Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: reglare saboti
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
bebe96
salutare .vreau sa rreglez si eu sabotii de frana si nu stiu cum se face.dacia e din 98 si unde vin sabotii are o scala,cam cati zimti se da inapoi sau inainte?

panter1
Atat cat sa intre tamburul, tii minte cati zimti ai reglat si reglezi si in partea cealalta la fel, oricum cand tragi frana sabotii se deschid si franeaza.

Mai important e ca pistonasele sa fie deblocate(acelea care departeaza sabotii la frana de serviciu) daca masina a stat mult mai mult ca sigur sunt blocati, dupa care aeriseste franele la toate rotile, si cand aerisesti sa blochezi repartitorul altfel nu vei putea sti daca are frana de picior spatele
bebe96
atunci schimb garniturile curat pistonasele si cilindri si dupa aia ii reglez.

22 May 2009, 20:42:
cum blochez etrierul?
panter1
eu l-am legat cu sarma cand am facut operatiunea asta sa fiu sigur ca e blocat si sa ma desfasor in voie
D.J. B.K.LY
Zimtii aia nu se strang cand tragi frana de mana, ci cand calci frana de picior. Dai tamburul jos, slabesti zimtii, pui tamburul si dai pedale. O sa auzi cum sar zimtii la primele pedale. Verifici apoi sa se invarta usor tamburul fara frecare. Strangi tamburul la loc si apoi cu frana de mana netrasa strani uor cablul de frana de mana cat sa se invarta tamburul cu o usoara frecare(sa se invarta in gol de 2-3 ori) si cam asta e.
PH-06-BOA
E bine si din frana de mana, dar el vrea din parghie. Daca jocul in arcul care ajuta la autoreglare e mare, trebuie facut manual, sau sa-i micsorezi jocul, asa fel, incat daca sabotii se vor departa(in sensul de a frana)chiar si 2-3mm, sa traga parghia peste cel putin un dinte(asta orientativ) . Daca nu regleaza, il dai cu mana un dinte, pui tamburul, daca intra lejer mai dai unu sau doi , iar probezi, pana simti ca freaca putin, cand dupa ce l-ai bagat si strans piulita, rotesti de el.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.