Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: zgomot krkr din 2 in 1
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
markerzero
La schimbarea vitezei din 2 in 1 aud metall aus metall

10 May 2009, 15:17:
Si-a treia e cam greu de gasit
deceneu32
Sincroanele.Verifica si nivelul uleiului in cutie.
PH-06-BOA
Verifica si cablul, sa nu fie prea slab, presuri multe sub peda, fa putina pauza intre ele, schimba cu sprit, Asteapta sa se opreasca masina, si apoi bagi a I-a. Iata cate variante, inainte de a schimba sincronul.
the fast and furious

Voi puteti retrograda din 2 in 1 la berlina. Atata vreme cat roata se invarte nu intra nici daca dau cu genunchiu. Doar cu dublu ambreiaj . Dar de obicei continui cu a 2 a tinand din ambreiaj.
PH-06-BOA
Sunt doua categorii: una care intra, alta care nu. Cea care nu intra, are sincronul uzt rau, si a fost suportata asa, pana la schimbare, cand trece in cealalta categorieeee.

10 May 2009, 19:42:
uzat
Muttley
A mea n-a intrat in 1 din mers de cand era noua.
Si e fix la fel la mai toate masinile pe care le-am condus, chiar si cele noi.
Minel
A mea intra din mers ..... icon_mrgreen.gif
argon
QUOTE(PH-06-BOA @ 10 May 2009, 19:41)
Sunt doua categorii: una care intra, alta care nu. Cea care nu intra, are sincronul uzt rau
*



cat de rau? a naibii astia de pun rebuturi din fabrica, la mai toate masinile, e o conspiratie cred happy.gif
Muttley
QUOTE(Minel @ 10 May 2009, 20:51)
A mea intra din mers  ..... icon_mrgreen.gif
*


Depinde de viteza ma!

Uite, la 140 la ora daca-ncerc s-o bag intr-a doua, intra.
Da' la 20 la ora (cred), in 1 nu vrea. Vrea la 18 la ora. Ca idee.
La mine nu-i deranjant. La altii poate-i mai grav.
shakaluxxxx
La mine intra din 2 in 1 fara nici o problema pana undeva in jurul vitezei de 20KM.......apoi intra......dar putin mai greu si apare un fel de vajait.
Adrian_Boy
Frana de motor cu viteza a 1 a ??? huh.gif

Poky
QUOTE(Adrian_Boy @ 10 May 2009, 20:46)
Frana de motor cu viteza a 1 a ???  huh.gif
*


Nu, saritura iepurelui la cuplu optim.
Muttley cand ai spus ca e fix la fel la mai toate masinile pe care le-ai condus, chiar si cele noi, sa inteleg ca la mai toate trebuie sa incetinesti ridicol de mult ca sa poti baga 1 sa treci o cale ferata fara sa ramai cu roata in drum?.
Eu unul l-as biciui pe cel care a proiectat acest aspect al cutiei.
Sau poate sunt doar eu, masina ruleaza fin si cu a 2-a la 800 rpm dar n-am aflat eu inca sleep.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.