Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Merg asa sau nu ?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Paca
salut...am schimbat anul trecut prin toamna capacul la pompa de apa...cred ca am luat unul din cele mai scumpe posibile...n-am vrut de asam...saptamana trecuta a inceput sa se auda in fata motorului un sunet de frecare metal pe metal...la turatii joase acoperea si sunetul motorului...am constatat ca e din capacul pompei de apa...fiind nelubrifiat corespunzator s-a intamplat ceva acolo.bun...ideea e ca nu pierd lichid de racire si de vreo 5 zile incoace nu s-a mai auzit deloc...ce fac...merg asa?nu dispun de bani momentan...bine ca nici nu costa asa mult...pana in 50 de lei...dar vreau sa stiu...poate nici nu e nevoie sa pun capac nou...ce parere aveti ?mc
C a t a l i n
Posibil să fi strâns prea tare cureaua de transmisie. Poți cumpăra kit reparație capac pompă, adică rulmenții..
ydaniel
ce marca e capacu>?
recomand scornicesti-olt sau hepu germania
Paca
e de scornicesti din cate imi aduc eu aminte...daca trag de elice...nu exista joc...v-am zis ca nu pierd lichid...in principiu functioneaza in parametri.mai astept putin...daca incepe sa zgaraie iar il schimb...daca nu...nu-l schimb...
CandyMan13
ai incercat sa ii pui ulei?eu nu am schimbat capacul dar am intampinat odata o problema exact ca a ta.Am dat jos cureaua de pe alternator,nu se auzea.Am pus o curea mai mica cu un intinzator si am vazut ca pompa scartaie.Am dat jos capacul,am uns ffff bine rulmentii cu ulei de motor si de atunci...a inceput sa tacane lantul de la distributie,dar pompa neam.
SPOR.
PS:nu uita ca ai nevoie obligatoriu de alta garnitura daca te bate gandul sa faci cum am facut eu.
Poky
QUOTE(CandyMan13 @ 22 May 2009, 11:46)
PS:nu uita ca ai nevoie obligatoriu de alta garnitura daca te bate gandul sa faci cum am facut eu.
*


Capacele au in principiu o gaurica dedicata ungerii, nu trebuie demontat nimic. Se afla pe "gatul" capacului si cred ca se poate unge folosind o seringa cu ac.
Mr_Devil83
io cred ca e timpul sa renunti la pompa de apa de scornicesti si sa iei un autospeed sau un baisam cand incepe sa curga. Si nu, nu sunt distribuitor al acestor marci turcesti.

Pe piese de scornicesti facute din topor trebuie sa fii dobitoc sa dai banii cand ai alternative mai bune la pret cu 50% mai mic.
motanpaul
Am vazut gaurica aia.Dar nu stiam la ce foloseste.Dar degeaba ca nu ma mai ajuta la nimic, deja capacu meu de pompa de apa,are joc destul de mare.
Am gasit in targ, un capac de pompa de apa second hand la 20 lei, si avea facuta o gaura, unde o pus un aerisitor, si pe unde poti sa ungi rulmentu.
Paca
defapt...chestia asta de care zici tu motanpaul o fac cei mai batrani..gauresc si pun un stut acolo....folosesc procedeul asta pentru a lubrifia mai bine...de obicei e bine sa se faca treaba asta cand cumperi capacul...daca are deja joc si curge...nu mai merita operatia.n-am schimbat capacul..nu mai huruie...dar scartaie ingrozitor...tot nu curge.
v_razvan_c
QUOTE(Mr_Devil83 @ 23 May 2009, 23:52)
io cred ca e timpul sa renunti la pompa de apa de scornicesti si sa iei un autospeed sau un baisam cand incepe sa curga. Si nu, nu sunt distribuitor al acestor marci turcesti.

Pe piese de scornicesti facute din topor trebuie sa fii dobitoc sa dai banii cand ai alternative mai bune la pret cu 50% mai mic.
*




Toata dreptatea o ai 'Mr_Devil83', din asta de Scornicesti am pus si eu, ca "dobitocul", nu are nici 4000 de km si deja are un joc imens, dupa parerea mea, desi a mers fara elice (am avut ELV); astept din moment in moment sa curga iarasi si presupun ca jocul se va agrava ca am pus elicea pe fulie inapoi, care e si aia cam descentrata, la fel si capacul; varza cu carne...
Paca
ma ...de obicei scornicesti face piese acceptabile....probabil ai dreptate devil dar nu toti au auzit de aceste branduri...eu unul n-am auzit...iar ca sa afli ca sunt de calitate trebuie sa incerci...ori io nu fac teste cu turcisme pe timpul,banii si masina mea...nu vreau...
ydaniel
piesele originale de sc pulsor sa scornicesti sunt foarte bune,eu nu recomand montarea de turcisme-chinezisme~
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.