Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Masina imobilizata in service
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
Fratzica
Am kangoo-ul in service pentru vreo 2 saptamani din cauza unor probleme la diferentialul spate. Cat sta p-acolo m-am gandit ca ar fi bine sa impusc doi iepuri o data si sa imi schimb parbrizul crapat pe casco.
Cum trebuie sa procedez? In incinta service-ului nu e nici un centru de constatari Omniasig. La astia am eu casco.
Trebuie sa duc un agent de la ei sa vada dauna?
Mai trebuie sa platesc ceva?
adi_ar
"Ad litera" clauzelor unei asigurari CASCO normale, in conditiile descrise, nu se poate!

In principiu ar trebui deschis un dosar CASCO la care se atasaza autorizatia de reparatie. In lumina noilor prevederi, este suficienta constatarea asiguratorului daca presupunem ca nu este vorba de un accident cu implicarea altui vehicul.
De costat in plus, eventual costa fransiza sau pot fi senzorii/accesoriile care nu pot fi recuperate de pe vechiul parbriz.

Dar
Daca masina este de ceva vreme in service, asiguratorul poate refuza despagubirea datorita expirararii celor 48h, probabil prevazute in clauzele contractului, in care trebuia sa anunti producerea evenimentului asigurat.
Daca nu exista o urma evidenta de lovire (cu o piatra sau alt obiect proiectat in parbriz in timpul rularii) este indreptatit refuzul nedespagubirii, pe considerentul ca este o defectiune aparuta in exploatarea normala sau un viciu de montaj/fabricatie care a dus la tensiuni interne ale parbrizului.

Inlocuirea parbrizului, atunci cand nu este vorba de un accident "adevarat", este o chestiune delicata.
einstein1984
Daca nu e accident si mai are garantie, poarte incerca asa, insa in Romania slabe sanse.
Fratzica
sa inteleg ca e durere mare de cap. Ideea e ca nici nu se vede vreun punct in care a lovit piatra, pur si simplu a crapat cand eram pe soseaua de centura cand l-a lovit o pietricica aruncata de un camion.
Nu vad de ce ar crede ca mi-am spart eu singur parbrizul sau ca a fost un defect de fabricatie atata timp cat e cam putin probabil sa se intample asa ceva.
Are cineva idee cam cat costa un parbriz de kangoo?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.