Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: distributie si pompa apa
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Piese auto - Dacia SuperNova
luciand7
V a salut,
ma intereseaza daca stie cineva sub ce nume(brand) iese din fabrica pompa de apa si cureaua de distributie? motorul este de 1.4mpi
vreau sa le schimb si ma gandeam la un SKF(producator) -CUREA GATES
DAR SUNT TARE CURIOS DACA PE CUREAUA ORIGINALA SCRIE RENAULT SAU TOT VREUN PRODUCATOR?
kitu original la magazin costa de ma rupe, numai pompa e 350 lei-> baga adaos la greu.
daca stie cineva sub ce brand ies/ sau daca imi recomanda cineva un producator ok si pret la fel, va sunt recunascator.
DACIA SN 2003, CLIMA. 65000KM
DJMaxx
yo am cumparat duminica curea de dist powergrip parca... si rola intinzatoare ceva japonez , cica kitu original
YRX
cureaua de distributie este Gates Powergrip
rola intinzatoare este Koyo
pompa de apa nu stiu, daca gasesti SKF este excelent, eu n-am gasit (nu exista, trebuia comanda externa).
B_i_t_z_a
Si eu mi`am schimbat distributia de 2 zile,si am cumparat din magazin kit`ul original care consta in:
Curea distributie PowerGrip(made in Uk) cu emblema Renault
Rola intinzatoare Koyo(made in japan)indentica cu cea din fabrica

Pret kit distributie 170 Ron + Manopera 80 ron.Pompa de apa nu am schimbat`o,dar pretul este 220 ron(originala).Bafta
utilizatorDSN
Eu am cumparat pompa de apa Asam.
O fi asa de proasta, ca am vazut foarte multe pareri proaste despre piesele de Asam?
A mai folosit cineva?
Ce se poate intampla daca se strica si cum pot sa-mi dau seama ca s-a stricat?
iulian sn2001
Eu am pus un telescop asam pe masina si dupa 5.000 km era bun de aruncat.Despre pompa de apa nu stiu ce sa spun.Poate nu sunt asa proaste ca celelalte produse fabricate de ei.
cristio_79
Eu, sincer, nu m-as risca cu nici un fel de piesa de la asam. Daramite cu o pompa de apa.
djasu82
nici eu ... totusi cand se monteaza o noua pompa se da cu silicon rosu pentru o priza foarte buna si a preveni scurgerea de lichid.
cristio_79
Scurgerea ca scurgerea, da' ce te faci daca se rupe vreo pala din interior si blocheaza pompa? Ca am vazut si de-asta.
S.Alex-F

QUOTE
Scurgerea ca scurgerea, da' ce te faci daca se rupe vreo pala din interior si blocheaza pompa? Ca am vazut si de-asta.
incredibil...sunteti din cale afara de pesimisti! radmasa.gif !

PS:...si eu ca si multi altii suntem PRO ANTIASAM blink.gif
djasu82
Si eu mai ales cand se cumpara bobine de inductie asam mai bine cumperi doua bobine de tico si le montezi .
La dsn nu am auzit ca paletele de la pompa de apa sa se fi rupt ... daca s-a rupt se vede la temperatura rapid. In schimb la un amic la un pejo s-a rupt o paleta de la pompa de apa si temperatura a crescut s-a dus cu ea la service ca ai arata chek motor si baieti i-au spus din prima pompa de apa e buba. Cand au scoso din locasi lipseau 2 pale .
cristio_79
La DSN, nici eu. La alta masina, da, dar nu Dacie. Si problema mare a fost ca a blocat pompa si a crapat cureaua. Si sa vezi bahaos la demontat.
Nu cred ca suntem pesimisti, mai degraba realisti sau prudenti.
Daca as fi in situatia sa schimb pompa de apa sau oricare alta piesa, mai bine dau dublu pe una buna, decat sa ajung cu motorul in batista acasa.
djasu82
QUOTE(cristio_79 @ 5 Jun 2009, 22:52)
La DSN, nici eu. La alta masina, da, dar nu Dacie. Si problema mare a fost ca a blocat pompa si a crapat cureaua. Si sa vezi bahaos la demontat.
Nu cred ca suntem pesimisti, mai degraba realisti sau prudenti.
Daca as fi in situatia sa schimb pompa de apa sau oricare alta piesa, mai bine dau dublu pe una buna, decat sa ajung cu motorul in batista acasa.
*


Corect asa pledez si eu ! Asa m-am comportat cu raposata 1310 care acuma e la un alt om ...asa cum am cumparat-o din uzina era pentru export asa am dat-o evident uleiul schimbat la 5000 de km + filtru de ulei mann +filtru de benzina, filtru de aer la 15000 km plus pe fiecare aripa am mai adaugat protectii la oale pe care daca le-as fi dat jos ati fi jurat ca acuma am scoso din uzina.
Nu stiu cum or fi alti dar mie personal imi place sama implic si sa am grije de ea cat mai bine asa cum a fost scoasa din uzina.
S.Alex-F
QUOTE(cristio_79 @ 5 Jun 2009, 21:31)
Scurgerea ca scurgerea, da' ce te faci daca se rupe vreo pala din interior si blocheaza pompa? Ca am vazut si de-asta.
*


stii ce ma oftica...
ceea ce se scrie aici este vazut de toata tara...si mai departe...

QUOTE
Nu cred ca suntem pesimisti, mai degraba realisti sau prudenti.

termenul corect era defapt preventivi...
dar preventivitatea desi este sanatoasa COSTA foarte mult!

uite...de exemplu...
cu ce anume aparat iti dai tu seama ca ai montat ceva mai bun decat aveai pe masina...deci de unde stii tu ca pompa pe care tocmai o dai jos si o inlocuiesti nu mai tinea mai mult de 10 km!

Cum ar fi sa dai 320 de lei pe o pompa noua...s-o montezi iar pe cea veche sa o dai cuiva care ar puneo si el fara sa vrea pe masina....si ar rula cu ea in 60k km iar tu dupa 20k cu cea noua te duci in service...ca doar ai garantie la ea! radmasa.gif radmasa.gif

Deci pe bune fratilor...nu mai speriati colegii...
un motor de DSN se vinde astazi pe bucati fara probleme...iar pagubele produse astazi de ruperea curelei de distributie sunt amortizate de 300lei! radmasa.gif

cat despre parerea mea despre preventivitatea voastra.... biggrin.gif ...decat toata viata fraier...mai bine o zi rege! rolleyes.gif
djasu82
Sa nteleg ca tu nici filtur de aer nu l-ai schimbat ? biggrin.gif Uite eu am dat jos cureaua de distributie la 53 de mii de km cureaua era foarte buna pot spune dupa 6 ani ... nu cum spuneau alti ba dupa 4 ani o schimbi ca s-a imbatranit. Eu am schimbat-o fiindca acum 6 luni am cumparat alta din magazin pachetul ala cu rola japoneza. Nu am schimbat nici o pompa fiindca temperatura e constanta nu sare mai mult de 4 pavele asa cum arata la bordul de logan.
Cum spui tu o zi rege iar dupa aceea te uiti lung cum trocariciul regelui s-a stricat si baga mai multi bani decat nu face.
Unde rezolvi tu un motor daca s-a rupt cureaua ? dupa cum vedem piese de super nova sunt mai scumpe decat cele de logan...
utilizatorDSN
Sa inteleg ca daca o sa se intample ceva cu pompa o sa creasca temperatura f. repede?
djasu82
pai creste ca nu mai recircula apa prin toata instalatia din cate stim cu toti nu e pusa de forma pompa de apa . Mai e un caz atunci cand nu ai apa in instalatie iar creste peste masura temperatura... degazarea se face automat pe la busonul de la rezervorul de antigel.
C a t a l i n
Pompa nu se schimbă doar pentru că nu ar mai fi eficientă... Iar cureaua nu se inspectează vizual... Scrie clar în orice manual de service... Gradul ei de uzură nu se vede neapărat la ochi...

Pe forum.reno.ro erau vreo 2 cărora le-a crăpat axul pompei de apă, pentru că aceasta nu a fost schimbată odată cu distribuția... Au rezultat chiulasă și supape compromise...

Sfaturile de mai sus sunt de 2 lei... N-aveți bani de întreținerea mașinii, mergeți pe jos!
djasu82
Iauite cine vorbea biggrin.gif cum sa dai pompa buna doar de dragul schimbului hai la 100 mii de km se merita sa o schimbi la la 60 de mii nu cred .
S.Alex-F
QUOTE
Sfaturile de mai sus sunt de 2 lei... N-aveți bani de întreținerea mașinii, mergeți pe jos!

radmasa.gif

Uite ce e...SUNT DISPUS sa te CRED doar daca tu chiar esti sigur ca suntem in anul 2009 si ca exista Dumnezeu!

Nu intelegi ca totul conteaza de modul de exploatare!
eu chiar stiu caz in care omul si-a dat pompa jos(pe cea veche) si a montat o alta...noua(cu holograma) care a cedat in cateva zeci de mii de km(pana in 30k) iar pompa cea veche este cea cu care ruleaza astazi masina unui prieten de-al lui taximetrist!(iti garantez ca taximetristul a facut mai multi kilometri cu pompa cea veche decat cei 20 si ceva de mii pe care i-a facut el cu cea noua)!

Si nu mai fiti atat de siguri....ca nu e bine!TOTUL E VARIABIL!
rekinultras
Salut ,
Am si eu o Suprnova din 2001 si vreau sa-i fac distributia de 120 000 km . Ma intereseaza cam cat poate sa coste kitul complet ( pompa de apa , curele , role si tot ce trebuie).
va multumesc
vallyyy
Kitul de distributie de origine (curea ,role) costa in jur de 180 de lei .Pompa de apa este ceva mai scumpa,poti incerca alti producatori cum ar fi hepu sau ruville,eu am pus chiar klaxcar desi multi zic ca nu e buna,intr-adevar nu e stralucita dar pentru 4 ani zic ca e buna,apoi alt kit si alta pompa
motomete2004
io am cumparat rola ina si cuera contitech 160 de lei si pompa de apa hepu la comanda 170 de lei deci in total 330 de lei si nu prea cred ca se compara cu kitul de oerigine
Andyhdd
Intrebare logan 6 ani vreau sa schimb distributia se merita sa schimb si pompa da sau nu ? Mentionez ca masina are decat 30.000 km .... si vreau sa schimb distributia cu oferta unui service dacia.... da nu prea as vrea sa schimb si pompa sfaturi ceva?
bogdanelkva
O vorba buna zice ca nu e bine sa repari ceva ce functioneaza bine,nu e stricat....
BoomPunk
Dar totusi,are deja 6 ani,daca dupa ce schimba distributia...sa zicem peste cateva mii de km incepe sa curga pompa de apa?Atunci va trebui sa cumpere iar TOT kitul.Eu zica ca i-o fi ajuns si ei timpul asta...Dar asta e doar parerea mea.
v-king
QUOTE(bogdanelkva @ 4 Nov 2011, 19:08)
O vorba buna zice ca nu e bine sa repari ceva ce functioneaza bine,nu e stricat....
*



Subscriu! Si eu zic ca nu are sens sa schimbi pompa, mai ales daca ai doar 30000 km. Pompa tine si peste 120000 km si nu are acelasi regim ca si cureaua de distributie, care fiind din cauciuc, imbatraneste si intr-un final cedeaza (din acest motiv distributia se schimba la 60000 km - uzura de exploatare, sau 4 ani - uzura materialului). Atata timp cat in circuitul de racire se afla lichid cum scrie in carte si nu doar apa chioara, ca sa corodeze pompa, nu ai de ce sa-ti faci probleme.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.