Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Boxe spate solenza
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
Pages: 1, 2
Mistery90
Salut din nou...am o intrebare si imi pare rau daca s-a mai discutat dar la search nu am gasit ceea ce doream...precum stiti Dacia Slz are in spate doua locasuri ovale pentru boxe...imi puteti spune din experienta voastra ce boxe se potrivesc in acele locasuri fara sa fie nevoie sa decupez si din tavita care culiseaza la deschiderea portbagajului? ms anticipat.
Iulikk
http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au.../GTx_462_Mk_II/

Astea merg sigur. Am eu pe masina. Dimensiunea este de 4"x6".
Mistery90
ok:D ms tare mult...succes in continuare
gabyu
am o intrebare despre boxe ...nam citit cei drept despre asta da nah:))....dak as schimba boxele pe spate si leas pune de vreo 50 w ar fi bun dak leas lega la aceleas fire care au fost la cele stock sau ar trebui sa trag niste fire putin mai groase?smile.gif
Rafi
stai linistit lasa firele care sunt smile.gif in cazul in care in timp o sa pun un amplificator separat nu cel din cd player pe cele 4 difuzoare sau cate ai ar fii bine sa schimbi si cablurile
gabyu
aha ms
jacckk
zi-ne si cum se aud boxele de le ai??? smile.gif ...eu sunt curios k as vrea si eu sa le schimb pe cele stock
gabyu
mai io pe spate inca nu leam schimabt daca ma intrebai pe mine...leam schimbat doar pe fata si miamluat cea mai mare teapa ca ...am zis ca aia de la magazin stiu carei treaba si miau zis ca merg de 10 cm ...si puteam sa pun de 13 in fine ....luativa blaupunkt cas bune..acu am un amic care sia luat masina cu mp3 lg si boxele de 45 si parca avea woofer pe masina se auzeau super misto.....io am pionner pe fata de 20 w si nu prea is multumit de ele cred ca scoteam mai mlt bass alea stock:))....
Mistery90
Ms tare mult de sfat Iulikk am montat azi boxele si sunt foarte multumit de calitatea sunetului wub.gif
Boris08
Si pt fata?? care ar fi recomandate??
Iulikk
http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...axiale/GTx_402/

Eu am d-astea pe fata. La montaj o sa trebuiasca sa decupezi un pic fata de usa, cu un cutter rezolvi numai decat. Nu am folosit masca data de ei, am montat-o tot pe cea originala. Le-am facut pereche cu cele de pe spate (adica acelasi model). Am cd playeru stock. Sunt foarte multumit de cum se aud. Sincer, nu vreau sa fac discoteca in masina, si nici sa dau gauri in polita sau usi.
misu78
JBL the best. valuri.gif
marius80_eugen
Nu mai faceti astfel de afirmatii ! Daca cineva e multumit , le recomanda , in rest ... orice petarda poate "suna" bine intr-o ureche .
Banu1974
QUOTE(marius80_eugen @ 25 May 2009, 11:25)
Nu mai faceti astfel de afirmatii ! Daca cineva e multumit , le recomanda , in rest ... orice petarda poate "suna" bine intr-o ureche .
*


iar esti rautacios.
Lasa omu" sa spuna ce vrea...,,gusturile nu se discuta..."
Iulikk
Despre astea ce parere aveti?
http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au..._Fit/SXE-4625S/

Edit: Vrea un coleg sa le puna tot pe o Solenza cu cd player stock.
arg_solenza
eu am magnat si pe fata si pe spate+ hu pioneer (acest model pt spate http://www.alarmservice.ro/product_info.ph...21e98db99f4b4dd ) si sunt multumit de ele,pacat ca nu prea avantajeaza fetele de usi:((
gabyu
daca mias pune asa cv http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au.../GTx_693_Mk_II/ la un cd player stock...sar auzi bine(tare stiu ca nare cum cai 4X 20 cass da nah) ca ma gandesc pana cemi iau mp3 player .....si sa numi schimb boxele atunci....ce ziceti?smile.gif se merita?...tin sa precizez ca as vrea sa se auda bass-ul mai frumos nu ca in butoi sau tigaie:))....stiti voi despre ce vorbesc...sincer de http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...iale/TS-G1003i/ care le am pe fata nu mi se par asa de calumea,se aude eronat bass-ul
AR-18-MOS
Cel mai probabil s-ar auzi "bine". Acuma, depinde ce inseamna "a se auzi bine" pentru tine.
gabyu
am rectificat acum:D....app daca e cineva interesat de pioneer-urile alea de pe fata pm:P
gabyu
mai am o intrebare legata de boxe...daca le montez pe polita nu o sa-i afecteze cumva forma la un moment dat?....ma refer sa nu se curbeze sau cv de genu...smile.gif
shake
eu am de 2 ani aproape 3 , sony Xplode alea ovale , si nu s-a curbat deloc tavita ! ! ! , in schimb a avut tata grija sa rupa tamponu de cacuciuc din partea dreapta SI GARANTEZ CA NUMAI MERGE BAGAT LA LOC sad.gif
gabyu
shake iti garantez io ca merge:))....ca si mie mia trantit tata odata hayonu de miau sarit ambele tampoane de cauciuc si sa vezi acolo chinuaiala cu pantent si treburi(tras de varf chinuiala la nimerit gaura:)) ) da a mers....smile.gif
gabyu
mai am o intrebare....pot monta boxe pe trei cai in locul boxelor care le am deja?.....treci cai inseamna 3 fire cumva?....ca io am numa 2 la cele stock...
arg_solenza
da poti monta. daca un difuzor are 3 cai inseamna ca are cate o cale pr fiecare: joase medii si inalte.
gabyu
aha mersi mult
gabyu
am citit pe undeva ca daca ai schimba minusul cu plusul la boxe ai scoate din bass... conteaza asta?....daca da care e plusu si care e minusu si pe fata si pe spate....smile.gif plsss astept raspuns:) ms
Iulikk
Mie cine mi-a montat boxele mi-a zis ca nu conteaza care e + si care e -. Eu am schimbat boxele fata+spate cu unele de aceleasi dimensiuni, 10 cm fata si 4x5 pe spate si se cunoaste diferenta, nu mult, dar numai paraie cand trec de vol 16-18.
gabyu
fac un apel la cei ce siua montat pe polita boxele ....rog niste indicatii de montaj.... (cu ce ati taiat ,cum, etc) ms
Banu1974
Masori cu o rigla,sau ruleta ,si tai cu lama....
gabyu
mersi a folosit autofiletanta...pendular...tongue.gif si am rezolvat treaba:P ms de sfaturi
shake
cum sa nu conteze plusu cu minusu ? /: ) , daca pui minus cu minus si plus cu plus pui bassu pe inalte si inaltele pe bass ! ? daca nu ma insel
arg_solenza
din cate stiu daca nu dai volumul tare nu e nici o problema dar daca se depaseste un anumit volum este riscul sa se rupa membrana difuzorului din cauza basului.
la orice difuzor corect conectat basul "bate"(scuzati exprimarea) in spre magnet altfel "bate " in spre exterior iar riscul este cel precizat mai sus.
gabyu
deci pana la urma gtrebe - ;a - si plus la + no?smile.gif
marius80_eugen
Un difuzor este conceput sa functioneze in parametrii lui asa cum a dat producatorul instructiunile . Exista difuzoare de woofer care pot sa aiba miscarea pe minus , adica in loc sa comprime , adica sa creeze o presiune pozitiva , poate fi pus sa creeze o depresiune , difuzorul fiind in stare sa functioneze in ambele sensuri , zgomotul / efectul fiind diferit .
La difuzoarele medii si inalte , este alta treaba si este posibil ca inaltele sa fie putin defazate sau sa nu se auda clar / corect , depinzand daca au sau nu filtre pe traseu .
Iti poti da seama f usor daca ai conectata polaritatea corect , daca la player ai optiunea de spatialitate / matrice , astfel incat sa poti merge cu semnalul separat pe fiecare difuzor in parte . Daca unul dintre difuzoare nu se aude cand esti pe el , sau nu se aude la fel de tare sau clar , acela are polaritatea schimbata , asa ca opresti playerul , schimbi polaritatea acelui difuzor si mai incerci inca o data . Te plimbi pe fiecare difuzor cu fader-ul si balance-ul din player si toate trebuie sa se auda corect si clar , sa aiba aceeasi putere si in tweter si in medii / bas .
La difuzoarele medii sau cu diametrul mai mic , sub 16 cm este putin mai greu sa-ti dai seama in ce parte "bate" , in schimb la woofer este f clar in ce parte tinde membrana sa oscileze .
De obicei pe conectorii difuzoarelor este marcata polaritatea , chiar au marimile conectorilor diferiti , adica plusul mai mare si minusul mai mic , astfelincat si papucii folositi vor fi diferiti .

arg-solenza - ce bine ar fi daca chiar ar fi cum spui tu cu acele 3 cai ale difuzorului . De fapt este de preferinta ca un difuzor sa fie dedicat numai cate unui spectru de frecvente , dar ... romanul vrea sa faca "bici" din orice , asa ca isi spune ca un difuzor cu n-spe cai , se va auzi mai clar si mai bine decat unul doar pe 2 cai . In realitate este exact invers .
Fiecare "cale" reprezinta intr-un fel un difuzor integrat in acel difuzor mare si imparte puterea cu restul de cai , dar conul de sunet este extrem de limitat , cu cat u difuzor are mai multe cai . Nu poti avea pretentia de la un difuzor cu 3 cai ca va avea mediile sau chiar basul ( daca-i poti spune asa ) cu unul pe 2 sau chiar cu unul care este numai pe o cale , adica un difuzor de medii .
Este de preferinta sa luati un sistem de difuzoare , adica 2 medii si 2 twetere + 2 filtre decat sa sperati ca 2 difuzoare coaxiale , montate la nimereala vor reda cat mai fidel sunetul in masina .
Un difuzor sub 16 cm , fara filtru trece-jos ( poate si fara amplificator ) nu poate fi considerat difuzor de joase , dar poti spera sa scoti niste medii decente din el .

Iulikk - nu dimensiunea conteaza ! icon_mrgreen.gif ( stii ca asa spun femeile ) , dar puterea si specificatiile tehnice conteaza . Daca playerul tau are 4 x 20 W reali ( rms ) , atunci inseamna ca te-ai apropiat mai mult cu noile difuzoare decat cu cele vechi , care necesitau mai multa putere . Daca cele vechi erau 4 x 80 W rms , iar cele noi sunt 4 x 50 w rms , normal ca cele noi se aud mai bine , poti sa le dai pana la un nivel de putere al playerului mai mare si se vor auzi cat mai aproape de specificatiile producatorului .
Daca pe fata ai fi pus cel puti de 13 cm ( intra fara mare bataie de cap ) , ca sa nu spun de 16,5 ( ca aici trebuie sa mai umbli putin la fata de usa ) , dar cu sensibilitate mare ( peste 93 dB ) , ai fi avut un sunet si mai de calitate , medii mai profunde si un sunet mai clar . Pe spate daca punei 6 x 9 ' ovale , in loc de 4 x 5 , ai fi avut iar o mare imbunatatire a sunetului si chiar a basului in masina ( cu o mica isonorizare la portbagaj ) . Toate se pot pune si se pot face , poate chair ai fi facut daca mai intai citeai si te documentai care-i treaba cu difuzoarele , ce au ele nevoie , ce iti doresti tu de la masina si cat te pricepi sa faci .
Bafta pe viitor !
Iulikk
@ marius: prea multa bataie de cap; pe langa asta masina nu va mai sta mult in proprietatea familiei deci nu prea se merita sa bag bani in ea. Oricum eu sunt multumit, nu vreau sa fac discoteca din masina.
arg_solenza
marius io i-am raspuns omului ca sa se lamureasca cum e cu cele 3 cai (ce ar trebui sa faca in principiu) nu am facut aprecieri legate de calitate.daca vrei calitate se face cum ai zis tu.
mariandex
QUOTE(gabyu @ 17 Jun 2009, 21:37)
am citit pe undeva ca daca ai schimba minusul cu plusul la boxe ai scoate din bass... conteaza asta?....daca da care e plusu si care e minusu si pe fata si pe spate....smile.gif plsss astept raspuns:) ms
*





Conteaza foarte mult cum sunt polarizate difuzoarele . Daca difuzoarele nu sunt polarizate corect (membranele nu se misca in acelasi sens) atunci tot spectrul audio are de suferit in special mediile joase si joasele care tind sa se anuleze pentru ca difuzoarele sunt in antifaza . Chestia asta poti sa o testezi singur in masina si o sa-mi dai dreptate , dai din butonul fader pana auzi doar dif. pe spate (le opresti pe cele din fata) apoi balanseaza dinspre canalul stanga spre dreapta si basul si tonalitatea muzicii trebuie sa se amplifice cam pe la jumatate (ad. poz. 0) datorita faptului ca cele doua difuzoare sunt pe aceiasi faza (adica sunt polarizate corect) , cand sunt in antifaza (aici schimbi polaritatea la un difuzor ca sa vezi diferenta) daca esti cu balansul pe stanga acesta se va auzi normal cand vei incepe sa balansezi muzica spre dreapta vei avea surpriza sa constai ca incepe sa se auda spart ( se aude bas dar parca ar bate intr-o tigaie) cu toate ca difuzoarele functioneaza corect (testul asta e bine sa-l faci cu volumul spre tare si cu basul cat mai la maxim dar fara sa inceapa sa distorsioneze) .
Dupa se ai terminat de fazat difuzoarele pe spate ,treci la urmatorul dif. ex. dreapta fata : dai fader pe 0 si dai balans pe dreapta total si apoi dai din but. fader spate total si dai spre fata incet sa auzi tonalitatea daca e cea corecta , daca nu e corecta schimbi polaritatea la difuzorul dreapta fata , dupa ce ai terminat treci si la ultimul difuzor , stanga fata si faci la fel cum ai facut si la celelalte difuzoare . dupa aceasta operatie care nu dureaza mai mult de 15-20 de min (poate dura mai putin cand faci legaturile la un player ca umbli la firele din legaturi) ar trebui sa ai un spectru sonor corect calibrat (fazat) . Chiar daca iti cumperi difuzoare noi e bine sa faci aceasta operatiune sa fii sigur ca sunt fazate corespunzator caci daca difuzoarele nu sunt fazate o sa ai impresia ca marca XXX nu e buna chiar daca e de renume si ai dat o caruta de bani pe ele . Vorba aceea ce faci cu mana ta se chema lucru manual SI DE CALITATE , altii iti vor doar banii biggrin.gif

<span class='edit'>29 Jun 2009, 00:45:</span>
QUOTE(Iulikk @ 17 Jun 2009, 21:54)
Mie cine mi-a montat boxele mi-a zis ca nu conteaza care e + si care e -. Eu am schimbat boxele fata+spate cu unele de aceleasi dimensiuni, 10 cm fata si 4x5 pe spate si se cunoaste diferenta, nu mult, dar numai paraie cand trec de vol 16-18.
*




Cine ti-a montat boxele inseamna ca e MESERIAS down.gif .
BooogieMan
Salut.Am vazut ca o parte dintre voi au pus pe fata boxe de 10(centimetri in diametru banuiesc nu?)Intrebarea mea este daca e o limita de spatiu astfel incat incap numai cele de 10?Ca din cate am vazut diametru din usi a locurilor pentru boxe este de 17.Ce recomandari aveti?As vrea sa pun cu diametru de 17 centimetri...
gabyu
ca sa pui de 17 trebuie modificat unghiu de ontaj a boxei...de bortilit putin putin mai mult prin tabla etc...
cele de 13 intrau cat de cat ok ...
marius80_eugen
Daca ai fi cautat prin topicurile de imbunatatiri audio ai fi citit ca se pot pune difuzoare de 10 cm in locul celor stock fara nici o modificare , 13 cm , cu f mici modificari la plasticul fetei de usa , de 16,5 - 17 cm cu decuparea plasticului care tine protectia difuzorului stock , decuparea sau indoirea tabei fetei de usa + alte cateva mici modificari .
In toate cazurile , daca vrei un sunet decent este necesara o insonorizare si chiar o modificare a unghiului in care se monteaza difuzorul .
DoubleG
La Solenza Confort am avut casetofon din fabrica si boxe fata. Din mufele euro pleaca fire si pentru boxe spate, desi ele nu vin montate de fabrica. Nu gasesc firele nici prin spate, nici pe sub bancheta si nici in alte parti pe unde am cautat la repezeala. Imi spune cineva unde a ascuns fabrica acesti conectori sau firele ce trebuie sa ajunga in spate? As vrea montez difuzoare ovale in locasurile special concepute din fabrica.
alexandrusiri
cum ge uiti sub locasul boxelor spate pe fiecare parte laterala a masinii ar trebui sa ai cate o gaura.daca nu ma insel are legatura si cu centura spate.incearaca pe acolo.poate s-au ascuns pe acolo.stiu ca la mine asa a fost.spor.
DoubleG
Gata cu presupunerile, azi dupa ce am postat, am fost iar la masina, am cercetat cat s-a putut dar fara sa demontez masina... Nu exista fire trase. Exista cele pentru lampile spate, hayon, pompa de benzina si atat. Altceva nu exista pe spate, nici vorba de fire pentru boxe. Din cate am vazut nici nu ies de sub bord. Cand am vreme o sa demontez bordul si sa vad unde se opresc, caci din mufa pleaca fire pentru toate cele patru boxe. Presupun ca au lungime foarte scurta si se opresc undeva sub bord.
arg_solenza
da dc sa te mai chinui atat. tai firele din spate care se pierd pe parcurs din apropierea mufei si continui cu firele pana in spate la boxe. e mai putin de munca.dar ca sa tragi file prin bord (fara sa il demontezi) iti trebuie un cablu monofilar mai rigid de care sa legi firele, care vor pleca spre spate , pentru a gasi mai usor un traseu. sper ca am fost destul de explicit:D:D
C00lmario
Am si eu o intrebare daca nu va deranjeaza. Preturile de pe be-loud sunt pentru bucata ? De exemplu daca scrie "Pret: 62,90 lei (cu TVA) " pretul bucatii ? Sau set de 2 ?biggrin.gif
arg_solenza
de obicei am vaut ca precizeaza cand e o bucata
C00lmario
Ma gandeam sa dau comanda... si sa stiu si eu cam ce suma scot din buzunar :| esti sigur ca este vorba de o singura bucata ?
Bullix
QUOTE(marius80_eugen @ 21 Jun 2009, 22:19)
Un difuzor este conceput sa functioneze in parametrii lui asa cum a dat producatorul instructiunile . Exista difuzoare de woofer care pot sa aiba miscarea pe minus , adica in loc sa comprime , adica sa creeze o presiune pozitiva , poate fi pus sa creeze o depresiune , difuzorul fiind in stare sa functioneze in ambele sensuri , zgomotul / efectul fiind diferit .
*



OMFG! blink.gif Tu vorbesti serios? radmasa.gif
My friend, tie conceptul de curent alternativ iti spune ceva? Nu exista nici plus nici minus, poate putem vorbi de cel mult o polarizare mecanica, adica 2 sau mai multe woofere sa fie fazate identic, adica sa comprime/decomprime toate simultan. Daca polarizezi corect un dif si gresit un al doilea dif, nu se va produce decat fix o defazare cu PI a sunetului scos de un dif fata de sunetul scos de celalalt, iar cand un dif urca, celalalt coboara si viceversa, efectul fiind ca vei pierde din bass. La midrange si un pic si la tweetere, efectul va fi o usoara "spatialitate" nasoala a sunetului, se va auzi cu un fel de reverb. Nu mai spune ca unele difuri comprima si altele decomprima, orice difuzor face ambele lucruri non-stop atata timp cat functioneaza. Da, putem vorbi de o referinta. Daca unul decomprima la un anumit moment t0, toate celelalte sa faca acelasi lucru, astfel fiind fazate. Dar din acel moment, ele vor lucra in faza si vor face enspe mii de comprimari si decomprimari corespunzatoare sinusoidei semnalului pe care il traduc in unde mecanice, aka sunete.
solenzaxjg
Auzi in legatura cu firele la solenza confort nu au, am cautat si eu.Am tot acelas model CONFORT dar eu am taiat din spate de la mufa si le-am legat merg super ok depinde de fiecare ce boxe isi pune numa sa maschezi frumos firele pe sub chedare fata si spate ca arata urat sa se vada.BAFTA.Si inca ceva is firele alea de pe margine daca nu ma insel asa au fost la mine pentru iesire spate boxe.
Bullix
Recomand cu incredere montarea de difuzoare pe usile spate, in vedere obtinerii unui sistem cu 6 boxe. Izolat difuzorul ca lumea, pus purfix din ala cauciucat pe sub marginea fetei, de jur imprejur si antifonat bine interiorul. Si conectate la o iesire normala a cass-ului. In felul asta ramane un loc mai bun pentru placa spate, unde sa vina montate niste difuri calitativ superioare tuturor celorlalte, trecute print-un amplif. Iar pe fata, puneti ce vreti, ca acolo unde e data gaura, tot ca dracu' o sa sune.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.