Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Logan - usa si aripa infundate/zgariate in parcare
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
Luxian
Salutari tuturor.

Am reusit ieri sa-mi ating masina de spolerul un Dacia 1300 in parcare. Rezultatele le puteti vedea in atasament.

Masina este din 2005 si vopseau este originala, nu am CASCO pe ea momentan (intentionam si inca intetionez sa fac la sfarsitul lunii). Vopseau nu a sarit deloc (Poza este facuta inainte sa curatat usa de plasticul ramas)

Ce ma framanta pe mine:
1. Credeti ca aripa spate se poate indrepta fara sa fie nevoie sa o schimb?
2. Cat credeti ca m-ar costa reparatia?

[attachmentid=1627522605] [attachmentid=1627522607]

Update (poze dupa curatare):
[attachmentid=1627522915] [attachmentid=1627522916] [attachmentid=1627522917]
nicu022003
Dupa mine eu as lasa-o asa. smile.gif
gotty
nici aripa nici usa nu trebuie schimbate!
Luxian
Si eu o as lasa asa, dar nu da bine.

Daca reparatia ar fii acceptabila ca pret as putea sa o repar, numai sa nu fie peste 1000 ron. Asa ca numai sa nu umblu cu dovada neatentiei mele pe masina.

Daca se dovedeste ca ar costa peste 1000 ron cred ca mai degraba asa mai aduna bani sa o si revopsesc si sa o antifonez.


@gotty: o estimare de pret poti sa faci? Mi-e frica ca trebuie vopsita aripa dupa indreptare. Usa chiar nu ma deranjeza, dupa curatare abia se vede.
andreis
Se poate rezolva cu un ciocanel, putin chit si niste vopsea. Nu trebuie sa schimbi nimic si nici nu dureaza mult reparatia. Pacat ca nu ai CASCO, nu cred ca e costisitor chiar si asa.
MuciX
Nu va trebui vopsit intreg panoul? Adica ma gandesc ca vor ramane urme...
Andy_ACS
Salutare!
Exact asa am avut si eu la masina pe aripa spate la pasajul rotii cand am cumparat masina. Usa la mine era ok. Am vrut sa o repar calumea, asa ca am mers in reprezentanta. Cei de acolo au zis ca ei nu vopsesc local ca se vede urat, decat tot elementul. Am acceptat pana la urma. Au facut treaba buna (vopsit aripa) dar pretul vara trecuta a fost de ~550 ron. Probabil daca vopsesti si usa te costa dublu. Dar iese treaba de calitate.
Daca nu esti dispus sa dai atata (personal mi se pare multisor 1100-1200 ron pentru o mica zgarietura) mergi la un nene "de cartier" si usa ti-o indreapta din interior iar aripa cu putin chit. Apoi vopsesti local, dai un polish si o rezolvi.

Bafta!
Luxian
QUOTE(andreis @ 11 May 2009, 12:01)
Se poate rezolva cu un ciocanel, putin chit si niste vopsea. Nu trebuie sa schimbi nimic si nici nu dureaza mult reparatia. [...]
*


Nu stiu daca se poate indrepta cu ciocanel, nu ai access in spate la tabla. Eu am pipait cu mana si nu puteam ajunge. E posibil sa fie vreo protectie de platic si atunci ar fi usor de indreptat (nu m-am uitat sincer, o sa ma uit cand ajung acasa mai atent). Daca nu e access nu vad cu ar putea indrepta decat cu gaurit.

@andy_ACS: 550 ron nu ar fi mult pentru vopsit si indreptat aripa, usa nu ma deranjeaza si poate sta si asa. Sper sa fie usor de indreptat si la mine. Parca nu m-as baga sa vopsesc si aripa si usa, mai bine astept si o vopsesc toata.

De vopsit aripa local nu stiu daca merge, din cate stiu eu vopseaua metalizata se aplica pe toata aripa, nu se poate aplica local.
Andy_ACS
@Luxian - la mine aripa era decat zgariata in zona respectiva, nu si stramba. Nu cred ca a fost nevoie de indreptare, decat putin frecata si putin chit.
Daca la tine e infundata mai rau nu stiu ce sa zic.

Bafta!
bicosu
Ceva de genul asta am avut si eu, am reparat la Cobalcescu si a iesit perfect, a costat aprox 16 milioane in anul 2007 smile.gif
Luxian
@bicosu: Ai avut nevoie de indreptare la aripa spate ca si mine? Ce anume a trebuit vopsit?
Madriann
QUOTE(nicu022003 @ 11 May 2009, 10:55)
Dupa mine eu as lasa-o asa.  smile.gif
*


Subscriu...o sa te coste cat nu face mad.gif .
Din cate vad, e o neplacere de ordin estetic...asteapta sa devina o neplacere de ordin functional wink.gif.
Tudor
Luxian: O estimare pe forum te ajuta efectiv la fel de mult cat te-ar ajuta sfatul pustiului de 5 ani al vecinului. Preturile variaza mult de la service la service si de la un oras la altul. Pentru ca vrei sa iesi ieftin, cauta in Timisoara cateva service-uri de tinichigerie/vopsitorie non-marca si vezi cat te costa. Ca sa le gasesti pe cele mai ieftine, intreaba taximetristii. Hai ca Timisoara nu-i chiar asa mare, in 2-3 zile poti merge linistit la 10 service-uri. Platind direct poti discuta/ negocia pretul clar inainte. Te sfatuiesc sa nu mergi pe varianta fara factura, pentru ca risti sa nu poti face nimic daca reparatia nu a iesit bine (bine=rezonabil, tinand cont ca vrei ieftin).
Duyu
QUOTE(Luxian @ 11 May 2009, 11:54)
nu am CASCO pe ea momentan (intentionam si inca intetionez sa fac la sfarsitul lunii).
*



Sfat: Inainte sa te duci sa inchei polita casco, repara masina, deoarece, in caz contrar, reperele care prezinta defecte nu vor fi acoperite de respectiva polita casco. wink.gif
Luxian
* Madriann
Daca gasesc un service sa o repar pana in 700 ron cred ca o sa o repar in vara/toamna. Dar inca nu sunt sigur, avand in vedere ca ieri, cand am ajuns acasa, m-am uitat mai atent si poate fi reparata relativ usor

* @Tudor:
Mersi de pont, o sa intreb taximetristi. Chiar stau langa o statie de taxi biggrin.gif

* @Duyu
Daca e asa cum zici tu, atunci e nasol. Nu stiu daca apuc sa o repar pana la casco, dar daca o repar in timp ce am casco facut, si ma duc la ei cu factura de la reparatii banuiesc ca-mi pot face modificari in dosar (asa cum se face si cand iti pui genti si sisteme audio pe care vrei sa le incluzi pe casco). Eu unul sper sa nu mai am ghinioane de astea curand.


Updates:
Am descoperit ca am acces la portiunea acea de aripa daca dau jos spatarul de la bancheta. Sper sa o pot indrepta usor la un tinichigiu cu putina rabdare. Momentan am incerca sa imping cu degetul, dar nu am avut mult success, trebuie neparat ciocan de tabla.

Usa sper sa mearga facut fara vopsit tot la fel. Ieri nu am mai dat fata de la usa jos sa ma uit si acolo. Cand o sa ma duc la tara, saptamana viitoare, o sa-mi cumpar niste ciocane de tabla si o sa-ncerc sa rezolv singur usa.

Am atasat poze cu masina dupa ce am terminat de curatat si cu ce am mai indreptat eu (cred ca e mai mult efect placebo biggrin.gif )

[attachmentid=1627522915] [attachmentid=1627522916] [attachmentid=1627522917]

Later edit:
Multumesc adi_ar pentru sfat. Nu am destule posturi ca sa iti pot raspunde la PM.
Duyu
Indreptat + Polish= ca noua. smile.gif
rtBK
cand a facut casco prietena avea pe portiera dreapta spate 2-3 dungi destul de nasoale si totusi i-a facut casco pe toata masina huh.gif
Luxian
@blak2oo8: Mai nasole decat ce am eu? La ce firma de casco?
Madriann
Nu-i placebo...chiar arata ma bine smile.gif
Baga-i benzina de 700 RON, nu merita sa desfaci fata portierei pentru zgaiba aia rolleyes.gif .
Luxian
QUOTE(Madriann @ 12 May 2009, 12:53)
Nu-i placebo...chiar arata ma bine  smile.gif
Baga-i benzina de 700 RON, nu merita sa desfaci fata portierei pentru zgaiba aia  rolleyes.gif .
*



Mersi, ma bucur ca nu sunt singurl care crede ca arata mai ok. Cat despre "700 ron pe reparatie"... 700 ron e suma maxima disponibila. Sper sa rezolv fara vopsit (deci muuult mai ieftin), dar daca cumva sare vopseau cand o indrept... trebuie sa fiu pregatit.

La recomandarea lui adi_ar o sa-ncerc sa rezolv fara sa fie nevoie de revopsit intr-un service recomandat de el.
CriSTI68
frate e nimic la tine practic o dunga

Astazi dimineata la ora 8 vecinul mi-a dat desteptarea sad.gif

nu am nici timp si nici chef sa ma duc la politie si sa umblu la constatari si service-uri, dauna cred ca o sa o fac la tinichigiul meu....

masina asa are pana acum 4 lovituri usoare numai parcata, in mers nimic dar cand sta pe loc parca ar fi magnet dry.gif

gata sper sa se vada pozele acum
rtBK
QUOTE(Luxian @ 12 May 2009, 09:39)
@blak2oo8: Mai nasole decat ce am eu? La ce firma de casco?
*




acum am vazut mesajul tau... la omniasig... si da.. mai nasol decat ai tu smile.gif



hmmm... e tabla aia sau chitul? ca daca-i tabla.. e cam nasol :-s
Luxian
E kit-ul, nu a a ajuns inca la tabla. Mersi mult de raspuns, luna asta chiar ma pregateam sa merg sa-mi fac asigurarea CASCO.
rtBK
Luxian, eu doar ti-am zis unde si-a facut ea casco......... eu nu stiu daca m-as duce la ei. Ar fi bine sa te mai interesezi...
Luxian
Evident ca o sa ma interesez plecand de la Ghidul CASCO de aici de pe forum, dar asta nu inseamna ca informatia data de tine nu ma ajuta. Orice informatie in plus fata de ce e acolo e bine venita.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.