Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: frecare la rotile din fata
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
bebe96
salutare.am o noua problema la rotile din fata,in mers se aude un zgomot de frecare cand se aude cand nu se aude e enervant rau pentru ca am dat rotile jos ca sa verific si nu am vazut nimic ciudat .rotile sunt cam calde .si cand pun frana nu se mai aude,acum sincer nici nu stiu ce are,rulmenti i am schimbat in 2007 sa se fi stricat nu imi dau seama,placutele le am schimbat anul trecut.
TM01ZCA
Tu ai potectia aia de tabla in spatele fuzetei?poate de la aia...dak nu,sigur de la rulmenti...chit ca rulmenti nu tre sa sune a frecat...ei rascaie si huruie cand is gata.
Parerea mea wink.gif
PH-06-BOA
E unul dintre rulmenti, cel de langa portfuzeta, e plin de apa cu rugina, nu mai are vaselina, calea de rulare ciupita de rugina, si cand pui frana, se centreaza si merge in cel bun si placute. E o parere, dupa descrierea ta.
SSilent
verifica totusi aparatoare de noroi din spatele fuzetei, ca si io am avut aceeasi problema si era de la aia laugh.gif
bebe96
o fi o sa o dau jos sa vasd daca mai face.
SSilent
n-o da jos, pur si simplu stramb-o putin cu o surubelnita, indeparteaz-o de roata
bebe96
ok am inteles merci pentru sfat.

bebe96
am dat tabla aia jos si degeaba tot se aude

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.