Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Montare cotiera si de care?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Maidros
Salut.
Vreau sa imi montez o cotiera dar nimeni nu ma lamureste de care si cum sa o prind. Modelul Daciei este 1998, bord CN, 1310. Am consola aceea de plastic la frana de mana. Am incercat din targ Vitan acele cotiere la 35 lei care imi si plac cu latime de ~13cm insa daca le pun nu mai pot trage scaunele mai in fata caci se loveste in "roata" de reglaj a spatarului (fata,spate). Imi poate pune cineva poze cum o are el montata sa am idee? Pe mine ma incurca si la centuri la prindere...


Multumesc
argon
scaunele de Dacie sunt prea apropiate, la mine arata in genul asta, poze cu cotiera inca nu am, dar incape numai bine intre.
tester
sau ai putea schimba scaunele intre ele astfel incat sa ai rotita de reglaj in exterior.
Maidros
Adevarul este k nu as vrea sa schimb scaunele intre ele... Am vazut dacii fara scaune schimbate si care au cotiera dar nu imi dau seama cum le-au pus de se pot misca scaunele fata/spate si nu lovesc in rotita... + k dupa sistemul de prindere la cotiere nu prea am cum cu holsuruburi in masca de plastic de la frana de mana...
argon
se prinde in tabla de tunel, nu de plasticul ala.
Maidros
Imi poti spune care este tabla de tunel? ca nu o stiu imi cer scuze...

Uite si cotiera pe care o vreau:

user posted image
argon
aia in care e prinsa cu holsuruburi si masca franei de mana.
rokos
eu am cotiera pe dacie din 2002 cn4.
cotiera nu am fixat-o de suportul scaunelor. pur si simplu a incaput intre ele, putin fortat. cotiera are un reglaj al suportului, functie de latime. il reglezi astfel incat sa stea fixa.
avantajul este ca atunci cand aspir masina de exemplu pot scoate si cotiera afara, pot deplasa scaunele fata-spate fara probleme.
bafta!
Maidros
Dezavantajul meu este ca nu conduc numai eu masina aia si fata de mine cealalta persoana are nevoie de scaun mai in fata deci imi trebuie o metoda sa se poata misca scaunele... + ca mai dau de cate cineva care cand sta in dreapta incepe sa isi regleze scaunele pentru propria placere chiar daca merge numai 10 minute...
rokos
pai in situatia asta ma aflu si eu.
nu am nici o problema in a modifica reglajele.
cotiera se poate deplasa 1-2 cm inainte sau inapoi.
cumpar-o ca nu costa o avere, si fa o proba.
Maidros
Am luat astazi cotiera... foarte frumoasa cel putin dupa gusturile mele, am ajuns la concluzia ca trebuie sa schimb scaunele intre ele ca sa pot avea acces la rotita de reglare a spatarului... trebuie sa ii fac alte suporturi (cele ale ei nu imi permit acces "elegant" la centuri). Daca totusi are cineva acest model sau unul putin asemanator montat pe o Dacia cu masca de plastic la frana de mana rog sa posteze pentru a avea si o alta idee decat cea a mea.

Multumesc.

user posted image
gangara
cotieră ca a asta am și eu.
scaunele le aveam deja schimbate între ele.
nu am prins-o în nimic. stă foarte, foarte bine între scaune.
cu centurile...aici a fost o pb. le-am prelungit cu o platbandă ca să am acces "elegant" la ele.
ciuca2
Si eu sunt in dilema. Vreu sa pun cotiera dar nu stiu de ce sa o prind.
Alexio
http://www.daciaclub.ro/Izolare-fonica-si-...10-t190886.html


Cine cauta gaseste si pe forum infloreste... primul meu post...

Cred ca se vede destul de clar cum a fost montata... trebuie doar sa schimbati scaunele intre ele si aia e...

Oricum e mai bine cu scaunele schimbate ca poti regla spatarul mai usor si in mers... nu te mai streseaza centura...

Cineva ar intreba: dar mai poti pune centurile?

DA! daca ai exact modelul meu de cotiera si o pui pe consola aia de plastic exact cum am pus-o eu (distante) poti sa faci e vrei tu...

Daca se va monta ca la mine se va taia putin din picioarele de tabla la baza spre bancheta din spate ca sa vina frumos in linie cu consola din plastic!



AMIN!

2 Jul 2011, 18:44:
Pentru cine a zis de picioare... nu e adevarat... nu trebuie sa le schimbi... doar la inversezi (stanga la dreapta si invers dar tot cu partea mai alungita spre fata si cea mai dreapta spre spate)... sa vine ca un fel de V.. si se muleaza perfect smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.