Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Intra apa in masina in stanga torpedoului
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Deadly
Inainte de toate vreau sa stiti ca am folosit functia ,,search", dar n-am gasit nimic concludent. sleep.gif
Cum spune si titlul, imi intra apa in masina in partea stanga a torpedoului (nu si in torpedou). Nu intra in cantitati industriale, dar intra si gasesc un pic de balta acolo. mad.gif
Cred ca intra pe la stergatorul din stanga, deoarece am gasit picaturi care se scurgeau de pe tija acestuia. Pun si poze concludente.

Eu cred ca intra pe aici:

[attachmentid=1627527352]


Poza si cu picatura (la varful sagetii):

[attachmentid=1627527353]


Va rog sa ma ajutati sa remediez problema, daca se poate. Va multumesc.
26-Kbe
Salut,
Acolo este o garnitura de cauciuc si mai mult ca sigur s-a dus in timp, trebuie schimbata dar nu cred ca gasesti separat....
argon
o fi greu sa o faci?!
Deadly
Deci, solutia asta ar fi ??? Sa fac eu o garnitura si sa o schimb ??? Este greu de dat jos stergatorul ? Nu de alta, dar n-am mai facut asa ceva. sleep.gif




Ma ajuta si pe mine cineva, va rog frumos ??? Cum fac ??? Pur si simplu desfiletez surubul ala din exterior si schimb garnitura ??? Sau trebuie sa umblu si pe sub bord ???
Multumesc.

29 May 2009, 12:24:
Ma ajuta si pe mine cineva, va roooggg ??? As vrea sa ma ocup astazi de problema daca se poate. Multumesc pentru rabdare. smile.gif
deceneu32
Da,asa faci,desfaci acea piulita exterioara cu o cheie de 18 sau 19,nu-mi aduc aminte.Scoti garnitura veche si o pui pe cea noua,dupa ce in prealabil ai dat-o cu o solutie de etansare.Strangi la loc piulita exterioara.
Nu cred ca vei gasi foarte usor la magazinele de piese auto ogarnitura care iti lipseste tie.Ti-o poti confectiona singur cu ajutorul unuei unelte care se numeste PREDUCEA.Daca nu ai,o faci cu foarfeca si cu cuter-ul.Materialul:cauciuc de grosimea celui din garnitura originala.
Daca nu te pricepi nici sa-ti confectionezi o garnitura,poti sa te duci cu cea veche pe la magazinele de obiecte sanitare,aia cu tevi,fitinguri,dibluri etc.Aia au garnituri de cauciuc ce se folosesc pe la robinete si chiuvete.S-ar putea sa se nimereasca cu a ta.
Spor la treaba.
Deadly
Stiu sa fac o garnitura, nu-s chiar asa de nepriceput. biggrin.gif
Multumesc mult @deceneu32 pentru ajutor, esti un domn. smile.gif
Am insistat atat de mult, deoarece am vorbit intre timp cu un mecanic, care mi-a recomandat sa pun direct silicon imprejurul piulitei ca sa nu ma mai chinui. huh.gif Dar nu am vrut sa fac carpeala. sleep.gif
Multumesc din nou pentru ajutor. smile.gif Am sa schimb garnitura. happy.gif
Deadly
Am revenit. smile.gif Am schimbat garniturile de la ambele stergatoare, insa ma confrunt cu o alta problema. sad.gif Cand masina sta pe loc nu mai intra apa in masina deloc, insa in mers e jale. sleep.gif Am prins acum vreo 2 zile o ploaie torentiala si mi-a intrat apa atat prin stanga torpedoului cat si prin dreapta. mad.gif
Aveti idee de ce cand e oprita nu intra apa iar in mers intra ??? Pe unde ar putea intra ???
Multumesc. sleep.gif
deceneu32
S-ar putea sa ai orificiile de evacuare ale apei infundate cu noroi.Cele care scot apa din compartimentul cu priza de aer.
Bagi mana pe sub aripi si le desfunzi.
Ia seama si la kederul parbrizului,se prelinge apa si pe la asta!
Deadly
Multumesc din nou @deceneu32. cheers.gif Am sa fac asa cum mi-ai zis. Sper sa rezolv problema. smile.gif
deceneu32
Cu placere! smile.gif
ydaniel
pe la aeroterma iti intra apa.
the fast and furious


Postez si eu o problema cu apa .
La mine dupa ploaia torentiala de saptamana treecuta am gasit apa in portbagaj , undeva in partea lui centrala. La mine oalele spate sunt capitonate cu mocheta si le-am pipait , dar nu era nimic umed la nici una din ele si m-am gandit ca at fi de la chederul ala dreptunghiular pe care se aseaza capota spate. Dar l-am dat jos si buza de tabla pe care e pus e intacta fara gauri.
Mai are cineva vreo idee ?
varu_vyyp
miroase si tu apa aia, poate e benzina din rezervor.....curge pe la sonda caca mergi cu plinu.
the fast and furious

Nu e benzina in nici un caz, ca nu prea merg cu plinu.
Acum 2 zile dupa ploaie n-a mai intrat apa in cantitati considerabile dar sub presul de textil din portbagaj am gasit condens pe toata suprafata interioara a podelei portbagajului. A plouat noaptea si dimineata a venit canicula masina stand in soare. Am gasit asta pe la orele 13.00. Chiar asa de etans e portbagaju asta de Dacie de nu circula aer ?
deceneu32
Tot pe la keder intra! mad.gif
Deadly
Am revenit. smile.gif Scuze de intarziere. blush.gif Cum am mai spus, am schimbat garniturile acelea de la stergatoare si tot imi intra apa, dar DOAR in mers. mad.gif Am verificat si orificiile de scurgere si sunt desfundate. La fel si cu aeroterma. Am verificat si nu pe acolo intra apa. sleep.gif Banuiesc ca e de vina kederul.
Acum, as vrea sa fac urmatorul lucru si as vrea sa imi spuneti daca procedez bine sau nu. Vreau sa bag silicon peste tot pe sub keder, atat pe sub partea care vine pe parbriz cat si pe sub partea care vine pe caroserie. Credeti ca fac bine sau nu ??? sad.gif
Va multumesc.



LE: Imi raspunde si mie cineva la intrebare ??? Va rog. sleep.gif Multumesc.
Deadly
Ma ajutati va rog si pe mine cu un raspuns la intrebarea de mai sus ??? sad.gif Va rog frumos. sleep.gif
gabriel19
pai daca dai cu silicon pe keder, pe partea care vine pe parbriz nu iti afecteaza vizibilitatea? si jos, pe partea cu caroseria in parti are 2 scobituri pentru scurgere, daca le astupi nu cred k e bine, mellow.gif parerea mea e sa scoti grila din interior pe care vine aerul (are 6 suruburi daca nu ma insel) si sa dai pe marginea kederului prin interior, atat jos cat si sus si cat tine kererul k se poate scurge si de mai sus picaturi de apa....parerea mea. Spor la treaba si te astept cu raspuns la ce ai facut si rezultat. biggrin.gif
Deadly
Multumesc de raspuns @gabriel19. smile.gif Am sa incerc sa fac cum ai zis tu. Eu ma gandeam sa bag silicon pe sub keder si nu inteleg cum ar afecta asta vizibilitatea. blink.gif Ma gandeam ca daca fac asa cum am descris mai sus n-ar trebui sa mai intre apa deloc pe la keder. Dar, in fine am sa incerc solutia ta. Multumesc din nou de raspuns. smile.gif

30 Jun 2009, 14:47:
Nu mai are nimeni alta parere ??? sad.gif @deceneu32 sau @ydaniel ??? sad.gif Nimeni ??? E chiar asa de neinteresanta problema mea ??? sleep.gif

1 Jul 2009, 12:36:
Gata. Am bagat peste tot pe sub keder silicon, atat pe sub partea care vine pe parbriz cat si pe sub parte care vine pe caroserie. smile.gif Nu se cunoaste nimic. Sper sa dea rezultate. smile.gif Vom vedea la prima ploaie torentiala sau cand o voi spala prima oara. sleep.gif

Multumesc celor care au binevoit sa-mi dea cate un sfat. smile.gif Voi reveni cu detalii.
parpanel
Chederul e nou, sigur e presat calumea?
Deadly
Nu e nou kederul. E cel ,,original" al masinii. sad.gif
Pe interior cel putin se vede clar ca nu e presat ca lumea, mai ales in partea de jos.
deceneu32
E foarte bine ca ai bagat silicon.Se introduce intre cheder si rama de tabla precum si intre parbriz si cheder.Pe ambele parti,interior-exterior!
Deadly
Offf... Rasuflu usurat ca mi-a confirmat cineva ca am procedat bine. smile.gif Sper sa nu mai fie probleme. Multumesc @deceneu32. smile.gif
Chiar alaltaieri dupa o ploaie zdravana am observat iar ca a curs apa in partea stanga a torpedoului si in torpedou. mad.gif M-am uitat peste tot pe sub bord, am pipait peste tot cu mana dar n-am gasit sursa scurgerii. Totul era uscat. blink.gif De asta banuiesc ca e de vina kederul. huh.gif
deceneu32
Apa ti se strecoara printre parbriz si canalul kederului in care acesta sta fixat.Se mai strecoara,de cele mai multe ori,printre keder si rama de tabla pe care acesta este asezat.
Cel mai bine,ca sa-ti dai seama pe unde intra,ii dai jos grila de ventilatie si te uiti,cand ploua sau o speli,daca se mai strecoara apa.
Deadly
Asa voi face. Multumesc. smile.gif
deceneu32
Sa ai rabdare.Succesuri! smile.gif
Deadly
biggrin.gif Multumesc. biggrin.gif
parpanel
Si pune-i cheder nou ca sa se aseze calumea.
Deadly
Oameni buni, nu reusesc sa-i dau de cap. sad.gif Va rog sa-mi mai dati vreo parere ceva ca tot intra apa in masina.
Pentru cei care nu stiu despre ce e vorba, ii rog sa citeasca mai sus. smile.gif
Am dus-o azi la spalat si iar mi-a intrat apa atat in torpedou cat si in stanga lui. Am vazut ca, desi am pus garnituri noi si am etansat si cu silicon, apa se scurge tot pe la bratele stergatoarelor pe sub bord. mad.gif

Este posibil cumva sa fie de vina cumva cuzinetii de la stergatoare ??? Am observat ca au un pic de joc. Daca da, ce se poate face ???
Va multumesc de rabdare si apreciez orice raspuns. unsure.gif

10 Jul 2009, 23:13:
Nimeni nu ma mai poate ajuta ??? sad.gif
Deadly
Chiar nu mai stie nimeni ce sa-i fac ??? sad.gif
deceneu32
Ia-ti o troaca din '70! radmasa.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.