Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: pompa de benzina dacia 1300
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
radu_razvan2000
am montat o pompa de benzina noua si mi se pare ca are debitul cam mic.
am scos futunul de la carburator si am filmat debitul aici:

filmarea este facuta pe la 2500-3000 ture
ce parere aveti,este bun debitul?
Merced
Din punctul meu de vedere debitul nu e suficient.
Asa-i ca nu e pompa romaneasca de Scornicesti?
argon
la 3000 de ture, mie imi arunca jetul la 2 metri...
Merced
Eu am avut ghinionul sa am probleme nasoale din cauza debitului, si erau datorate acelor capsule de textolit din pompa, care nu-si mai faceau treaba. Practic aveam la un moment dat jet pe jumate cat ala din film, daca dadeam o talpa o puneam la modu' cel mai nasol, goleam CNC-ul si dupaia pana faceam pompa sa mai traga ma apucau toti dracii. Cata benzina am tras in gura ca sa ajut pompa atunci. S-a rezolvat prin schimbarea corpului cu unul de la o pompa mai veche care n-avea membrana.
E pacat ca acum sa vand pompe care functioneaza ca una cu uzura de zeci de mii de kilometri.
radu_razvan2000
multumesc mult, am sa cumpar o pompa de scornicesti (70 lei)
Merced
Acu' sincer poate scapi altfel. Ce probleme aveai tu la pompa veche. Ca daca are corpul cu pastilele alea de textolit ok ai putea incercat de proba sa il folosesti, sa vezi ce debit are si iesi mai ieftin asa decat sa dai bani pe pompa noua.
deceneu32
QUOTE(radu_razvan2000 @ 9 Jun 2009, 13:13)
multumesc mult, am sa cumpar o pompa de scornicesti (70 lei)
*


De care ai cumparat?Porcarie de-ai de ASAM?Asta e fabricata in China si ambalata de jigodiile de la ASAM,la Iasi!Sa nu mai cumperi asa ceva!
Cumperi numai de S.C. PULSOR-Scornicesti!
motanpaul
Si eu am patito cu o pompa de benzina no-name, pe forum miar fi zis ca e poloneza.Pompa mea poloneza baga prea mult, imi ineca masina.
Am dus pompa inapoi, de unde am luato.
Si am luat o membrana noua de pulsor scornicesti, si am inlocuito pe o pompa veche de benzina.Si merge bine.Is mai sigur decat cu pompa poloneza pe masina. biggrin.gif
Eventual am vazut pe la bursa, pompa de benzina Sofabex .Cred ca e frantuzeasca, foarte bune pompe.La 40 roni.Sper sa nu ma insel.Bafta
gabi1511
am si eu o problema la pompa de benzina si daca stie cineva ce problema ar fi ,m-ar scutii de foarte multi nervi.....am cumparat o pompa noua (pulsor-scornicesti) si aceasta pompa pierde benzina pe la capac cind masina este inclinata inspre fata (motor oprit)...aceeasi problema am avut si la pompa veche. desi am masina de 9 ani nu am mai avut o astfel de problema
deceneu32
Pe la care capac?Ala semisferic?Nu etanseaza corect pe sita!Sau e deformat in urma strangerii incorecte!
catalin7070
mai degraba ai strans surubul capacului pana s-a dus filetul din corpul pompei
Merced
Ori daca curge pe langa surubul de strangere, poate n-are garnitura aia care tot din textolit ar trebui sa fie daca nu ma insel. Eu singur am schimbat membrana mai demult si n-am intampinat nicio problema, ideea e ca acel surub nu se strange aiurea ca ori se deformeaza sita si-ti pierde pe langa "clopot", ori strici garnitura aia de la surub si pierde pe sus.
vizitatorul
QUOTE(argon @ 9 Jun 2009, 09:29)
  mie imi arunca jetul la 2 metri...
*


bababa_rock.gif bababa_rock.gif bababa_rock.gif bravooo omule!!!bravooo!!!! bababa_rock.gif bababa_rock.gif bababa_rock.gif esti tare man esti tareeee bababa_rock.gif bababa_rock.gif io la varsta mea tre sa ma mai rugaciune.gif de ea ,sau chiar s-o god_hand.gif bravooo,bravo tie
Executron
Mii de scuze dar nu pot sa abtin.... LolLolLo.gif LolLolLo.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
catalin7070
QUOTE(vizitatorul @ 13 Jun 2009, 23:32)
bababa_rock.gif  bababa_rock.gif  bababa_rock.gif bravooo omule!!!bravooo!!!! bababa_rock.gif  bababa_rock.gif  bababa_rock.gif esti tare man esti tareeee bababa_rock.gif  bababa_rock.gif io la varsta mea tre sa ma mai  rugaciune.gif de ea ,sau chiar s-o  god_hand.gif bravooo,bravo tie
*




omul a zis ca numai la 3000 ture, nu la ralanti ...
gabi1511
deci sa incerc sa explic cu mai multe amanunte... pompa fiind noua am montat-o asa cum a fost scoasa din cutie fara sa umblu la ea .... cam o saptamina nu a avut pierderi pe la capacul semisferic(la baza capacului)...vazind aceste pierderi am mai strins surubul capacului crezind ca astfel voi rezolva problema dar nu a fost sa fie...are garniturile de textolit la surubul care stringe capacul...o solutie gasita pt moment defapt o improvizatie a fost sa pun sita intre 2 garnituri caci nu etansa in veci (sita avind un plastic f dur).... pe urma pierdea pe la surub si trebuit sa mai pun o garnitura si la el ....ce ma supara cel mai tare este ca nu inteleg de ce se intimpla fenomenul asta ...pompa fiind noua a functionat cam o saptamina f bine si pe urma surpriza are aceeasi problema ca una veche de 10 ani
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.