Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: CASCO Solenza
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Diverse - Dacia Solenza
Mihai San
Am deschis acest topic in vederea cercetarii pietei pentru a ne da seama fiecare de ceea ce platim in domeniul asigurarilor tip casco pentru masinutele noastre dragi si cat de ok si serioase sunt firmele de asigurari carora le umplem buzunarul.

Puteti da detalii de cat platiti pe an,fransiza,seriozitatea firmei etc..

Sper sa fie de folos acest topic tuturor.

<span class='edit'>7 Jun 2009, 21:47:</span>
incep eu ...solenza 2005 confort Asirom 260 E/an fransiza 75 E , multumit de ei pana acum s au miscat bine.. desi au marit exagerat prima si fransiza de la 50 E la 75E
sharkky
Hop si eu ... smile.gif

- Solenza Clima 2004
- OTP
- 261 E/ an
- fara fransiza

Stiu ca nu au probleme cu platile.

L.E.: 3998 E valoarea asigurata ...
bogdanmardare
Puteti va rog sa treceti si valoarea asigurata (ex: 2500 E)? Multumesc.
rratzoiusexos
eu am la asiban.incheiata pe 01 09 08,era euro 3.53 roni
720 roni pe an
cu fransiza 100 euro/eveniment asta e partea najpa
partea buna e ca la asiban era cea mai ieftina asigurare si cel mai bine evaluat a masina
,vreo 4200€

pentru o scala din 2004.
Sniper 29
Asirom SLZ-2003, 220E/an, 75E fransiza, 3000E/ val. asigurata. n-am avut probleme pana acum, dar nici nu intentionez. sal.
cipoc
2003 confort, omniasig, cam 8 mil pe an, fransiza 50 euro, val asig 2500 euro...cam putin zic eu..
rratzoiusexos
hmm..se pare ca am facut o alegere buna.daca nu era cu fransiza aia era o treba..acum tre sa o reinoiesc ..o sa studiez
Marian66
QUOTE(cipoc @ 8 Jun 2009, 22:13)
2003 confort, omniasig, cam 8 mil pe an, fransiza 50 euro, val asig 2500 euro...cam putin zic eu..
*



buna, buna asta. am o aripa putzin infundata, o rezolv acum in week-end, si ma duc sa imi fac si eu. eu fix atat am dat pe solenza mea, 2500, confort 2005
mikemaniack
daca am niste zgarieturi (de alea de cheie) pe ea pot sa ma duc sa imi fac casco?sau trebuie sa fie impecabila cand o duci la casco
wind
scala 2004
3200 eur val asigurata
198 Eur /an
fara franciza/eveniment (primita bonus pt doi ani lipsiti de evenimente)
omniasig
rratzoiusexos
QUOTE(mikemaniack @ 9 Jun 2009, 00:13)
daca am niste zgarieturi (de alea de cheie) pe ea pot sa ma duc sa imi fac casco?sau trebuie sa fie impecabila cand o duci la casco
*



pai cum o duci asa ti o asigura.ei iti fac poze si iti repara doar ce s a stricat dupa incheierea contractului.
hrs
Solenza Confort, 2003, rosie, casco pe 1 an 120eur valaorea asigurata 2500eur, franciza 100eur....la sfirsitul lunii iunie trebuie sa reinoiesc polita pe inca un an, acum va mai scadea valoarea asigurata si voi avea reducere pentru nefolosirea asigurarii, si voi scapa si de franciza.
Casco la BCR Asigurari.
ursul_bipolar
Clima 2003
Omniasig
3200 euro val asigurata
200 euro pe an valoare polita
ianacosti
Confort 2005
casco la Allianz Tiriac

valoarea noua pe factura 190 milioane
valoarea asigurata 130 milioane
franciza 100 euro
7 milioane/an
Asigurarea expira in septembrie anul acesta.
Pe masina am dat 145 milioane in iunie anul trecut.
fcop
Salutare,
Astazi incheiat polita casco Asiban (prelungita pe inca un an, mentionez ca in primul an am avut o dauna):

Solenza Clima 2003
Suma asigurata 3200 euro
Prima de asigurare 975 ron/an
Fransiza 100 euro
In caz de furt sau dauna totala despagubire 100%
mikemaniack
pai nu e rentabil cea mai rentabila e al lui sharky e de avarat ca da 11 bulioane dar in caz de dauna totala ia 4000 de euro.. pai la 4000 de euro pe ea eu unu ias da foc sa iau bani astia biggrin.gif.
si mai e rentabil userul cu 7 milioane/an.
apropo ai dat mult pe solnita da : am dat 155 bulioane oct 2007 model clima 37.000 km la bord.
yooo Miky
ASIROM:-SCALA 2003
-val.asigurata=16700ron
-prima de asigurare=800ron/an
-fara franciza
=>zic ca e bine...Bafta! wink.gif
Mihai San
mIKY cum de nu ai fransiza eu am la asirom si am fransiza..
yooo Miky
nu stiu de cand ai tu casco la ei.Urmatorul contract posibil sa imi puna si am inteles ca daca se intampla ceva prima oara nu platesc acea fransiza,o chestie de genul...vedem la contractul viitor(e in curand:D).
sharkky
Probabil Miky nu a prins fransiza ...
Din cate stiu, majoritatea au introdus fransiza undeva spre sfarsitul anului 2008 ...
A539
vreau sa imi fc si eu la o europa din 2004 in plus pe ea am mp3 cu 4 boxe tot sony xpload si sub cu amplificator blaupunk aveti idee unde sa ma duc?trebuie sa specific ce am in plus?se taxeaza?e prima oara knd ii fac casco..vreau sa ma duc saptamana asta...
ianacosti
Eu cand mi-am facut casco am auzit ca Allianz tiriac ar fi mai seriosi

si ar plati repede daunele asa ca mi-am facut la ei.

Cand te duci la casco sa ai ambele chei si telecomenzi si de restul se ocupa ei.

iti pozeaza toata masina, casetofonul, subwoferul si ce mai tu pe ea, cauciucurile si kilometrajul.

poti sa platesti prima toata odata sau in rate. Eu am 10 rate de 68 ron/luna.

la Tiriac primesc in fiecare luna o foaie, un fel de factura cu rata care e scadenta in prima zi a lunii. eu cum iau salariul pe 5 plateam pe 6 si ma sunau tot timpul ca nu am platit pe 1.
pskint25
certasig 100 lei pe luna, nu am fransiza, val asigureata 2500+450 accesorii (muzica samd)
radiozipp
slz 2003 scala 270 euro pe an valoare asigurata a masinii 3400 euro + 500 euro accesoriile.... fara fransiza... la otp
Marian23
Solenza confort 2003, valoare asigurata 9800 ron. full casco +asigurare pt pasageri in valoare de pana la 4200 ron costa 820 ron pe an la GENERALI.
ursul_bipolar
Mi-a lovit cineva masina in parcare la mare si oglinda din stanga am gasit-o pe langa masina plus portiera din stanga fata indoita, vopseaua sarita, butucul usii nefunctional.
Maine ma duc sa deschid dosar la omniasig. Va tin la curent cum se misca.
g0dz3uS
QUOTE(ursul_bipolar @ 11 Aug 2009, 13:36)
Mi-a lovit cineva masina in parcare la mare si oglinda din stanga am gasit-o pe langa masina plus portiera din stanga fata indoita, vopseaua sarita, butucul usii nefunctional.
Maine ma duc sa deschid dosar la omniasig. Va tin la curent cum se misca.
*


cred k ti-am vazut masina..era parcata pe partea dreapta..cum intrii in costinesti,mai spre sf statiunii..si oglinda stanga era cazuta..sad.gif..in acest wekend...
multi idioti traiesc p lumea asta..
sper sa rezolvi ceva ..multa bafta
ursul_bipolar
Nu, nu am fost eu. La mine s-a intamplat in Neptun la hotel balea. Dar aceeasi priveliste era si la mine, oglinda pe langa masina si portiera indoita ca naiba. Din cate am aflat de la receptionerii hotelului au fost niste autocare cu turisti care intorceau chiar acolo si cred ca unul din ei, mai prost sau f prost a lovit-o dupa care a plecat.

Multumesc mult! Vineri ma duc la constatare si va tin la curent.
rratzoiusexos
am fost sa reinoiesc asigurarea casco si...surpriza..cea mai ieftina la asiban,328 de euro!!!,asirom 333 euro..astia s au tampit nu gluma...anul trecut am avut tot la asiban,si a fost 198 euro...
daca stiti voi undeva mai ieftin,dati mi va rog un sfat,ca la banii astia nu mi mai fac casco.
ianacosti
mi-am reinoit si eu asigurarea la Allianz Tiriac:

Confort 2005


valoarea noua pe factura 190 milioane
valoarea asigurata 130 milioane
franciza 650 ron
670 ron/an

s-a scumpit si la ei si pentru a plati mai putin mi-am ales franciza
cea mai mare 650 ron (fata de 100 euro data trecuta).

Daca va uitati la postul 14 o sa vedeti ca valoarea masinii a ramas aceeasi,
asta din cauza softului de calcul.

Aaaa, era sa uit am si asistenta rutiera gratis (inclusiv cazare hotel, taxi, transport etc.) iar in strainatate platesc 10% din costuri.

Daca aveam rca la ei aveam gratis si in strainatate.

cipoc
am tot cautat pe aici..cat este pret de noua pentru o solenza confort diesel 2003?
dupa ultimu` calcul al celor de la omniasig era la vreo 6500 euro..cam mult, nu?
sharkky
Probabil cam ala era pretul in 2003 ... A mea e trecuta la 6250 pe factura de cumparare ... Valoarea de noua trebuie s-o aiba trecuta in cataloagele lor, nu se calculeaza.
cgc64
cam asta am gasit ptr tine
Maskatu
Pretul "de nou" este trecut in cataloagele de specialitate, in functie de versiune, dotari, an de fabricatie.
cipoc
ms frumos
dj_sweat
Am avut si eu casco full la generali si plateam 80 ron pe luna. Am renuntat in 2009 de tot la casco dupa 2 ani ca mi se parea mult.
bogdanelkva
Se mai merita facut casco?Masinile s-au devalorizat mult si cand ma gandesc ca sunt in al saselea an fara daune,ma bate gandul sa renunt... asteapta nervos.gif
211CFL
casco acopera si actele de vandalism? eu asa stiam,ma insel?
iulian'71
Asigurarea CASCO noi o privim din doua laturi: una sunt banii pe care ii pierdem daca nu am avut vre-un incident, si se cam pierd ceva bani, cealalta ca oricand poti gasi masina lovita sau cine stie il lovesti pe altul sau te loveste unul fara RCA. La cele lovite de unul fara RCA ma refer si la cele inmatriculate prin Italia, Spania, Bulgaria s.a.m.d. la care RCA-ul este deja expirat. Atunci te bucuri ca ai CASCO si de alegerea facuta din timp.

<span class='edit'>5 Mar 2011, 11:29:</span>
QUOTE(211CFL @ 4 Mar 2011, 21:59)
casco acopera si actele de vandalism? eu asa stiam,ma insel?
*



Functie de punctele pe care le bifezi la incheierea politei CASCO acopera si pe acestea precum si calamitati naturale sau in cazu vopselei deteriorate de pasari etc. Cel mai bine faci o simulare la diverse companii si nu pe CASCO ieftin unde poti lua plasa.
i96nds
Aici are dreptate Iulian.. De aia am si eu Casco... RO nu este DE ca sa aiba toti RCA.
Dupa multe reduceri fara dauna - cred ca 40% ??? -- am ajuns pe la 480 lei noi /an - la fostul Asiban - acum Groupama.
metrix4you
am incheiat FullCasco , cu reducere de daua si client mai vechi si cu ce am eu auxiliar pe masina , 640 lei la Groupama
bogdanelkva
QUOTE(bogdanelkva @ 4 Mar 2011, 21:06)
cand ma gandesc ca sunt in al saselea an fara daune,ma bate gandul sa renunt... asteapta nervos.gif
*


M-am calcat pe buzunar radmasa.gif si azi am mai facut un casco pe un an,nu se stie niciodata.... rolleyes.gif
Platit 538 lei,suma include si echipamentele suplimentare si asigurarea persoanelor din autovehicul.Toooot la Ardaf.... wub.gif
george_scala_2004
a trecut pastele...ceva prime ? laugh.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.