Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Instalatia electrica
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
fane
Salut.

biggrin.gif

Am o Dacie Berlina de 10 ani si ce-mi place la ea ca imi da mereu de lucru si nu ma plictisesc niciodata. Problema este ca de data asta mi-a dat sah mat ca nu prea mai stiu ce sa-i fac. De aceea as vrea sa apelez la ajutorul vostru in urmatoarea problema.

Acum o saptamana am constatat ca la orice apasare a pedalei de frana se aprind farurile si pozitiile. Eu la partea electrica sunt varza si nu stiu cum sa detectez cauza.
Ce sfat imi dati?
DodoBird
QUOTE(fane @ 7 Mar 2005, 12:00)
Salut.

biggrin.gif

Am o Dacie Berlina de 10 ani si ce-mi place la ea ca imi da mereu de lucru si nu ma plictisesc niciodata. Problema este ca de data asta mi-a dat sah mat ca nu prea mai stiu ce sa-i fac. De aceea as vrea sa apelez la ajutorul vostru in urmatoarea problema.

Acum o saptamana am constatat ca la orice apasare a pedalei de frana se aprind farurile si pozitiile. Eu la partea electrica sunt varza si nu stiu cum sa detectez cauza.
Ce sfat imi dati?
*


Rupe-l pe electricianul care ti-a modificat legaturile !!!!
fane
QUOTE(DodoBird @ 7 Mar 2005, 12:06)
Rupe-l pe electricianul care ti-a modificat legaturile !!!!
*



Il rup dar cred ca asta nu rezolva problema
RIon
ai un scurt undeva...atat.
fane
QUOTE(RIon @ 7 Mar 2005, 12:16)
ai un scurt undeva...atat.
*



Si cum imi dau seama unde face scurt.
bodel
Nu rupe pe nimeni, verifica becurile de la stop pe frana s-ar putea sa fi pus unele cu un singur filament si astfel tu cand pui frana "bagi curent" si in faruri...
fane
QUOTE(bodel @ 7 Mar 2005, 12:23)
Nu rupe pe nimeni, verifica becurile de la stop pe frana s-ar putea sa fi pus unele cu un singur filament si astfel tu cand pui frana "bagi curent" si in faruri...
*



Sa stii ca s-ar putea sa ai dreptate, pentru ca stiu ca am schimbat un bec la stop dar nici nu mi-a trecut prin cap ca asta ar putea fi cauza. Ce ma mira este faptul ca i-am spus la desteptul ala de la magazin sa imi dea un bec pt. stop pe frana.
Oricum mersi mult . O sa verific cat de curand daca ai dreptate.
mosoru
Verifid degeaba,fane are dreptate
bodel
QUOTE(mosoru @ 7 Mar 2005, 16:43)
Verifid degeaba,fane are dreptate
*


Chiar nu inteleg ce vrei sa exprimi prin asta....???
Fane zi si mie daca ai rezolvat ceva daca nu mai ne gandim ce poate sa aiba
Daddy
Da masa este ? Ia verifica putin. tongue.gif
Floppy76
De ce nu incerci ceva mai distractiv, de exemplu: cand apesi pe frana sa sune claxonu sau cand aprinzi pozitia sa stropesti parbrizul ?
mosoru
Iata ce am vrut sa spun: defectul reclamat il da becul de pozitie si frina care nu este pus bine(face contact intre cele 2 lamele din dulie) sau i-ai pus bec cu o singura faza care pune in contact lamelele din dulie.Pui frina vine curentul sa aprinda filamentul pentru frina dar fiind in contact si cu lamela de pozitie trimite curent si in portiunea de cablaj responsabila cu luminile.
fane
QUOTE(mosoru @ 8 Mar 2005, 11:10)
Iata ce am vrut sa spun: defectul reclamat il da becul de pozitie si frina care nu este pus bine(face contact intre cele 2 lamele din dulie) sau i-ai pus bec cu o singura faza care pune in contact lamelele din dulie.Pui frina vine curentul sa aprinda filamentul pentru frina dar fiind in contact si cu lamela de pozitie trimite curent si in portiunea de cablaj responsabila cu luminile.
*



Gata. S-a rezolvat problema. Am schimbat becul de stop pe frana cu un bec cu 2 filamente si totul a revenit la normal.

Va multumesc. Nu stiu ce faceam fara voi. Probabil ma tepuiau unii pe la service, cine stie ce ma puneau sa platesc.
bodel
Aha deci pana la urma tot eu am avut dreptate tongue.gif
Devils
QUOTE(Floppy76 @ 8 Mar 2005, 01:13)
De ce nu incerci ceva mai distractiv, de exemplu: cand apesi pe frana sa sune claxonu sau cand aprinzi pozitia sa stropesti parbrizul ?
*


laugh.gif laugh.gif Am si eu una. Eu cand dau un claxon se stinge pozitia de pe aripa din dreapta. Nu am avut timp sa ma uit sa vad ce e....si nici nu ma deranjeaza biggrin.gif
Radduu
Am si eu o nelamurire care tine tot de partea electrica...Am o dacie din '86, si de curand a fost schimbata toata instalatia electrica...si pt ca i-am schimbat si barile nu i-am mai pus becurile alea pentru iluminare numar spate..am fost oprit de politie etc. Acum cand am vrut sa ii pun o lampa daia pt numar, m-am uitat si eu la alte masini si am vazut ca pt a se aprinde este nevoie doar de un singur fir care trebuie legat la lampa aia ....am pus firul pt asa ceva din instalatia electrica si nu merge. la mine este nevoie de doua fire, unul pentru + si unul pentru - ... la celelalte masini in general se pune un fir de + iar masa este pe masina...uite ca eu nu am masa pe masina. se pricepe cineva la chestiile astea? M-am uitat la baterie si am firul de minus lipit la motor acolo. Dar becul pt numar tot nu se aprinde decat daca ii leg doua fire de el. sad.gif
Radduu
si bineinteles ca nu imi merge nici o pozitie pe spate ...tot din cauze misterioase. wacko.gif
andu911
si al doilea fir unde il pui ? blink.gif....nu cred ca fac alea contact cum trebuie...
Radduu
QUOTE(andu911 @ 10 Apr 2005, 21:30)
si al doilea fir unde il pui ?  blink.gif....nu cred ca fac alea contact cum trebuie...
*


amandoua firele le pun la bec excl.gif , numai asa se aprinde.
kinderu
dupa parerea mea ....problemele ce tin de instalatia electrica la orice tip de dacie trebuesc rezolvate de un electrician[NEAPARAT UN ELECTRICIAN BUN]degeaba ne dam noi cu parerea care mai de care,pt ca poti avea probleme mari din cauzaunuisingur fir "pus"aiurea!!!asa ca cine nu are sa-si "cumpere"un electrician bun.........
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.