Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ce fac frate cu asta?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
Altis
M-am trezit cu el aproape in cap, si l-am recuperat la fix din fata dihaniei negre care se inscrisese deja pe traiectorie...
M-am uitat In copacii din curte, da nu am vazut nici un cuib. Ce ii fac? De zburat nu pare capabil, e pufos inca...
Ce ii dau sa manance? O sa zboare?

Nu incepeti cu caterinci gen ciulama, ca nu e cazul...
SilviuB
Mai tine-l undeva unde sa nu il ajunga dihania neagra si o sa isi ia zboru singur cand e capabil. Dupa cum ii vad puful mai are putin si o zboare, de fapt cred ca si acum a zburat dar l-a luat cu frica si nu mai vrea. E ca si la copiii mici pana se invata sa mearga, doar ca zburatoarele invata mult mai repede.
Fygaro
cei asta pui de papagal? blink.gif ce cioc defect are blink.gif
iulian sn2001
Dai sa haleasca grau si dupa ce se mai obisnuieste cu tine il poti arunca prin casa(in sus ca in jos nu are nici un efect:)) ) Incet incet o sa isi desfaca aripile ca sa nu se infinga cu ciocul in parket.Teoretic in 2 saptamani o sa zboare.
Altis
Fygaro, e gugstiuc...

De unde iau frate grau?!?! Ca nu s-a copt sa intru cu DHS-u' in lanurile taranilor? Gazon merge? smile.gif Ce ii dau pana luni sa manance? Luni merg la un magazin de animale si o sa sun veterinaru'... Da daca moare animalu pana atunci?
Zippy
Corbu are puf de gugustiuc intre dinti sau mi se pare mie? biggrin.gif
Altis
Sunt labele ma smile.gif Poza e facuta mai devreme azi, pasarea a picat later .

EDIT: Hai ca m-am blocat si eu cateva secunde... WTF?!?! blink.gif
Ma gandeam ca poate e puf de la plopi, ca la mine in curte zici ca a nins, dupa aia am realizat ca sunt labele.
logan1.5dci
Trebuie sa iei tu o gura de mancare si ii dai in cioc, ca nu cred ca mananca singur.
costi
am avut si eu unul, tot cam asa, salvat de pe strada, pe care l-am tinut vreo luna pe balcon; in afara de griu, piine, si alte "boabe" de la pet shop, altceva nu i-am dat; a inceput sa zboare de unul singur si atunci l-am dus in Cismigiu, la buturuga unde sint niste voliere pe chioscul fanfarei; sint acolo vreo suta de porumbei si cred ca-i cea mai buna solutie pt ei.....
iulian sn2001
Incerca cu arpacas pentru coliva sau orez....ceva mic ca sa poata sa manance.Daca nu vrea il indopi ca pe curcani biggrin.gif .Mai devreme sau mai tarziu o sa mance singur.
brigada_diverse
ce cap mare are radmasa.gif

manaca paine astia de sparg...cel putin astia care ii am in fata balconului..iau aia mari paine de la geam de unde le pun si le baga in cioc....

la perusi stiu cel putin ca daca nu mananca poti sa le dai lapte cu miere cu o siringa(fara ac)
DMP
paine cu apa sau cu lapte, grau.
Sa nu faci greseala sa ii dai fortat sa manance mult prea mult ca e posibil sa nu mai poata digera si moare.
Altis
QUOTE(costi @ 16 May 2009, 20:03)
am avut si eu unul, tot cam asa, salvat de pe strada, pe care l-am tinut vreo luna pe balcon; in afara de griu, piine, si alte "boabe" de la pet shop, altceva nu i-am dat; a inceput sa zboare de unul singur si atunci l-am dus in Cismigiu, la buturuga unde sint niste voliere pe chioscul fanfarei; sint acolo vreo suta de porumbei si cred ca-i cea mai buna solutie pt ei.....
*



Nu e problema unde sa-l duc, ca e loc in curte, copaci... Nu am zarit cuib de gugustiuci, dar pasari o gramada, parintii lui probabil erau aia de imi haleau gazonul si ii fugarea Corbu. Mi-am amintit si eu cum indopa mamaie puii... Merge sa ii dau orez? Ca doar gazon, orez si paine am ce as putea sa ii dau pana luni cand merg la un pet-shop ... Cu gazonul am dubii serioase...

Pot sa ii dau rame? Ca daca bag cazmaua in pamant, "recoltez" 20 bucati/cazma smile.gif
SilviuB
Asa sunt puii de porumbel, urati ca dracu, sa ii vedeti cand sunt mai mici decat cel in dicutie, zici ca-s de pe marte.
vis-a-vis
Poze mai detaliate la puiul cu gheare negre n-ai? nedumerire.gif
SilviuB
E puicuta ! icon_mrgreen.gif tongue.gif naughty1.gif
kog
exact asta vroiam sa intreb si io naughty1.gif
Shush
Oare malai mananca ?
Altis
Acum doarme... cred, ca e intuneric. Ii fac maine poze en-detail... Nici n-am vrut sa-l sperii cu aparatul, presupun ca e speriat deja vai de mama lui sad.gif
skija
cumpara rame de la pescarii din piata Obor.. vb serios.. eu asa am facut... si cum zicea cineva... cand prinde curaj "o sa se duca singurel la facultate"...


Bafta si zboruri placute... (poate obtii brevet tongue.gif )
costi
QUOTE(altisone @ 16 May 2009, 19:20)
Pot sa ii dau rame? Ca daca bag cazmaua in pamant, "recoltez" 20 bucati/cazma smile.gif
*



RAMARU ! RAMARU ! ohmy.gif radmasa.gif

Da-i ce ai, maninca el cind i-o fi foame!
Altis
sper... pana acum nu s-a atins de apa sau mancare... Astept sa treaca ziua de azi sa pot suna veterinarul.
costi
asta nu e prea bine ! macara apa....... sa speram ca-i de la stress si-i trece, dar un sfat de vet ar fi bun...
Altis
A inceput hranirea cu seringa...
Lapte cu paine, ou fiert. Urmeaza HRANA USCATA PT. pisici adaugata in compozitie.

A devenit vioi, alearga prin birou. pare sa se simta mai bine smile.gif
radian
Graunte de pisica???? Si, zdrobite... radmasa.gif

Mi te imaginez cum tai pisica bucati bucati, o bagi in mojar si o faci pisica praf...
Altis
Am editat repede unsure.gif Shttt, ca ma dau la bula baietii biggrin.gif
In alta ordine de idei, Am o contradictie cu prietena:
Am zis sa botezam dihania... eu, am zis sa fie ceva mai decent, Spaima Vazduhului, Zburatorul Ninja, Acvila, Luptatorul din Ceruri, Panica in Aer...
Ori ea, Nu si NU! Batman frate... Auzi, cica e pampalau si rad CUCUstiucii de el. Ce ma fac?!?!? ph34r.gif
cristio_79
Spune-i Kamikaze radmasa.gif
radian
QUOTE(altisone @ 18 May 2009, 15:43)
... pt hranit pisici zdrobite...
*



Fizic sau doar psihic? radmasa.gif

Try again... dry.gif
Altis
Aolo... ce carcotas esti! NA, acum e bine? laugh.gif
radian
QUOTE(altisone @ 18 May 2009, 15:43)
...HRANA USCATA PT.  pisici  adaugata in compozitie...
*



Pisicile din ziua de azi, au ajuns un simplu ingredinet intr-o compozitie oarecare... radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
TheFastOne
Iti spun eu ce sa faci cu el, am fost columbofil, membru al asociatiei columbofililor din romania.
Nu m-am uitat foarte bine la poza, nici nu se vede foarte bine coloritul penelor, dar pare a nu fi pui de gugustiuc (porumbel salbatic) ci pare a fi un pui de porumbei rasa voiajor.
E destul de mare incat sa manance singur. Te sfatuiesc sa-l hranesti cu boabe de grau, sau daca gasesti, il poti hrani cu seminte de floarea soarelui, dar atentie, nu trebuie sa fie sarate pentru ca ii dauneaza.
Cam in cca. 3-4 saptamani va putea sa zboare.
Din pacate singur, nu prea are sanse de supravietuire, si pana nu va mai creste nici sanse de adaptare intr-o crescatorie nu are intrucat va fi respins de ceilalti. Oricum, intentia ta este de laudat.
vis-a-vis
Columbofil inseamna cel caruia ii place s-o faca cu porumbeii?
GIC
NU! E persoana caruia ii place Columbeanu!
vis-a-vis
Irinel sau Monica... sau Irinuca ai mica?
ady77
QUOTE(GIC @ 19 May 2009, 12:44)
NU! E persoana caruia ii place Columbeanu!
*


Ala e zoofil tongue.gif
Altis
Poze cu animalul in timpul aerobicului... Pasarea care sta pe mana animalului este gugustiucul in discutie.
@TheFast : Nu mananca decat daca il hraneste prietena mea cu seringa. S-a obisnuit cu noi, adica nu e asa timorat, accepta sa-l hranim, da nu papa singurel, trebuie sa ii dam in cioc. Acum, nu cred ca nu reusesc sa fac distinctia intre porumbel si gugustiuc.
Mai ales ca un gugustiuc (femela cred) sta destul de mult prin zona, cautandu-l probabil.
Nu am incercat sa il scot afara sa il vada, ca nu e pisica sa il ia de ceafa sa-l duca acasa, si daca ma vad cainii cu el o sa faca taraboi si nu vreau sa il sperii.
Se plimba de nebun prin camera aia, nu sta locului. Il mai las cateva zile, apoi incerc sa fac exercitii de zbor cu el. Acum, va las sa interpretati cum vrei blush.gif
iulian sn2001
foarte artistica ultima poza.smile.gif
Altis
Si gata...
A mancat ou fiert cu lapte.
Apoi, din orezul lui Corbu... A trecut la grau. In ultima faza, s-a salbaticit, devenise agitat, zbura prin camera. Asa ca ieri, l-am eliberat. A zburat pe chiosc, a stat cam 15 minute, studiind lumea din jur. Apoi, pe un acoperis. A mai stat acolo ceva vreme, apoi a plecat dupa o vrabie... Si dus a fost... Ce-o face acum, Dumnezeu stie... unsure.gif Sper ca e bine smile.gif
vis-a-vis
Pai nu v-ati dat id-urile de mess sa tineti legatura? blink.gif
Altis
Lasa-ma frate ca mai bine ii puneam un emitator GPS ca si asa ma boceste, mai ales seara, ca "unde-o fi? Ce-o face acum?"
ady77
Daca-l faceai ciulama macar stiai unde-i tongue.gif
driverx
QUOTE(altisone @ 1 Jun 2009, 15:50)
Lasa-ma frate ca mai bine ii puneam un emitator GPS ca si asa ma boceste, mai ales seara, ca "unde-o fi? Ce-o face acum?"
*



Si cu prima ocazie cand o sa se cace o pasare la ea in cap, o sa se intrebe daca o fi fost zburatoarea voastra....
Altis
Daca ai stii cat poate sa se cace o pasare cat o nuca mai mare... A facut terci un birou ph34r.gif
Dar pana mea, asta e, era vai mama lui nu era sa-l las sa-l haleasca javrele...
vis-a-vis
Mi-am adus aminte de-o faza. Fiind pustan si eram la mare cu ai mei. Tata avea o ditai palaria de paie, mexican se vedea... daaaar gainatul lansat de un pescarus sau ce dracu de pasaroi o fi fost, i-a picat pe umar, imprastiindu-se cam cat un ou ochi. Mai mare căcat de pasare ca ala n-am vazut. Radeam cu lacrimi cand incerca sa scape de pleasca, el fiind si mai scarbos de fel radmasa.gif
Altis
Sa-l vezi pe Ciprian, tipul pe care l-ai cunoscut la mine, la intalnire cu niste turci, la costum, la Snagov, protocoale, alea, cand se da jos din masina, ZBANG, norocu tot de pescarus pe costumul bleumarin, impecabil 168.gif
Am ras saptamani pe tema asta, totusi, a fost cu noroc smile.gif
GoGu
Ca veni vorba...

Eram acu' vreo doi ani cu masina, coboram Copoul, pe sub coroana pomilor. Bai frate, cand mi-a aterizat un gainat-mamut pe parbriz, mi-a stat suflarea, asa m-am speriat...
Cred ca halise pasaroiul nisip, ceva, ca asa a sunat huh.gif Ca sa nu zic de faptul ca am crezut ca ard motorul de la stergatoare in incercarea de a indeparta "norocu" biggrin.gif
vis-a-vis
Pai cica asa fac asta, baga nisip si pietricele la pipota, sa concaseze mancare.
Bine ca nu zboara si strutii, ca ne trezeam dracu' cu capetele sparte. Aia cica halesc si pietre mai maricele.

1 Jun 2009, 16:27:
Apropo' de gainat pe parbriz, sunt "misto" aia cufureici, care dai peste ei cu stergatorul si se intind cat sa nu mai vezi clar, ideal sa te prinda si cu putin lichid de parbriz in rezervor...
Altis
Eu vreau sa te vad ce faci daca iei una pe vizeta de la casca cand esti cu mobra smile.gif
vis-a-vis
Am luat un barzaune si s-a imprastiat exact in dreptul ochiului stang. M-a mancat intre fese si am dat cu manusa. Cine s-a oprit la primul "minimarket" sa ia o apa plata si servetele? (era in Peris faza tongue.gif )
koldun
Cine? nedumerire.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.