Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: sta masina stramba
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
dogyflory2peu
nu stiu dak sa mai discutat pe topic da eu nu am mai vazut nicio dacie sa stea stramba ca a mea.partea dreapta spate este mai joasa ca partea stanga spate.pur si simplu spatele sta intr-o parte si ii chiar enervant.am schimbat arcurile intre ele,chiar si telescoapele,dar tot degeaba.am schimbat si rotile intre ele(care au aceeasi inaltime) ptr ca mia ros cauciucul pe-o parte(de fapt amandoua s-au ros).se poate regla cumva unghul rotii din spate?
br17rfg
cred ca e de la punte......cumva sta roata de pe dreapta asa???
dogyflory2peu
cam asa.numai carotile st perfect paralelle.
Adrian_Boy
fugi cu ea la mecanic, cred ca-i de la punte wink.gif
daca o schimbi sa pregatesti maxim 1 mil, pentru una SH
dogyflory2peu
eu am pus partea din spate a masinii pe capre si din spate se vede cum puntea sta stramba.repet puntea nui stramba numai ca asa sta stramba.
Ov
bascula stramba
tendoanele strambe
podeaua stramba

a fost lovita rau masina?
dogyflory2peu
din cate stiu eu masina nu a fost lovita
PH-06-BOA
Pe fata e paralela cu carosabilul, sau e ridicata de stanga ? Oalele, suportii la arcuri, traversa spate, sunt intacte? Nu ar fi puntea de vina, cu conditia sa ai arcurile egale. Masoara cu o ruleta si vezi unde e eroarea, diferenta.
dogyflory2peu
e un pic saltata in stanfa fata

16 May 2009, 15:57:
ma scuzati .........stanga am vrut sa scriu........
PH-06-BOA
Vezi ce arc, T-eu , amortizor(mai lung), ai pe fata, ca si pe spate tot stanga, ca amandoua ridicanr de stanga(mai mult de fata), se descarca pe spate, in diagonala. Ex. daca masina va avea in fata un plan inclinat, dupa care sta rotile, si masina va sta inclinata dupa planul din fata, cu putina diferenta, pentru ca arcurile din fata fiind mai tari, divteaza pozitia masinii.
Ar mai fi una, sa fie masina torsionata, de la vr-un "tinichigiu" , care a montat praguri, stalpi, lonjeroane, panou de spate cu ea pe capre inegale.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.