Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Modificare asigurare
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
cj666
Am o intrebare, pentru ca pot sa spun ca am fost pacalit. Am cumparat acum o luna un renault koleos, cu rate de la banca. Asigurarea este la asiban, pentru ca asa impune banca. Atit dealerul cit si cei de la banca m-au asigurat ca exista o promotie si ca primul an de casco este gratuit. Am semnat actele, am semnat asigurarea si am luat masinuta cu care ma plimb de mai bine de o luna. Mai mult, asiban stia ca polita mea e cu promotie si a fost de acord. Astazi am fost sunat de la banca ca e o problema cu asigurarea mea, ca cei de la asiban s-au trezit acum ca la koleos nu este promotie si ca trebuie sa-mi recalculeze casco-ul. Acum intreb daca in tara asta exista vreo lege care sa ma protejeze pe mine, cumparatorul de buna credinta. Nu inteleg cum o polita de asigurare odata semnata de toate partile poate fi modificata unilateral fara sa fi fost folosita. Probabil as fi luat masina oricum, dar mi se pare total incorect si in plus se modifica o sumedenie de acte semnate de toate partile.
misu78
Niste .......... Daca n-ai nici-o dovada ca era moca in primul an, singura varianta e sa ii bestelesti un pic( fi si tu tigan 30 min.). Strica-le un pic ziua la toti, de la un cap la altul.
Tudor
Daca dealer-ul a afisat acea promotie (casco gratuit in primul an) e obligat sa o respecte. Daca nu s-a inteles cu asiban e problema lui. Ai vorbit de credit, asa ca deduc ca ai cumparat-o pe persoana fizica. In acest caz te sfatuiesc sa mergi din nou la dealer sa vezi care-i problema si daca tot e necaz sa te adresezi OPC.
bob737
Lol.Pana unde se ajunge in Ro!
Te duci la banca si le comunici ca iti vrei banii inapoi si renunti la contractul de creditare si leasing intrucat ai fost indus in eroare de catre dealerul X care a folosit tehnici abuzive de vanzare prin prezentarea unei promotii care s-a dovedit a fi inexistanta, astfel inducandu-te in eroare in momentul luarii deciziei de a achizitiona masina de la ei.. Am impresia ca pe tema asta OPC ii poate chiar amenda urat.Din pct de vedere legal, e f legal si chiar poti face asta.
Trebuie sa faci o adresa scrisa in care le comunici asta (si bancii si dealerului).......... si o sa vezi ca o sa accepte destul de usor situatia.
lol
cj666
Se pare ca am cazut la o mica intelegere (cel putin la nivel eclarativ deocamdata) care nu pot sa spun ca nu-mi convine. Cota initiala de calcul era de 6,9% si imi ofera 4,5% din valoarea masinii. Suma per ansamblu care o platesc e chiar mai mica in conditiile astea. Sa vad daca se si materializeaza, inca n-am semnat nimic.
tribunul
Cum te poate obliga banca sa inchei polita casco cu Asiban? Ai trecut asa ceva in contractul cu banca?
driverx
Probabil BRD-ul. Acolo e foarte posibil. ORICE.
b76bgaarh
unii nici macar nu te intreaba ce vrei..fac asigurarea si gata...iti convine bine...nu dute la altii si ia banii....

deci cam au dreptate.....
cj666
Da, e vorba de brd. Si acu 4 ani cind mi-am luat megane, tot cu asiban m-au obligat sa fac. Nu se pune problema sa alegi firma sau sa n-ai casco. La semnarea contractului iti pun si asigurarea in fata. Acuma ma gindesc ca poate promotia asta ar fi o chestie care sa intre in atentia csa si opc, nu pentru ca nu au spus la ce masini o fac ci pentru modul in care e facuta. Am avut revelatia ca la promotie prima e de 6.9% din pretul masinii cu un an de gratie, pe cind in mod normal se invirte la 4.5-5%. Pe 5 ani de exemplu cu promotie platesti 6.9*4=27.6% din pret si fara promotie in cel mai rau caz 25%. Daca faci rate pe termen mai lung situatia se inrautateste. Daca si asta-i promotie, eu sint papa de la roma.

28 May 2009, 07:21:
De fapt ma cam mira chestia asta cu asibanul, pentru ca am avut accidente usoare cu masina veche si intotdeauna au fost extrem de prompti in despagubiri. Din punctul asta de vedere zic ca e o firma serioasa. Sa ved ce sa va intimpla acuma pina in final.
b76bgaarh
tara de cacao...ce suntem...si asta pt ca nu exista o concurenta adevarat pe piata...oricum eu zic sa iei oferta lor daca suna mai bine financiar....

esti sigur ca ai citit toate clauzele chiar si cele cu litere mici mici...si cu steluta????? ca multi nu citesc si inteleg ceva dar de fapt scrie altceva....
aleksanders
e normal sa te oblige la asiban- brd-ul la momentul respectiv avea 25% din actiuni
prody
Faceau numai prin Omniasig in ultimul timp, insa s-a cam intrerupt. In special pe masini romanesti se faceau polite multianuale cu cote de prima de toata jena , rata fixa in lei ! radmasa.gif pe toata perioada creditului, plus un comision de 18-25 % (!!!) la banca. Chiar si asa , totul parea frumos cand priveau jumatatea plina a paharului, si anume cat de multi bani veneau de la banca lunar din CASCO BRD. Asta pana cand au inceput sa curga daunele garla si nu mai stiau ce sa faca, tarifele in service-uri au crescut an de an, piesele de Logan sunt scumpe, iar rata asigurarii lunare a clientului era fixa in lei ! radmasa.gif . Pe Zeus, ce insemna spagile si tentatia comisioanelor...
In timp, toata treaba cu CASCO BRD s-a dovedit a fi un imens fiasco pentru Omniasig, in prezent dedicatie speciala pentru clientii cu CASCO BRD si polite emise intre nu stiu ce perioada,cand au avut cote penibile, : cand au o dauna li se cere sa semneze un act aditional la polita prin care la daune viitoare vor avea fransiza 175 euro , daca nu le convine, pa-pa , sa se duca la altii, zic ei in baza articolului din contract prin care asiguratorul poate intrerupe contractul oricand. CASCO BRD este cam teapa pentru asiguratori pentru ca banca vrea o cota cat mai mica (lucru normal, de altfel) cu care sa ii atraga pe potentialii clienti. Iar tentatia banilor ce vin lunar de la banca este pentru asiguratori un fel de Fata Morgana, nimeni nu ii rezista.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.