Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: joc la pedale
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Diverse - Dacia Logan
smar2
Am observat dupa ce am luat masina ca pedalele de acceleratie si de frana au un joc lateral destul de pronuntat (aprox. 1 cm), ca si cum tija in jurul careia se rotesc ar fi mai subtire decat ar trebui...

in plus, pedala de acceleratie se poate ridica in sus de la puntul de repaus fara a intampina rezistenta.

mi-e sa nu raman fara comenzi la un moment dat...

asa face si la voi?



Pt. moderatori:
am dat search dupa "joc pedale", dar era prea scurt cuvantul "joc", iar dupa "pedale" nu am gasit nimic asemanator.
adister
Si eu am un joc la pedala de acceleratie, dar nu chiar 1 cm. La inceput am fost ingrijorat, dar mi-a trecut repede cand am mai vazut si la altii acelasi lucru. Dupa 5 luni de utilizare pot sa spun ca nu e nici o problema.
La frana in schimb nu am constatat jocul asta....
klaus
Nu-i nici o pb, stati linistiti
ar_logan
Eu am la ambreiaj un joc, dar asta e.
asarban
Astia sunt copiii lui Dany...
Mai oameni buni...cand calcati frana o apasati perfect perpendicular, cu contact pe TOATA pedala sau o calcati dintr-o parte, fara a muta calcaiul de pe jos din dreptul acceleratiei?
eeee???
E normal sa faca un pic de joc...
bomicabomic
Fratilor e masina,o articulatie, nu ceas...
E normal sa aiba un mic joc. E o articulatie cu un bolt, cu zegher sau stift la unul din capete
Daca boltul pe gaura ar fi fara joc, ar ingreuna miscarea pedalei si in plus nu vad cum ar putea fi montat acolo.
Nu mi-a trecut niciodata prin cap sa verific si la masini straine, dar cred ca toate au acest joc.

Aaa si la actionare urmati sfatul lui Asarban...
m-power
Are joc, daca tragi cu mana de pedale, piciorul nu sesizeaza jocul. Un centimetru la tine mi se pare, totusi, prea mult. Mergi la service si se rezolva.
diesel2002
pe langa aceste jocuri, la mine ies cauciucurile alea de pe pedale, mai ales pe ambreiaj cand il calc pana la capat. Ce sa le fac? Sa le lipesc cu adeziv?
J o h n n y
Exact asa am patit si eu. Le-am pus la loc de cateva ori cauciucurile astea dar cadeau in continoare si era tare enervant. As fi putut sa le lipesc eu, insa am zis ca daca masina e in garantie sa merg la service, chiar daca nu e mare lucru. Au facut comanda de la fabirca pt ca nu aveau pe stoc bucatile astea de cauciucuri si mi le'au montat ei... le'au lipit cu ceva adeziv ca sa tina si deocamdata nu am probleme. Mecanicii de la service ziceau ca nu te lasa la inspectia tehnica daca nu ai caucicurile pe pedale, deci pana la urma sunt importante bucatile alea.

Deci solutia ar fi sa le lipesti wink.gif
bunicu
QUOTE(diesel2002 @ 29 Jun 2005, 13:37)
pe langa aceste jocuri, la mine ies cauciucurile alea de pe pedale, mai ales pe ambreiaj cand il calc pana la capat. Ce sa le fac? Sa le lipesc cu adeziv?
*



post-336-1110552475.gif nu cumva ies pentru ca se agata in covorasele de cauciuc ? eu am schimbat covorasele cu unele mai scurte si nu a mai iesit cauciucul respectiv. se mai poate intimpla sa alunece covorasul si sa ajunga sa "agate" pedala.
bogdy33
Acelasi joc lateral l-am observat si eu la pedala de frana inca de la inceput. Problema la mine este un pic deranjanta intrucat atunci cand sunt incaltat mai lejer, de exemplu cu papuci de vara, mi se agata piciorul in pedala de frana, impidicandu-ma sa apas corect pedala. Am rezolvat partial problema, ridicand piciorul mult deasupra pedalei atunci cand intentionez sa franez, dar numai este un condus relaxat. Am incercat aceasi miscare si la laureat-ul unui coleg si am constat cu parere de rau ca se intampla acelasi lucru. Cu alte cuvinte “asa face toate”, dar pe mine ma deranjaza.
FLORO
QUOTE(diesel2002 @ 29 Jun 2005, 12:37)
pe langa aceste jocuri, la mine ies cauciucurile alea de pe pedale, mai ales pe ambreiaj cand il calc pana la capat. Ce sa le fac? Sa le lipesc cu adeziv?
*


Aceeasi problema si la mine
Cred ca am sa le lipesc cu adeziv
Rigor
Si la mine are joc, frana chiar scartia la un moment dat iar acceleratia salta in sus cand luam rapid piciorul de pe ea. Se auzea ca in sala masinilor. de la un timp nu mai scartie..sau m-am obisnuit eu.
diesel2002
QUOTE(bunicu @ 29 Jun 2005, 16:50)
post-336-1110552475.gif nu cumva ies pentru ca se agata in covorasele de cauciuc ? eu am schimbat covorasele cu unele mai scurte si nu a mai iesit cauciucul respectiv. se mai poate intimpla sa alunece covorasul si sa ajunga sa "agate" pedala.
*


Nu este din cauza covorasului. Este de la mocheta. Cand calci la capat ambreiajul cauciucul ala de pe pedala este dat de mocheta. Naspa. Trebuie lipit sau schimbat cu altul mai subtire.
lungan
Aceeasi problema si la mine. Cred ca toate pedalele au joc, dar nu e asta o problema.
kommodore_ss
Se poate strange cumva pedala de frana? Are joc 1 cm stanga dreapta.
Celelalte pedale nu au deloc.
constantin.p
Eu am joc la pedala de ambreiaj, jumatate de cm cred, la frana mai putin, m-am obisnuit. Am vazut si la un logan de 1 an aceste jocuri, daca aveti vreo rezolvare postati va rog.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.