Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Se tureaza, da' nu se-ntinde
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
marksman
Pacienta: Dacia 1300 din 1983, 160.000 km la bord.

Simptom: De la o vreme trebuie s-o turez mai puternic ca s-o misc de pe loc. In viteza a IV-a daca calc acceleratia "pana-n blana", motorul se tureaza puternic, dar masina nu "se-ntinde". De unde pana acu vreo doi ani puteam sa merg chiar si cu 120, acum nu mai pot trece de 100 decat daca merg la vale si aduc schimbatorul la punctul mort. blush.gif

Diagnostic: un prieten mi-a zis ca-i ambreiajul, patineaza. Am fost la un "drive test" cu prietenul respectiv si i-a atras atentia si un "chitait" care dispare atunci cand calci ambreiajul, chiar foarte putin.

Alte opinii ?
mosoru
Simptome clasice de disc de ambreaj dus.
Dyda
Illusi0n
Sigur 100/1000 este discul de ambreiaj si bag sama ca iti trebuie disc 170 mm
asarban
Chitaitul nu e de acolo...
Oricum nu te zgarci si schimba disc placa rulment cablu!
mosoru
Cred ca domnul moderator exagereaza,schimba numai ce este nevoie dupa ce demontezi.
asarban
La 160 000 km?
Eu zic sa schimbi tot!
marksman
Masina asta a avut parte doar de urmatoarele interventii din 1983 incoace :

- schimbat placa de presiune acum 10-15 ani
- schimbat 1 aripa fata din cauza unei tamponari
- schimbat usa spate-dreapta din cauza altei tamponari
- schimbat o data planetarele
- schimbat de 3 ori rulmentii fata
- schimbat 1 aripa fata din cauza ruginii
- 2 vopsiri
- schimbat set motor la 100.000 km
- adaugat instalatie GPL anul trecut

In rest, consumabile (bucsaraie, pivoti,filtre,platini etc.) si talpa !
asarban
Deci am avut dreptate!
Dupa 10-15 ani placa e dusa!
Rulmentul asijderea
marksman
@asarban: rulmentul ala nu a fost schimbat de cand e masina... din cate stiu eu. Din pacate eu mai mult am calarit-o si reparatiile le-am lasat pe seama tatalui meu.

Acum masina e a mea, si cunostintele mele de mecanica auto sunt subtiri. Dar bine ca exista daciaclub.ro !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.