Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Telecomanda casetofon serie SuperNova
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Tutoriale, Tips & Tricks
alex
Urmatoarele randuri ii apartin lui Andu:

Constructia descrisa mai jos functioneaza bine de aprox 2 saptamani pe casetofonul de pe o Supernova Clima, nu garantez pentru casetofonul de pe Rapsodie sau de pe vreun CLio, desi nu ar trebui sa fie vreo diferenta.


Cam asa arata mufa la care se conecteaza smecheria asta de telecomanda.Nu este un desen foarte exact, e facut in graba dar va faceti o idee. Se afla in spatele casetofonului, in stanga sus cum priviti casetofonul de deasupra. Daca nu stiti inca cum se scoate casetofonul de acolo, e foarte simplu, puneti mana si trageti. Numerotarea pinilor e facuta arbitrar de mine, ei nu sunt numerotati acolo.

user posted image

Cum se conecteaza pinii pentru a da comenzile?
Se conecteaza pin 1 la pin 2 printr-un microswitch sau orice doriti sa folositi. Tensiunile sunt de 5V iar intensitatile de pe aici sunt mici asa ca puteti folosi conductori foarte subtiri.

--------------------------------------------------------------------------------
Pin 1 Pin 2 Comanda
1 2 Vol -
5 2 Vol +
3 2 TNR
3 6 SRC
5 6 PAUSE

--------------------------------------------------------------------------------


Partea mai dificila vine la comenzile date de cele doua sageti de pe butonul din stanga. Astea se dau intr-un mod mai ciudat. Pentru a simula apasarea sagetii spre dreapta in mod repetat trebuie ca pinul 4 sa fie conectat pe rand cu pinii 1 3 si 5. Pentru a face trei pasi consecutivi la dreapta veti uni 4 cu 1 pt primul pas, 4 cu 3 pentru al doilea si 4 cu 5 pentru al treilea, dupa care o luati de la capat cu 4 -1. Daca dupa conexiunea cu 1 urmeaza conexiunea cu 5 atunci sensul se inverseaza.

Ca ultima recapitulare, pentru mers "inainte" se foloseste 4 cu 1,3,5 in aceasta ordine. Schimbarea ordinii provoaca schimbarea sensului sagetii. Sper ca m-am facut inteles, daca nu astept mail-uri



Cum am construit eu:

Nu am gasit nici o mufa care sa poata fi conectata la mufa din spatele casului, poate sunteti voi mai norocosi.Eu am facut legaturile acolo cu papuci, cei mai mici pe care i-am putut gasi si am facut un soi de izolatie intre ei cu bucati de hartie.

De papuci am legat niste bucati scurte de fire subtiri multifilare. De la astea si pana la satelitul propriuzis am folosit cablu UTP categoria 5. Puteti folosi si categoria 3 sau 4, dar nu prea cred ca veti mai gasi asa ceva pe undeva. Am pus 3 m de cablu din asta asa ca nu cred ca veti avea limitari drastice de distanta. Legaturile la ambele capete le-am facut cu izolier.

Pentru comenzile simple am folosit microswitch-uri de la un cas mai vechi. Le-am montat pe un cablaj, schema nu cred ca are vreo importanta, fiecare isi asaza butoanele cum vrea. Pentru a avea niste butoane cat de cat apasabile am luat un sfert dee fata de casetofon si am pus-o peste cablaj. Nu stiu daca voi puteti apasa pe microswitch-uri direct dar eu nu prea reusesc.

Pentru cele 2 sageti am folosti un comutator rotativ infinit (nu are capat in nici unul dintre sensuri) cu zece pozitii. Am lasat o pozitie libera si acum am un pas "mort" la comanda. Dat fiind ca acest tip de comutator face legatura permanent si nu temporar ca butoanele, pe firul 4 am pus o rezistenta de 50 ohmi 0.25 W ca sa protejez portile logice din cas, lucru pe care vi-l recomand si voua.

Cutie si tot restul raman la latitudinea si imaginatia fiecaruia . Mult succes!
sstanescu
Auzi, dar pinii pentru mufa de 9 de alaturi (magazie CD-uri) nu stii cum sunt cumva?
alex
Uite ce a scris Liviu aici http://www.dsn.as.ro/viewtopic.php?t=140
sstanescu
Scuze, am dat search ca stiam ca a fost pe aici si nu mai gaseam postul. Merci
radunic
Cam pe unde s-ar putea amplasa o asemenea telecomanda? Ar fi ideal chiar pe volan, dar nu stiu cum s-ar putea rezolva problema firelor in momentul rotirii volanului.
mihait
Stie cineva daca pentru RCS-ul dupa Logan se poate face asa ceva(la telecomanda ma refer ) ?
klaus
Pai daca e acelasi, de ce nu s-ar putea?
savin512
La RCD-ul de la Ambition merge??
ydaniel
smile.gif interesant:) sa vedem cum facem:)
klaus
Avand in vedere detalierea tehnica de pe acest topic, m-am gandit sa postez aici modul de comanda al satelitilor de pe renault, si mufele cass-urilor renault.
aicidincolo
si acuma sa cautam toti volane de opel sau altele cu comenzi pe volan sa ne punem...?
v1p3r_21
Salut people
Big problem : Am un clio 2 din 2003 ; Am avut pe el casetofonul original la care functionau si comenzile pe volan si display ul . Intre timp am achizitionat un cd player kenwood Kdc w657 la care nu functioneaza comenzile de pe volan.
Acum am gasit sa cumpar un Cd player original clio . Cel de la care il cumpar nu stie din ce an este Cd playerul , totusi cand m-am dus sa-l cumpar , am bagat mufele corespunzator dar nu functioneaza nici displayul , nici satelitul insa functioneaza butoanele de pe el . Am spus asta pentru ca daca nu mergeau butoanele de pe el , era stricat si gata.
Ce pot face in legatura cu Cd playerul asta original pe care am gasit sa-l cumpar? ... Nu este compatibil? si daca nu este..totusi poate avea vreo rezolvare?
Am citit pe forum despre compatibilitatea dintre satelit si cdplayerul de pe logan cu schimbarea pinilor dupa o anume schema. Oare functioneaza si pentru Cd playerul asta care l-am gasit sa-l cumpar? ......
Dati-mi un sfat... se poate face ceva macar pentru satelit sa-l pot face sa functioneze? sau daca nu... la kenwoodul acesta care il am poate fi legat satelitul?


Astept raspuns ! Multumesc .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.