Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cod vopsea
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Piese auto - Dacia SuperNova
nosboy
aveti cumva idee ce cod are vopseaua "albastru metalizat" de pe dsn?
mihaicuc2000
Cod???
Deci daca stiu bine ai grija ca sunt mai multe!!!
Cel mai indicat este sa mergi la magazin si sa iti dea o paleta de culori si sa vezi exact care este a ta!!!
Apropo vezi in talon sau in cartea de identitate a masini scrie nu mai tin minte in care!!!
djasu82
QUOTE(nosboy @ 15 May 2009, 23:39)
aveti cumva idee ce cod are vopseaua "albastru metalizat" de pe dsn?
*


Te uiti frumos in cartea masini nu in talon si vezi codul la vopsea si denumirea vopselei ori una ori alta e acelasi drac ! Oricum vopseaua e de policolor biggrin.gif nu stiu cat poate rezista pe masina !
mihaicuc2000
Dar eu din cate stiu cate firme atatea coduri nu este asa??? djasu82??
Maskatu
QUOTE(nosboy @ 15 May 2009, 23:39)
aveti cumva idee ce cod are vopseaua "albastru metalizat" de pe dsn?
*


Uitate in cartea de identitate a masinii si la culoare vei gasii codul vopselei. Codurile nu au cum sa difere de la o firma la alta pentru ca sunt universale. Acum mai intervine ceva... daca vopseaua masinii e matuita , evident ca se va vedea diferenta dintre o componenta recent vopsita fata de restul masinii , chiar daca codul e identic... 7 ani peste vopsea se vad. De aceea multi prefera sa renunte la codul ei original si sa se duca la firme care prepara vopsea la cod, unde vine un baietas cu niste cartonase prinse pe inele ce contin monstre de culori. Pune cartonasul pe masina si vede ce se apropie mai mult...

Am vazut si eu chestia asta mai de mult. Era o masina de culoare visiniu inchis si a venit cu cartonase dastea si erau vreo 5 cartonase, adica 5 nuante care semanau aproape perfect cu culoare masinii dar erau totusi diferite, unul era mai inchis altul mai deshis dar nu prea reuseai sa iti dai seama care ar fi fost mai bun.
saftonel
sau te uiti pe interiorul haionului si o sa gasesti un cod ,cauta un post` de`al meu am pus eu poza cam pe unde se afla
djasu82
oricum in talon nu scrie visin putred sau blue de france doar in cartea de identificare unde e trecut si codul si denumirea vopselei.
saftonel
smile.gif) asule ce sa scrie ? blue de france???
_LAUR_
am auzit de la cineva care lucreaza in service ca, codul culorii masinii este trecut si undeva pe unul dintre stalpii masinii(cel dintre usa din fata si cea din spate)...la mine e lipita o hartie cu un cod si presupun ca ala e codul de culoare..
Relu_GTT
pe interiorul haionului e
Maskatu
Mai exact cum deschizi hayonul, pe partea stanga, stantat cu negru, scris destul de mare.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.