diaconuliviu
Aia de ulei pt ceas este mai mare, cea de bec este cam cit cele de pe chiulasa, ma refer dimensional.
Daca tu ai numai o sonda la ulei, de bec, va trebui sa adaptezi cu un teu si a doua sonda, cea mare.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.