Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: computer bord
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
augustin87r
Vreau sa va intreb daca bordul de Solenza are computer de bord, adica indica altceva in afara de ceas si km? Eu nu cred, dar am vazut anunturi in nesimtire in care scrie ca au computer de bord si sunt poze cu bordul si e bordul stock de Solenza....Or fi modificat dupa 2003 afisajul?
pskint25
se pune bord de logan si ai info despre consum samd...cauta pe forum ca e paradiscutat
iuliano_smile
QUOTE(pskint25 @ 10 May 2009, 12:39)
se pune bord de logan si ai info despre consum samd...cauta pe forum ca e paradiscutat
*


Da, asa este ,dar a spus ca solenze acelea au bordul stock biggrin.gif . Totusi nu prea cred. Intradevar am vazut clio cu bord de solenza dar care sa aibe si CB, dar nu prea se gasesc.
Atentie Am vazut prin pdf-urile de la clio. Si daca numa insel chiar era clio1
andr3y_yoo
pai poate daca am gasi un bord (clio cred ) care sa se potriveasca displayu si sa aibe si cb .... ar fi ceva sa ai cb pe bordu de slz wub.gif
Iulikk
A mea e din decembrie 2003 (ultimile modele) si ecranu ala arata doar ora si km totali\partiali.
free_fiber
QUOTE(augustin87r @ 10 May 2009, 10:20)
am vazut anunturi in nesimtire in care scrie ca au computer de bord
*



La fel de multe sunt si anunturile cu SLZ cu 2 airbaguri, ABS si clima.
Poate ei se refera la:
2 airbaguri - 2 fire la airbagul de la sofer; intr-adevar atatea are;
ABS - anti-blocare volan - chiar si cu cheia scoasa, volanul nu se blocheaza intotdeauna, mecanismul fiind pe duca;
clima - climatronic cu reglaj mecanic biggrin.gif
Marian66
se poate sa fie vreo adaptare monstruoasa a vreunei minti bolnave (nu stiu cine ar umbla in bordul stock pt a-i pune computer de bord, cand poate sa puna de logan sau sa cumpere unul separat). eu, de exemplu, am la solenza din 2005 led pt ABS, care evident nu se aprinde niciodata. as putea sa-l leg pe martorul de la airbag si sa zic ca am solenza cu abs smile.gif)
alinushy
si cand ridici capota ...
iuliano_smile
QUOTE(andr3y_yoo @ 10 May 2009, 18:36)
pai poate daca am gasi un bord (clio cred ) care sa se potriveasca displayu si sa aibe si cb .... ar fi ceva sa ai cb pe bordu de slz wub.gif
*


Tiam mai zis odata si iti repet biggrin.gif Nu se poate! Deoarece trebuie softul care controleaza displayul si sa stie sa prelucreze semnalul de la UCE injectie
anecula_08
Ca sa ma bag si eu in seama icon_mrgreen.gif pun niste poze cu bordul. In poza cu piesele este in dreapta jos. Este de pe Renault Clio model 1998.
andr3y_yoo
u ai cumparat toate piesele alea? laugh.gif
pai nush ce sa zic tilix:) luam si uch-uce smile.gif
anecula_08
Nu. Dar ma cam bate gandul sa caumpar cate ceva din ce este acolo biggrin.gif
andr3y_yoo
aha:)
iuliano_smile
QUOTE(andr3y_yoo @ 12 May 2009, 17:26)
u ai cumparat toate piesele alea? laugh.gif
pai nush ce sa zic tilix:) luam si uch-uce smile.gif
*


Iei tot bordul de clio prezentat mai sus, il dezasamblezi pui foile de solenza => bord de solnita cu CB
djasu82
Dar de ce nu cumparati tablou de bord logan chiar daca nu arata consumul instantaneu se deduce dupa consumulde combustibil din rezervor si consumul mediu care e exact probat de mine pe super nova. Pentru activarea si afiseara infromatiilor de consum se preia semnalul de la uce injectie pinul 11 . Iar cine are pda cu windows 6 pe el poate incarca softul ddt2000 iar cu un cablu de scanare poate avea infromatii in timp real si sa fie afisat pe pda si termina povestea. Dintr-un simplu gps poti sa-l faci multifunctional.
andr3y_yoo
QUOTE(tilix_boss2008 @ 12 May 2009, 19:25)
Iei tot bordul de clio prezentat mai sus, il dezasamblezi pui foile de solenza => bord de solnita cu CB
*


ce ingenios e romanu radmasa.gif
iuliano_smile
QUOTE(andr3y_yoo @ 13 May 2009, 07:13)
ce ingenios e romanu  radmasa.gif
*


radmasa.gif radmasa.gif

Da vedeti ca aia de la vitezometru nu se potriveste radmasa.gif radmasa.gif
andr3y_yoo
QUOTE(tilix_boss2008 @ 13 May 2009, 10:04)
radmasa.gif  radmasa.gif

Da vedeti ca aia de la vitezometru nu se potriveste radmasa.gif  radmasa.gif
*


eee o facem cu cateru
augustin87r
Vad ca bordul de clio seamana foarte mult cu cel de Solenza, deci ar putea sa intre direct in locul celui de Solenza...Deci daca ai pune bord din ala ai avea CB? Adica ar fi exact ca si cum ai transfera pe SLZ un bord de Logan? (de Logan am mai spus ca nu imi place pt ca indica benzina si temperatura prin afisaj...)
slider2
poti cauta de megane 1 sau clio 2, sunt identice cu cele de logan, dar afisajul benzina si temperatura este analogic, nu digital. iar computerul de bord are un afisaj in partea de jos a vitezometrului.
dachriss
ma intereseaza oglinzile electrice (cu tot cu suportul acela cu butoanele pentru geamurile electrice) si blocul de lumini (ca are pozitia pentru proiectoare). sunt de vanzare?
andr3y_yoo
QUOTE(dachriss @ 12 Jun 2009, 08:59)
ma intereseaza oglinzile electrice (cu tot cu suportul acela cu butoanele pentru geamurile electrice) si blocul de lumini (ca are pozitia pentru proiectoare). sunt de vanzare?
*


radmasa.gif
iuliano_smile
QUOTE(tilix_boss2008 @ 11 May 2009, 20:47)
Tiam mai zis odata si iti repet biggrin.gif  Nu se poate! Deoarece trebuie softul care controleaza displayul si sa stie sa prelucreze semnalul de la UCE injectie
*




QUOTE(andr3y_yoo @ 12 May 2009, 17:26)
u ai cumparat toate piesele alea? laugh.gif
pai nush ce sa zic tilix:) luam si uch-uce smile.gif
*




QUOTE(andr3y_yoo @ 14 Jun 2009, 20:39)
radmasa.gif
*


eu ar trebui sa rad radmasa.gif
andr3y_yoo
QUOTE(tilix_boss2008 @ 15 Jun 2009, 08:05)
eu ar trebui sa rad radmasa.gif
*


nu prea am inteses ce tot ai citat pe acolo da in fine...eu radeam de ala care vrea sa cumpere nu stiu ce
iuliano_smile
ideea era ca nu trebuia schimbat uch uce, ci displayul+microcontroler. daca faci treaba asta indicatiile de la vitezometru nu or sa fie corecte.
Deci ia tabloul cu totul si monteazal.
anecula_08
Salut, am cumparat un bord de clio cu cb cel care seamana cu bordul de solenza, dar am o problema: nu stiu unde trebuie sa trag firul de la cb. Are cineva vreo idee? Ms

Scuzati claritatea pozelor dar sunt facute cu telefonul.
iuliano_smile
Vezi ca iti trebuiesc 2 fire in plus. Unul pentru meniu, iar altul pentru consum.

Uite aici manuale http://www.reno.ro/-t39745.html . Nu am avut rabdare sa stau sa caut, asa ca bafta la cautat tongue.gif
anecula_08
Mersi frumos iuliano_smile
iuliano_smile
Tu nu ai somn?
Bullix
La cat consuma Solenza, cine vrei sa aiba somn? Dar va previn pe toti: dupa instalarea CB-ului pe Solenza, insomniile vor fi si mai frecvente. Treaba voastra. tongue.gif
anecula_08
radmasa.gif Atunci o sa imi cumpar un somnifer si de fiecare data cand alimentez iau si eu o pastila laugh.gif
Bullix
M-am uitat sa vad din ce oras esti, daca nu erai din Bucuresti ma gandeam sa-ti recomand ceva naturist, mai erau ceva sanse, dar in Bucuresti... tot la pastile ajungi. Deci asteapta-te la un 8-9-10 lejer, consum mediu sad.gif
anecula_08
Nici nu ma astept la un consum mic biggrin.gif. Dar inca nu am reusit sa gasesc schema electrica pt bordul de clio 2 faza 1 022.gif bash.gif, am gasit numai pt faza 2 plange.gif
iuliano_smile
Da de ce nu iei fiecare connector in parte si vezi unde duce. Apoi cu rezervorul si cu turometru si vitezometru iti zic eu cum sa faci.

Deci dupa ce ai depistat alimentarea(+permanent si + contact) si toate becurile, faci in felul urmator. Ai subwoofer? Daca da scoate difuzorul si leaga iesirile in felul urmator. masa la masa si + pe intrare. Dupa aceea ar trebui sa iti mai ramana benzen + temperatura pe care le verifici asa. Cumperi un potentiometru sau semireglabil de 1k si il pui cu un capat la masa si cu mijlocul pe intrare biggrin.gif

Daca mai ai intrebari te astept pe iuliano_smile
anecula_08
Multumesc Iuliano. Daca am ceva prob te contactez. Ms din nou
Bullix
Ce legatura are subwooferul cu tabloul de bord? huh.gif
anecula_08
Am reusit sa fac o asa zisa schema... Ce ziceti?
CB cred ca se leaga la vreun pin ramas liber unsure.gif
Bullix
Martorul D3 este pentru cutiile automate si iti indica faptul ca esti deja in a 3-a si nu mai poti sa urci in treapta (in cazul in care conduci pe "manual"). Este posibil ca unele conexiuni sa fie special destinate display-ului central de pe Clio, unde iti arata temperatura si mai stiu eu ce (display care totodata se lega si la cass-ul original si aveai afisat postul de radio).
iuliano_smile
Subwooferul are rolul de a face exact ce face senzorul de viteza si turatir biggrin.gif
anecula_08
Mai vreau sa va intreb ceva:
1. Acele tabloului de bord de solenza cum se scot? se trag pur si simplu?
2. Folia de pe fundal, cea albastra, cum se poate scoate? sau este lipita acolo?
Multumesc
bogdanmardare
Da, acele de Solenza se scot prin tragere (bagi sub ac o ata rezistenta si tragi exact in sus, ai grija sa marchezi exact pozitia acului inainte).
3 din folii nu sunt lipite, le tin piesele de plastic de deasupra si dedesubt. A patra este lipita de plasticul transparent de dedesubt cu un clei siliconic, dar se poate dezlipi (cea de la indicatoarele de apa si benzina).
Daca vrei sa le schimbi cu cele de Clio, ai grija sa se potriveasca gradatiile ... wink.gif.
Sa nu uit, ai grija ca se zgarie repede si apar dungi albe de sub albastru sau negru.
anecula_08
Multumesc bogdanmardare. Nu vreau sa le schimb cu cele de clio. Vreau sa ma joc un pic cu bordu pe care o sa il dau jos sa vad daca reusesc sa fac ceva frumos.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.