Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: belea mare, furtuna de aseara...
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
george_scala_2004
salutare,

in urma furtunii de aseara, din bucuresti, m-am trezit cu un biletel in parbriz prin care sint instiintat ca am capota infundata !

Ce s-a intimplat ?

un baiat isi parca motocicleta pe trotuar, legata cu lanturi de un copac, chiar in dreptul locului unde am parcata masina din dotare. furtuna a rasturnat motocicleta fix pe partea dreapta a capoteil, facindu-i o infundatura minunata.

de bun simt, baiatul mi-a lasat numarul de telefon spundindu-mi, daca am nevoie de rca-ul lui, sa il sun ceea ce am si facut.
urmeaza sa vina de la servici si sa procedam in consecinta.

intrebare: trebuie sa merg la politie pentru constatare ? la care politie ? la cea de domiciliu sau la accidente usoare ?

fara constatare nu ma pot duce direct la service pentru reparatie ? si, apropo, cit mai costa o capota de solenza ? cu tot cu vopsire ?

multumesc,

Tudor
Accidente usoare, apoi constatari asigurator RCA, apoi service.
Grabiti-va la politie, ca trec cele 24h in care puteti declara evenimentul. Trebuie sa mergeti amandoi, altfel cine depaseste pierde carnetul pentru 30 zile. Stiu ca suna aiurea, ca nu era niciunul dintre autovehicole in trafic, dar asa se aplica.
Motociclistul se va alege cu o amenda pentru ca nu si-a asigurat corespunzator motorul in parcare (este asimilat cu soferul care parcheaza in panta si nu trage frana de mana).
Costul depinde mult de service, o media ar fi pe la 600 - 700 lei + TVA (asta daca e doar de reparat).
george_scala_2004
gata, am rezolvat partial. adica am fost prima data doar cu masina. am ajuns (nu stiam unde este). am completat declaratiile. cind sa vina agentul 008 sa faca constatarea unde-i al doilea vehicul ? acasa ! ntt, trebuie venit cu amindoua ! hai inapoi, pleaca inapoi la sectia de politie. ne-a dat la amindoi autorizatie de reparatie (la motocicleta s-a rupt suportul de la maneta de frina de pe minerul drept). motociclistul mi-a dat si autotizatia si asigurarea. miine o sa sun (intimplarea face ca sa avem amindoi rca la aceeasi firma) sa vad ce mai e de facut in continuare: amenda nu a primit (desi agentul i-a reprosat faptul ca nu a avut grija sa-si asigure vehiculul).

sa inteleg ca trebuie mers,si la asigurator, la fel ca la politie ? si de-abia dupa aceea la service ? apropo, la ce service ? eu ma gindeam ori la simpotrans ori la adras. ce ziceti ? sint cit de cit o.k. ? adica rezonabili la preturi ?

multumesc,

p.s.: la ora la care ai postat eram deja in drum spre politie... asa ca scuze pentru ca nu am reusit sa citesc in timp util anuntul... pina acum (si sper ca nici de acum incolo, ca de altfel tuturor celorlalti soferi) nu am mai trecut prin asa ceva... dar, in toate este un inceput... problema este sa nu perseverezi...
cristio_79
Mergi la asigurator cu hartoagele eliberate de Politie si o sa-ti faca si el o constatare. Unii recomanda anumite service-uri, in functie de relatiile pe care le au pe acolo si... intelegi tu. Eu nu as accepta un service mai mic, gen "de cartier". O sa te cam duca cu vorba, ca de, este pe asigurare si nu iese spaga, mai ales ca lucrarea este mica.
Preferabil ar fi sa mergi la un service cu decontare directa.
george_scala_2004
salutare,

da, asa m-am gindit si eu, initial. am trimis un mail la citiva dealeri dacia care au si service si mi-a raspuns, repede, doar simpotrans. probabil ca si ceilalti imi vor raspunde saptamina viitoare.

raspunsul m-a cam zapacit: 1000 lei capota cu vopsit si montat ! eu ma gindisem pe la vreo 6 - 7 sute de lei.

dar, asta e. mergem inainte.

M.E.: Nu mai cita ultimul post. Este inutil, se subintelege ca lui ii raspunzi.
cristio_79
Astea sunt preturile de reprezentanta Dacia-Renault. De aceea ti-am zis ca ar fi preferabil sa aiba decontare directa. Adica nu mai platesti tu nimic, se rezolva intre firma de asigurare si service.
george_scala_2004
salutare,

astazi am fost la autonet, pentru ca acolo au avut teren inspectorii de daune de la asiban. dupa ce am stat la rind de la 11 a.m. la 15 p.m. cind, in sfirsit, am zis ca gata, am rezolvat a cazut cerul pe mine: inspectorul a zis ca nu e bine ce mi-au dat cei de la politie, ca nu rezulta niciun vinovat din autorizatia de reparatie si ca trebuie sa ma duc din nou la politie ca sa imi dea un proces verbal in care sa se mentioneze ce si cum si ca intr-adevar detinatorul motocicletei este vinovat de toata tarasenia, ca el nu imi face dosar pina nu vin cu un asemenea document ! ca daca aveam casco, ehehehehei ce bine era, ii zic da, daca aveam, dar uite ca nu am decit o amarita de rca si cu ea trebuie sa repar stricaciunea (am uitat sa spun dar cred ca asiban are decontare directa cel putin cu simpotrans, daca nu chiar cu toti marii dealeri dacia din bucuresti, cu autonet sigur, dar nu repara dacia).

bine, zic, cu creierii infierbintati de asteptare, de stres, de ciuda ca am pierdut o zi din concediu, ca mai trebuie sa iau alta zi si tot asa...

in fine, ma calmez si iau tot bulevardul iuliu maniu de la cap la cap ajung la politie, astept, ca deh, asa e la noi, peste tot trebuie sa astepti, in sfirsit se face liber intru, discut cu un agent, ii explic ce si cum, omul, de bun simt, imi explica ca asa este procedura in asemenea cazuri si ca NU se elibereaza procesul-verbal pe care mi l-a solicitat anterior inspectorul de daune ci doar acea autorizatie de reparatie. imi spune ca agentul la care am fost si care mi-a eliberat autorizatia intra miine dimineata de serviciu si sa vin la prima ora sa ii explic ce vrea asiguratorul, poate am noroc, si imi scrie pe autorizatie ce s-a intimplat. (despre proces-verbal nici vorba !) il intreb daca se poate face copie de pe declaratia mea si a proprietarului motocicletei si imi spune ca doar asiguratorul poate solicita acest lucru ! pai pe asigurator, dupa cum s-a vazut nu prea il intereseaza, de ce ar cere copii de pe declaratii ? nu stiu ! pai zic, este declaratia MEA, scrisa cu mina mea, semnata cu numele MEU, de ce nu pot primi o copie de pe ea ? nu stiu, asiguratorul !

ziceti-mi si mie ca eu nu mai pricep nimic: cine greseste ? unde se greseste ? eu ? politia ? asiguratorul ? cel care, neintentionat, a provocat avariile ? noi toti, pentru ca la un moment dat am facut alegerea sa avem vehicule ? sau pur si simplu sistemul ? ce putem face sa il schimbam ?

multumesc,

p.s.: ii rog pe cei care au avut probleme similare sa posteze. desigur nici ceilalti care au experienta nu trebuie sa se jeneze in a expune prin ce au trecut.

<span class='edit'>9 Jun 2009, 22:32:</span>
ah, uitasem, de bulversat ce eram. acum mi-am adus aminte: inspectorul de daune zicea ceva, la un moment dat, despre anexa 2. stie cineva la ce se referea ? ca am cautat in ordinele de la csa si nu am gasit...

am gasit: http://www.daciaclub.ro/index.php?act=Atta...e=post&id=11516

acum nu am unde sa tiparesc formularul...la politie l-or avea ?

si inca ceva: http://www.urbaniulian.ro/2008/08/15/batai...a-de-asigurare/

<span class='edit'>10 Jun 2009, 09:04:</span>
pentru moment am rezolvat, partial. am fost la politie, din nou, am discutat cu agentul care mi-a eliberat autorizatia de reparatii pentru anexa 2 si mi-a yis ca nu e nevoie. doar ca trebuie sa scrie pe spatele autorizatiei ce si cum, ca este acelasi lucru.

de ce nu o fi vrut sa completeze anexa 2 ? nu stiu: indolenta ?, nesimtire ? economie de toner si hirtie ?

mai ramine sa meg, din nou, la asigurator si, poate, am noroc: in sfirsit dosarul de daune !

apropo, stie cineva daca asiban face constatari si la sediul din marasti ?

multumesc,

am sunat si am aflat ca nu se fac decit in calea plevnei 139 sector 6. o sa incerc acolo.

da, am avut si eu impresia asta, apropo de razboiul psihologic...dar nu o sa renunt in a-mi demonstra nevinovatia si a-mi repara daunele...
Madriann
Razboi psihologic...poate poate o lasi balta... smile.gif).
Executron
Sa nu razi de ce a spus Madriann pentru ca e f. posibil chiar sa fie o tactica/strategie complexa.
Tudor
Anexa 2 nu se mai foloseste de destul de mult timp. Se obisnuieste scrisul pe verso-ul autorizatiei de reparatie, cu repetarea semnaturii si stampilei agentului de politie si pe verso. La toti asiguratorii (incl. Asiban) am vazut acceptand asa ceva.
Ca regula generala, RCA inseamna Raspundere Civila Auto. Pentru a primi despagubire in baza unei polite RCA este obligatoriu ca asiguratul RCA sa fie gasit vinovat de producerea daunei de despagubit. Vinovatia se pronunta de catre autoritatile statului, in cazul de fata de catre politie. In lipsa vinovatiei pronuntate de catre politie, polita RCA nu isi poate produce efectele.
In cazul in care politia refuza pronuntarea vinovatiei prin exprimarea "Vinovat de producerea accidentului/ daunei este ..." atunci trebuie sa chemati in judecata in civil pe proprietarul motocicletei pentru distrugere, care urmare a actiunii unui bun apartinand reclamatului. (Ca sa fie simplu de inteles, este similar cu situatia in care se sparge teava vecinului de deasupra si va inunda; vecinul nu a spart teava, ea s-a defectat singura si a produs pagube tot singura, dar pentru ca teava ii aprartine, vecinul este vinovat de distrugere). Instanta va decide vinovatia, iar dupa asta RCA isi va produce efectele. Oricum, este bine sa inregistrati chiar acum o cerere scrisa de despagubire la asigurator. Sunt obligati sa o primeasca si sa va dea un numar de inregistrare si sa va comunice un raspuns.
george_scala_2004
multumesc, asa voi face. dar mai intii o sa incerc sa mai stau o zi la inspector. daca nu vrea sa imi primeasca actele o sa trec la planul de mai sus.

stima,

deja un service ma asteapta, mai ales ca are decontare directa. doar sa am dosarul.
murfi
In toata povesta asta ceea ce ma surprinde cel mai mult este faptul ca cel cu motocicleta ti-a lasat datele lui, lucru mai rar intalnit in Ro.
Ma surprinde mai putin nesimtirea celor de la Asiban dar nu te lasa si bate-te cu ei pe toate caile posibile. O delcaratie din partea motociclistului prin care isi declara vina n-ar fi suficienta pentru aisgurator.?
george_scala_2004
omul a mers cu mine si azi dimineata, si saptamina trecuta. are declaratie, la fel ca si mine, la politie, in care explica ce s-a intimplat. daca asiban refuza sa ia in considerare autorizatia de la politie, repet, trec la planul de mai sus: cerere, cu nr de inregistrare, in care solicit explicatii de ce refuza sa imi intocmeasca dosarul de daune, cerere la csa in care o sa explic toata tevatura asta. nu se poate asa ceva ! le convine mai mult casco. dar casco este ceva facultativ ! pe cind rca este obligatorie. poate daca alta ar fi fost ordinea (rca facultativ, casco obligatoriu) s-ar fu purtat mai altfel cu clientii.

nu stiu, deja am cheltuit bani aiurea, timp, nervi, la servici ma simt cam naspa ca ii stresez toata ziua cu problemele mele, etc...
b64chr
QUOTE(murfi @ 10 Jun 2009, 14:43)
O delcaratie din partea motociclistului prin care isi declara vina n-ar fi suficienta pentru aisgurator.?
*


Nu, gandeste-te ca pot fi situatii cand chiar daca cineva se considera vinovat si recunoaste acest lucru, politia poate stabili alta vinovatie.

@george_scala_2004
Inspectorul de daune nu are nici o vina, atata vreme cat politia nu a stabilit vinovat pe proprietarul motocicletei, nu poti folosi RCA-ul lui, e evident.
Tudor
Intaresc si eu cele spuse de b64chr, e de datoria politiei sa constate fie "Vinovat este X-lescu Ygrec", fie "Autor necunoscut". Politistul a lasat situatia nesolutionata, desi e obligat sa faca investigatiile necesare si sa va comunice raspunsul. Fara solutie legala, inspectorul de la RCA nu poate face nimic.
Cererea pe care eu ti-am indicat sa o faci nu are rolul de a trage de urechi asiguratorul, ci are rolul de indeplini obligatia legala de a reclama dauna RCA in termenul legal si de a nu pierde astfel dreptul la despagubire.
In situatia actuala si sa vrea, inspectorul RCA nu poate face nimic mai mult decat sa iti inregistreze cererea. Reclamatia CSA in situatia de acum nu se justifica, mai degraba ar fi necesara o reclamatie catre Comandantul unitatii de politie, in cazul in care politistul refuza in continuare sa decida si sa va comunice in scris cine este vinovatul.
misu78
Din cate stiu eu, Anexa 2 era(nu se mai foloseste) doar pentru Casco. Accident din vina ta, donezi RCA si ceri politistului sa completeze Anexa 2 pentru tine sa poti repara masina pe Casco. Succes.
supremeon
Ar fi interesant sa ne spui ce a declarat motociclistul, daca stii...
Nu de alta, dar vad ca lumea de aici e suparata si considera ca politia ar trebui sa spuna ca el ar fi vinovat, ceea ce nu cred ca este cazul...

In caz ca ati uitat, vinovatia poate apare doar ca urmare a incalcarii unei reguli de circulatie. Ori, sa avem pardon, eu cred ca el a respectat regulile, parcandu-si motocicleta in conformitate cu procedeele stabilite de producatorul acesteia (pusa pe cric, trasa frana de mana, etc), si, mai mult, chiar a si legat-o cu lanturi de un copac (lucru care nu este ogligat sa il faca), deci a asigurat-o bine...

Nu cred ca el are vreo vina... el a intreprins toate demersurile legale...
ar fi ca si cum noi, am parca masina, am trage frana de mana, am si lega masina cu un lant de un copac smile.gif), iar apoi ar veni un vant atat de puternic, incat ne-ar misca masina si ar atinge alte vehicule... sau, ar veni altcineva, s-ar izbi in masina noastra si aceasta ar ricosa in altii...

Cred ca va trebui sa il dai in judecata, din pacate... sau, fara judecata, sa accepte el sa iti plateasca o parte din valoarea reparatiei... oricum, el este de apreciat, caci putea sa plece, si sa nu iti lase nici un bilet... ce calitati morale deosebite are...
Tudor
supremeon, am spus deja ca motociclistul este vinovat conform codului civil pentru daune produse de "ruinarea" unui bun ce-i apartine (nu sunt jurist, dar exprimarea din codul civil este ceva de genul asta). Este evident ca motociclistul nu e vinovat pe codul rutier, dar asta nu-l absolva de raspunderea civila de a acoperi paguba. Am dat in mesajul #10 si un exemplu similar de raspundere pentru paguba, ca sa se inteleaga mai bine situatia.
george_scala_2004
sunt dezamagit...nu am rezolvat nimic...ieri, m-am invoit, din nou, pentru astazi...dimineata ma trezesc devreme, ma pregatesc, plec pe la 7 si 10, ajung la autonet, parchez, ma indrept catre biroul unde ar fi trebuit sa fie inspectorii de daune de la asiban dar...surpriza: pe usa era un mare fax prin care se spunea ca incepind cu 15 iunie activitatea se va desfasura intr-o noua locatie (care o fi aceea ?)...stie cineva unde anume si-a relocat activitatea de constatare asiban ? pentru mine autonet era ideal (5 minute de mers)...

multumesc,
puiu82
@ George,sediul Asiban s-a mutat pe Calea Plevnei nr 139b,vis-a-vis de vulcanizarea Sama.
Bafta!
george_scala_2004
da, stiu, linga siemens, csm si...tariceanu...dar, din nefericire, nu fac constatari la sediul lor ci doar la centrele cu care au contracte...nu imi ramine decit sa ma invoiesc, inca o data, joi, pentru valea oltului...

multumesc,
george_scala_2004
in sfirsit, am rezolvat ! partial, ce-i drept dar am rezolvat. m-am prezentat ieri la prima ora la biroul constatare daune de la serus, de pe soseaua de centura unde un nene inspector de daune de la asiban a verificat toate actele, nu a mai zis nimic, mi-a intocmit dosarul de daune, a mers sa fotografieze avaria si mi-a inminat o nota de constatare in care a scris capota fata 1,5 h r. am inteles ca asta inseamna reparatie iar manopera 1 1/2 ore. acum nu mai ramine decit sa caut un service care sa aiba decontare directa cu asiban.

multumesc tuturor acelora care m-au sfatuit apropo de intimplarea, nefericita pina la urma, prin care am trecut (adica timp pierdut, nervi consumati, invoiri de la servici, bani cheltuiti aiurea cind puteau fi cheltuiti pentru altceva).
spy_oh_joy1389
ce bine de tine ca ti-a lasat un numar de telefon. Am patit-o si eu cu symbolul, ca lasase un nenorocit un scuter langa si a cazut pe capota, si mi-a lasat doar o indoitura in capota. Am aflat de la coaforul de langa unde parchez. Eu mi-am rezolvat pe casco dupa groaznicele plimbari.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.