Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: motor intrerupt
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
realmanchi
Salut tuturor..fratilor bineinteles ca am si eu o problema cu dacia mea 1310 din '89..acum vre-o 3 luni motorasul meu mergea cand bine cand intrerupt, cand se tura singur cand scadea sub 900 rot/min (asa era reglat ralantiul), nu stiam ce sa-i mai fac, reglaje peste reglaje, skimbat fise, platina noua reglata delcou reglat ca la carte (la semnul de pe motor, treaba cu scanteia care stiti), bujii noi bosch pt dacie carburatie reglate si alea cum trebuie, umblat pe la carburator curatat , tot tot tot...degeaba..motorul meu a continuat sa faca aceeasi figura..pana cand am depistat ca tragea aer fals pe la servo frana, iar cand am scos furtunul din servo si lam astupat cu degetul mai ca nu-mi venea sa cred ca e motorul meu...dar acum de vreo 2 zile iar a inceput...in primul rand am verificat din nou furtunul de la servo frana dar nu e deacolo, iam pus fise noi noute TESLA MADE IN USA aprindere electronica (sa numi spuneti ca e de la ea ca am puso dupa ce incepuse deja sa faca iar figuri), bujiile merg ca am verificat le simte motorul, am curatat jigliorul nimic...ce sa fie? va rog mai datimi alte idei, ce ar putea fi, in mare parte ce tine de electric mam ocupat si nu vad sa fie deacolo, poate din carburatorul ala dar nu prea ma pricep la partea mecanica, carburator tacheti pistoane camasi bla bla bla...astept sugestiile voastre..multumesc anticipat
br17rfg
Axul de la delco posibil sa aibe joc si de aici si unele intreruperi...
nu ar strica sa ii faci si un reglaj la culbutori.....
panter1
QUOTE(br17rfg @ 22 May 2009, 09:49)
Axul de la delco posibil sa aibe joc si de aici si unele intreruperi...
nu ar strica sa ii faci si un reglaj la culbutori.....
*



Cum zice si colegu si incearca sa vezi ce-i cu alimentarea, sita de la pompa de benzina si filtrul de benzina ar trebui curatate, le iei pe rand.. pana gasesti buba
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.