Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: bobina inductie
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Piese auto - Dacia SuperNova
dadu221
am o pro0blema cu bobina de inductie si trebuie sa o schib Preturile ar fi :
siemens-290
bosch-200
asam-130

Avand in vedere ca nu am de gand sa merg ins service sa imi montez o amarata de bobina se presupune ca pierd din start garantia la siemens si bosch. La cea de asam au spus ca nu e nevoie de factura de la service pt garantie. Diferenta de pret este destul de mare si aspectul garantiei atarna in favoarea asam-ului dar nu stiu cat este de buna. Prin urmare as avea rugamintea sa imi expuneti impresiile voastre daca ati folosit o bobina de iunductie de la asam sau chiar de la bosch. Va multumesc!
Leo_neb1
Am montat o bobina da ASAM pe un clio 1.4! se merita ! functioneaza impecabil! E culmea sa ceara montaj in service! Are 3 suruburi de fixare , mufa nu ai cum sa o introduci gresit (are doar o pozitie ) si atentie la ordinea fiselor! Treaba de 5 min . SPOR LA TREABA. ! (e bine sa incerci cu una de la un prieten sa sti sigur ca e defecta)
dadu221
am incercat-o . si am vazut ca de la asta este desi initial am suspectat fisele. Acum ca zici ca merge si asam-ul am sa merg pe as aceva avand in vedere ca ma scot mult mai bien la bani si am garantie chiar daca nu o schimb in service. Desi e o treaba usoara ar fi trebuit sa vezi fata vanzatoarei cand am intrebat-o d eparte acu garantia si schimbatul de unu singur wink.gif) "Cuuum , nu se poate pentru ca este componenta electronica si trebuie schimbata in servicce". Bine , mimica tipei a facut mult mai mult decat pfraza d mai sus . componenta electronica a lu` peste!
S.Alex-F
asam am pus eu pe supernova unui prieten...si e la fel ca a mea!

referitor la pitipoancele de la magazinele de piese auto!
N-ati vazut ca foarte rar gasesti un barbat intr-un astfel de magazin....si credeti-ma ca daca ati gasi sigur v-ati intelege de minune cu el!
Dar nuuu....ei au pus pipite in magazine ca sa fim noi siguri ca cu ele nu putem discuta nimic...
In plus de asta coeficientul lor de inteligenta este....subunitar!

Astia ar fi in stare ca si la cumpararea bateriei VARTA sa fim nevoiti so montam in service ca suntem RETARZI CA EI si punem + la -

Ce-o sa mai urmeze...apa pro parbriz,sau benzina in rezervor!
djasu82
sunt mana in mana da-i dracu cu vrajelile lor !!! Mor de foame unii si altii , auzi componenta eletronica biggrin.gif ca si mare componenta e 4 sarme bobinate unele peste altele pe un cadru metalic . Pai daca se arde asa mai bine imi montez 2 bobine de tico si termin probleme... derivatia la scanteie se face din fiecare bobina.
mvali
Ai grija sa fie aceeasi mufa cu 3 sau 4 pini.. Cand am inlocuit-o pe amea am gasit bosh dar nu era aceasi mufa.
Anda1995
S.Alex-F nu mai judeca tu vanzatoarele de la magazinele de piese auto ca pana la urma sunt vanzatoare nu mecanici...intr-adevar unele sunt vai de capu lor da crede-ma ca nu toate wink.gif
djasu82
opa a sarit o domnisoara biggrin.gif poate voriai sa spui sa nu mai judecam vanzatoarele ca nu sunt eletroniste sau eletriciene si atunci iti dam dreptate.
Ma mir ca sunt si fete pe acest forum ...
S.Alex-F
Imi cer scuze ....Anda1995 domnisoara(1995) sau doamna vanzatoare de magazin!...as dori un cablu de ambreiajde supernova! radmasa.gif radmasa.gif ...a da stiu nu mai aveti in stoc aduceti peste cateva zile!! radmasa.gif radmasa.gif

Oricum Asu'le..eu ma refeream ca uite...cu un domn in spatele tejghelei...poti face cateo intelegere...de genu':

"-Domne i-a asta o montezi...daca nu e bine vii si rezolvam noi, eventual dai o bere!"

Si pentru 3lei...berea...pui planetara si daca iai ciupit...precum io burduful....til trece el acolo pe garantia magazinului la daune transport!

Sa traim bine!
misu78
QUOTE(Anda1995 @ 21 May 2009, 14:20)
sunt vanzatoare nu mecanici...intr-adevar unele sunt vai de capu lor da crede-ma ca nu toate wink.gif
*


Da, genul de vanzatoare care te trimite in service sa schimbi bujiile sau daca face ea pana, il cheama pe sot sau tractarea(domne, nu stiu ce are, dar nu mai merge)! radmasa.gif
dadu221
n-am mers pe ideea de discriminare. s-a intaplat sa fie o doamna la magazinul respectiv in buzau. In ploiesti era o doamna si un domn si este drept ca tot domnul a spus ca ma lasa si fara montaj in service in timp ce doamna a aruncat o intrebare de genul "si stiti dumneavoastra sa o montati?" (cu mimica aferenta si bulbucarea corespunzatoare a ochilor) dupa care a tacut din gura. Este si un magazin la care o doamna chiar stie ce vinde si spre deosebire de altii nu face o grimas acand intrebi cine produce piesa solicitata. Nu cred ca sexul este o determinanta atat de importanta precum interesul si experienta. Azi ma duc sa iau bobina urmand sa postez eventualele impresii. Va multumesc pt ajutorul oferit prin impresiile furnizate in legatura cu bobina.
djasu82
Vezi sa nu crape si asta de asam tongue.gif
dadu221
intre timp vanzatorul de gasca s-a sucit ca l-am intrebat inca o data inainte de a achizitiona. Am sa merg pana la urma pe bosch pe care am gasit-o la 2 bulioane in buzau. In paralel ma interesez si cat costa o blestemata de stamplila care sa ateste ca as fi montat-o in service.
puiu82
@ Dadu221,bobina n-am schimbat pana acum,dar daca ai gasit Bosch la 2 mil,ia-o si monteaz-o linistit.
@ S.ALEX-F,desi e extrem de simplu de montat bateria.......daca vrei garantie,tot la un service,atelier sau nene priceput ajungi.....
Bafta!
djasu82
iaute mai vrei si garantie ... lasa ca eu am cumparat bujile ngk si mi-a dat garantie 1 an jumate biggrin.gif evident are stampila pe ambalaj. Pe tine daca te lasa mai mereu inseamna ca in alta parte e buba.
dadu221
da , o fi vreo lipitura rece prin zona schimbatoprului de viteze wink.gif) Este explicabil am inlocuit pe cea defecta cu una de o avea mecanicu prin garaj si mi-a zis ca e buna .. si asa a fost .. cateva saptamani wink.gif) Asadar marti postez impresii cu bobina lu bosch . Sper sa nu am surprize la mufa si sa fiu nevoit sa iau siemens la 290 de roni.
djasu82
pai o masori si tu cu aparatu de masura si schimbi pini din mufa ce dracu ca nu e greu ... ifrul comu de la bobinele de inductie se alimenteaza cu +12V iar celelate doua fire vin de la uce injectie. Asa spuneau multi ca nu pot sa monteze cand colo puteau usor sa schimbe pini din mufa.
dadu221
merge bosch-ul , are si mufa de adaptare la pachet. putin cam inestetica dar pt 90 diferenta cred ca merita biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.