Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Indicatorul de viteza Dacia 1310
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
sven33
Nu stiu ce s-a intamplat cu acul ce indica viteza dar are ceva probleme.Tremura si scoate un tacanit de ma da afara din masina.Indiferent de viteza.Am cautat sa cumpar rotite si chestii noi dar nu am gasit.Sunt sigur ca e o chichita mica dar eu sunt muci la partea tehnica.

(bord cu 160 km,fara turometru - Dacia 1310 - '87)
mad toz
Incepe prin a schimba cablul de kilometraj . Nu o sa mai tremure la inceput insa dupa putin v-a tremura iar.
nelu_1985
de ticanit nu te scapi pana nu schimbi ceasul, provine de la mecanismul de inregistrare al kilometrilor, iar topaitul se rezolva prin inlocuirea cablului cum a zis colegul....cauta de E/P
sven33
Multam fain Nelu si Mad Toz.Am inteles ca asta e problema clasica la Daciile de acelasi model.cablul e in jur de 18 RON din cate am auzit.Va tin la curent cu rezultatul.
giani.cosmin
Aceeasi problema am avut-o si eu dar la mine cablul era nou ( nu bun ci nou) si nu imi ajungea tija din capul cablului in ceas si tot asa tremura si tacanea ceasul. Am luat acblu nou si acum il am de rezerva fiindca am luat o sarma, am tras de cablu ( de tija din capul lui) am strans sarma pe tija undeva la 20 mm de capatul tijei ( ca sa intre mai bine in ceas) si am rezolvat-o.
De ce i-am pus sarma? fiindca am vazut pe cablul cel nou si bun ca avea niste saibe de sticlotextolit ( sau ebonita, nu cunosc materialul) si una de cauciuc.

incearca si chestia asta. Bafta!!!

2 Jun 2009, 08:19:
Fiindca multi mi-au zis si mie sa schimb cablul dar cum nu am gasit rampa m-am apucat in parcare, am zis sa incerc si BINGO! functioneaza.
Se poate ca la tine sa se fi tras saibele spre capatul tijei, nu stiu detaliile de aceea ti-am dat aceste indicii.

2 Jun 2009, 08:20:
exact acelas tip de bord il am si eu cdar cu forma de scoica.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.