Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: un sunet pe la ambreaj
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
adrianadrian
salut...sunt posesorul unui break...si de ceva timp am observat ca atunci cand iau piciorul de pe ambreiaj se aude un zgomot,ceva ca si cum ar fi fara ulei,ar merge pe uscat..o ceva nush cum sa ma exprim... si se aude exact in momentul in care se cupleaca ambreiaju acolo...ce poate fi?de mers merge f.bine...trage masina.eu ma gandesc ca poate fi de la rulmentul de la placa de presiune...chiar nu stiu...daca stie cineva il rog sa ma ajute...ms anticipat.
MojoGaby
nu e nimica grav....si la mine se aude la fel...sunetul este scos de discul de ambreiaj pt ca atunci cand e pe liber si iei piciorul de pe ambreiaj discul incepe si se invarte si de acolo si sunetul
ydaniel
se aude asa un roncanit?>
brigada_diverse
sau ca niste scartaituri intre metale?
adrianadrian
nu nu scartait intre metale...un roncanit asa
MojoGaby
la mine se aude cum se invarte ceva (ca si la o roata)....daca si la tine e la fel nu e nici o problema
Si eu mam speriat un pic cand am auzit...cu toate ca facea asa din totdeauna...da am avut o perioada cu niste probleme tehnice in care ascultam fiecare rotita de la motor si atunci mia sarit in ureche acel sunet
adrianadrian
nu m-am speriat,dar se aude nasol cand stau la semafoare...in mers nu am treaba ca nu se aude
CandyMan13
una dintre cauzele cele mai frecvente este rulmentul....capata uzura si produce acel huruit....de aceea cand calci ambreiajul,se apasa pe rulment si nu mai huruie pt ca e tinut mai fix,la eliberarea pedalei fiind lasat liber iar huruie din cauza uzurii.
Sau mai poate fi "soarele" care are uzura inegala pe dinti
adrianadrian
pai de la rulment ma gandeam si eu ca poate fi...mi-o mai zis si mecanicu meu ca multi cand schimba ambreiaju uita de rulment,ca trebe schimbat si ala...eu avand masina de putina vreme nu am umblat pe la ambreiaj.
CandyMan13
oricum ce e cel mai nasol e ca nu poti sti/remedia problema decat daca dai jos macar cutia...
adrianadrian
da asa e...oricum de ceva am kitu de ambreiaj de la aol...aproape nou
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.