Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: arcuri sau amortizoare
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
micri
in toamna am schimbat amortizoarele, mai bine zis in iarna. astazi am vazut ca este foarte flexibila pe spate si oare sa fie arcurile prea slabe?
cand am schimbat amortizoarele am pus sub arcuri si inaltatoare de cauciuc, cumparate evident.
za_kristake
micsorarea cursei se face de catre arc
amortizoru o impiedica sa "topaie"
PH-06-BOA
Daca n-ai prelungit si amortizoarele, au lucrat la cap de cursa , sus, s-a faramat distantierul de plastic de pe tije, a intrat intre lamelele supapelor si, esti ca si fara amortizoare. Fa o proba, ridica cu mana de la aripa de spate, si masina trebuie sa se ridice cel putin 5 cm, dupa care sa inceapa si roata sa se ridice. Adica din toata lungimea tijei, macar 5 cm sa-i fi lasat si masinii sa sara, fara sa traga si puntea dupa ea, lovind la limita superioara a amortizorului, si daca nu are filet(demontabil) ii slabeste si ambutisarea, si va curge.
micri
ca sa nu mai deschid al topic am sa intrewb tot aici:
am gasit gaura din galerie astupata de depuneri, cea la care se monteaza un furtun care vine in teul de la carburator.
cum influenteaza astuparea acestei gauri mersul mototrului?
Mr_Devil83
nu mai tine relantiul corect veac.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.