Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: zgomot la directie
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Sorin_18
problema este destul de enervanta,am verificat si am schimbat:pivoti inferiori capete de bara,am umblat la acel tachet,am schimbat planetara de pe stanga,bielete antiruliu,bucse bascula si tiranti,bieletele sunt ok,cu toate acestea,cand virez dreapta se aude o un zgomot ca si cand ar trosni ceva,zgomotul se poate ``simti`` si la picior in partea stanga in podea,nu stiu ce sa mai fac,am evitat sa fac alt topic citind altele,dar nimic concret

<span class='edit'>26 May 2009, 21:10:</span>
P.S. se aude numai cand masina este in miscare
Mr_Devil83
planetara...?
PH-06-BOA
Numai cand virezi dreapta? Ca auzi in stanga, poate sa se transmita, dar nu fi sigur ca e pe stanga. Vezi si planetara din dreapta, vreo rola sparta, triaxa desprinsa din oala, tirantul de la bascula inferioara slab si gauri ovalizate. Vezi daca are urme pe urechile de prindere. Pune pe cineva sa asculte de afara. Poate fi si rulment spart sau fuzeta rupta, fisura la vr-un lonjeron, si la viraj trasneste. Mai repede descoperi singur, simtind natura sunetului.
Sorin_18
am incercat cam tot ce sa spus pe aici,am inlocuit planetarele cu 2 de proba ale unui prieten(sunt noi urmeaza sa si le schimbe el) am schimbat pivoti verificat axul de la bascula inferioara(stanga/dreapta) nu mai stiu ce sa ii fac X( m-am cam resemnat cred ca asa o las
vallyyy
Cred ca e din caseta .......sincer nu stiu sa-ti zic ce ,probabil bucsa de teflon .......fosta mea caseta facea la fel pocul ......... se intampla la finalul cursei cand ai virat maxim spre dreapta nu ?
Sorin_18
se intampla si cand merg si virez mai brusc dreapta si am ceva viteza
PH-06-BOA
Nu mai urci spre Cheia-Brasov?
Sorin_18
aveam de gand astazi dar vremea ma facut sa ma razgandesc..... sad.gif
CandyMan13
tot n'ai dat de cap?
Sorin_18
nu:( sad.gif nu stiu ce sa mai fac,ma gandesc la caseta de directie
CandyMan13
nu te'ai uitat la verificarile pe care le'ai facut daca nu ai vreo gaura de prindere ovalizata?Eu aveam o problema asemanatoare din cauza gaurii de prindere a tirantului de pe partea dreapta.Spun din cauza ca au ramas putine cauze dupa ce le'ai luat prin eliminare.
Sorin_18
sa sti ca o perioada am mers fara o bucsa la tirant,si ma gandesc sa nu cumva sa se fi ovalizat in acea perioada??
CandyMan13
sa rad dar sa si plang....pt ca la fel am facut si eu...eu zic sa te uiti la tirant mai intai (e mai usor decat sa umbli la caseta);dai jos tirantul si vezi gaura.Eu a trebuit sa confectionez 2 saibe groase pe care le'am sudat peste suportul de prindere al tirantului si ce sa vezi...problem solved:D
SPOR!
PS:in loc socurile sa fie absorbite de bucsa,au fost absorbite de "buzele" gaurii:))(scuze limbajul).Cand ai mers fara bucsa nu aveai un trancanit stresant?
Sorin_18
pt CandyMan13 da aveam un tacanit enervand,dar el nu a disparut nici dupa ce am pus bucse, astazi am verificat iar totul,mai am joc doar in bucsele de bascula superioara si acel T-u de la amortizor.Astazi cand am ridicat masina pe cric in partea dreapta se auzea in timp ce ridicam acelasi zgomot pe care il aud cand merg.acum intrebari>: poate fi acea bucsa de la bascula superioara de vina sau T-urile? acum a inceput sa apara un fel de pataie si cand plec de pe loc(dar nu mereu) si cand urc vro bordura
CandyMan13
daca spui ca se auzea si in timp ce ridicai inseamna ca se auzea cand se detensiona arcul-telescopul.si eu tot la T ala ma gandesc...da chiar nu prea mai am idei.sad.gif
Sorin_18
din cate stiu eu pt alea trebuie o presa pt arc,nu??
CandyMan13
pt siguranta ta...da;se poate si improviza daca nu ai una si ai unde sa confectionezi(o tija lunga cu filet la un capat,2 placute de frana si gata presa-asa am facut'o eu)
totusi nu pot sa imi imaginez ce poate trancani la acel T(doar daca e smuls filetul,dar atunci ai simti cu siguranta nu numai un trancanit).Eu tot zic ca ai o gaura ovalizata...:-?
Sorin_18
incerc sa le iau prin eliminare,ma gandesc sa schimb inainte de toate acele t-uri si bucse de la bascula superioara,apoi bielete si caseta de directie apoi daca persista planetaerele
Sorin_18
am mai descoperit astazi ca am joc la rulment pe partea stanga,poate fi asta cauza???
vallyyy
Posibil sa fie si din rulment daca zici ca are joc e pe duca rau de tot........dar rulmentul huruie cand e dus si treaba e ca zgomotul persista intr-una .........la tine zici ca trosneste nu ca huruie si ca nu ai zgomot incontinuu
Sorin_18
rulmentii sunt schimbati,au cam 2 luni,asa repede sa se duca?de huruit nu huruie,sa ii schimb?
Mr_Devil83
ho ho ho, mestere, ai 2 rulmenti in fuzeta, cum mama masii sa ai joc la rulment, cum ai verificat? In 2 luni ma indoiesc ca ai facut tu peste 150k km ca sa termini rulmentii.

Si in plus astia au prostul obicei sa huruie, nu sa troncane. eu as verifica bucsile de cauciuc de la tiranti si planetara dreapta, eventual capatul de bara.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.