Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: galerie tobe
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
bebe96
salutare fratilor!am si eu o problema legata de tamponul de la toba de mijloc s a rupt chestia aia de fier de pe toba de care se prinde tamponul,si de sudat nu cred ca se poate pentru ca am tobe de inox din alea bune si m ar interesa daca exista un colier anume de prindere de caroserie am citit ceva pe forum dar nu am inteles mare lucru.daca exista unde as putea sa gasesc.
deceneu32
O legi cu sarma,daca nu vrei sudura.Metoda romaneasca. smile.gif
PH-06-BOA
Cine ti-a zis ca nu se sudeaza? Electrodul de supertit(daca n-ai inox) merge perfect. Cu inox, ti-ar trebui curent continuu pentru o sudura normala. Daca electrodul si mana e buna, merge si in alternativ , dar fiind tabla cam subtire, nu incerca in alternativ.
SSilent
sarma e sfanta tongue.gif

daca nu vrei sarma exista niste modele de coliere ceva gen menghina, dar nu stiu unde se gasesc unsure.gif
bebe96
am vazut aici pe forum poza asta .cred ca e un colier.
ydaniel
ala e din fata de la saxofon.
bebe96
si nu se gaseste un colier de genul ala si pentru toba intermediara?pentru ca cu sarma nu prea merge.
PH-06-BOA
Cu sarma, face zgomot in caroserie.
CandyMan13
sefule masoara diametrul tevii si mergi la dedeman ca au aia coliere de care vrei si nu vrei.Sau incearca cu bucata rupta(daca nu e rupta din teava) sa ii pui o "urechiusa" atasata cu un surubel.
bebe96
bucata e rupta din teva exact de unde pleaca urechiusa aia si nu am cum sa ii mai dau o gaura.
llmihai
O solutie:
1.Pui un colier mai rigid pe teava de esapament( adica din acele tip U din fier)
2.Pui tamponul de cauciuc la locul lui unde vine prins (nu de toba de unde sa rupt, din partea cealalta)
2.Apoi dintr-o placa g=5mm pui intre cele 2 suruburi(capul tamponului si capul colierului) si faci legatura.

Iti pun si o imagine sa vezi cum arata.
florian90
revin pe forum dupa cateva zile de inactivitate cu o intrebare..sau mai bine zis o problema...in momentul in care accelerez mai tare...sau la 55 km/h cu a 4 a ,imi loveste toba in ceva...m-am uitat sub masina si cred ca toba loveste in fier sau nu stiu exact in forma de "u" dar foarte lung(6-8 cm),,inspre motor..unde am inteles ca trebuie sa fie un tampon..asa este sau poate sa fie de la toba medie...dar aia am vazut ca sta....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.