Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Zgomot ciudat in motor
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Sir_Alex
Sal fratzilor. Am un coleg care o problema cu Dacia lui. Merge super bine masina in genere, insa are un zgomot ciudat in motor. Am fost si cu ea sa vad ce si cum si dupa ce ambalezi cand ridici piciorul de pe acceleratie si scade turatie se aude un huruit in motor.Ce ar putea fi? Aveti idee?
ionut232
sincer nu prea inteleg ce vrei sa spui...fii mai explicit
poate nu e destul de turata si e treapta prea mare.... happy.gif
Sir_Alex
Nu neaparat cat e in viteza. De exemplu stau pe loc, cu masina scoasa din viteza si turez masina. Cand iau piciorul de pe acceleratie si ea revine spre 900 de rpm, pe la 1200-1500 de aude un huruiut in motor.
elro
QUOTE(Sir_Alex @ 4 Mar 2005, 10:22)
Nu neaparat cat e in viteza. De exemplu stau pe loc, cu masina scoasa din viteza si turez masina. Cand iau piciorul de pe acceleratie si ea revine spre 900 de rpm, pe la 1200-1500 de aude un huruiut in motor.
*



poate nu neaparat in motor (poate asa ai impresia)sa nu fie de pe la galerii,tobe ,sa atinga de caroseria masinii,asa am patit eu se auzea un zumzait enervant si imi atingea un colier de la galerie pe lonjeron........
Sir_Alex
Se prea poate. Am banuit si eu. Am mai verifica azi odata cu o a treia persoana. Si ea tot de la motor aude zgomotul ala. Si la turatie ascendenta face la fel. Pe la 900 rmp huruie si cand ambalez nu mai huruie. Apoi huruie la decelerare. Ciudat! blink.gif
axel
QUOTE(Sir_Alex @ 4 Mar 2005, 23:38)
Se prea poate. Am banuit si eu. Am mai verifica azi odata cu o a treia persoana. Si ea tot de la motor aude zgomotul ala. Si la turatie ascendenta face la fel. Pe la 900 rmp huruie si cand ambalez nu mai huruie. Apoi huruie la decelerare. Ciudat! blink.gif
*


ai mai multe posibilitati!sa fie de la rulmentii de la alternator sau de la capacul pompei de apa.de obicei motorul "bate" nu huruie
AC
QUOTE(Sir_Alex @ 4 Mar 2005, 23:38)
Se prea poate. Am banuit si eu. Am mai verifica azi odata cu o a treia persoana. Si ea tot de la motor aude zgomotul ala. Si la turatie ascendenta face la fel. Pe la 900 rmp huruie si cand ambalez nu mai huruie. Apoi huruie la decelerare. Ciudat! blink.gif
*


asta nu-i cumva simptom a capacelor de biela?
danzce
cum ai racirea, pe ventilator electric sau cu elice prinsa pe fulia de la pompa de apa? la minese auzea la vel cand aveam descentrata elicea de pe fulie, care imi atingea un grilaj de la ventilatorul electric. sa nu-ti atinga de ceva. si vezi sa nu ti se fi crapat fulia de jos. ca asa am patit si eu si-mi prinde sau nuj ce mama masii agatza ca-mi face un zgomot ciudat la RPM mare.
ydaniel
daca huruie in frana de motor ar putea sa fie diferentialul!
Sir_Alex
QUOTE(danzce @ 6 Mar 2005, 11:58)
cum ai racirea, pe ventilator electric sau cu elice prinsa pe fulia de la pompa de apa? la minese auzea la vel cand aveam descentrata elicea de pe fulie, care imi atingea un grilaj de la ventilatorul electric. sa nu-ti atinga de ceva. si vezi sa nu ti se fi crapat fulia de jos. ca asa am patit si eu si-mi prinde sau nuj ce mama masii agatza ca-mi face un zgomot ciudat la RPM mare.
*



Cu elice, insa nu atinge nimic.
fnp
QUOTE(Sir_Alex @ 3 Mar 2005, 22:39)
Sal fratzilor. Am un coleg care o problema cu Dacia lui. Merge super bine masina in genere, insa are un zgomot ciudat in motor. Am fost si cu ea sa vad ce si cum si dupa ce ambalezi cand ridici piciorul de pe acceleratie si scade turatie se aude un huruit in motor.Ce ar putea fi? Aveti idee?
*


Verifica si cu ambreiajul apasat. Si a mea are un zgomot ciudat dar cu ambreiajul apasat nu se mai aude.
SANDRINO
aM SI EU BELEAUA ASTA. AM FOST LA MECANIC SI MI-A SPUS CA E DE LA RULMENTUL DE PRESIUNE. VIBREAZA !

VREAU SI EU SA STIU CARE ESTE ORDINEA DE REGLARE A SUPAPELOR.


1.3.4.2 ??? CA NU MAI SUNT SIGUR ??????
Sir_Alex
Cu ambreiajul apasat nu mai huruie.
axel
QUOTE(Sir_Alex @ 9 Mar 2005, 11:12)
Cu ambreiajul apasat nu mai huruie.
*


inseamna ca e de la rulmentul de presiune sau de la stiftul de la priza,am patit eu varianta a doua
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.