Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Jurnal de bord
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22
dr_mKe
Desi suntem pe un forum Dacia, exista putine jurnale de bord ale daciilor.
Daciot cu ceva traditie si experienta dupa 2 dacii berline, am ales o Supernova second hand. Masina imi place de pe vremea cand eram student si aveam o berlina cu perfuzie monopunct. Cand un cunoscut de-al meu si-a scos SN la vanzare, fabricata in 2002, rulata 41.000 km, tinuta la garaj, nu m-am gandit prea mult si am luat-o.
De atunci au trecut 2 anisori si ceva, iar pe bord au curs peste 60.000 km in plus. Acum a sarit de 102.000 km.
Incidente majore nu au fost, mai putin cel survenit la 99.900 km, cand m-am trezit cu garnitura de chiulasa arsa de la supapa vasului de expansiune blocata pe deschis.
In rest, apa, paie si bataie. Intretinere mai ceva ca-n carte, nu mi-am batut nici o data joc de mecanica desi conduc in general rapid si sportiv.

Pana una alta las fotografiile sa vorbeasca.

user posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted image
turturel
felicitari! si uite asa mai e un dsn care are jurnal de bord. multi km fara probleme in continuare!! laugh.gif
Manuel
S-o porti sanatos! Moama, cat mai salivam prin 2001-2002 dupa o Clima sau macar un Campus...
dr_mKe
Exact, era "the car to have" pe vremurile alea biggrin.gif
bogdan_90
am avut o clima din primul lot era fabrica in 2000 noiembrie sau decembrie , oricum cand a aparut era the best. multi km fara probleme eu si acum iubesc masinile astea nu stiu de ce dar au ceva aparte fata de solenza si logan plus ambreiajul ala care nu se compara.
dr_mKe
wub.gif probabil sunt daciile cu cea mai multa personalitate wub.gif

LE: update cu nefericitul incident survenit la putini km inainte de 100.000 tongue.gif Oricum si-a ales momentul magistral radmasa.gif Garnitura de chiulasa arsa in dreptul cilindrului 1 care-i si cel mai defavorizat la capitolul racire. O dupa masa de surubarit. In afara de minunea asta, m-au ocolit necazurile.

user posted imageuser posted imageuser posted imageuser posted image

PS: in poza subsemantul
Serje
Numa romeo mai lipseste de aici radmasa.gif
dr_mKe
Chiar crezi ca avem atata noroc ? radmasa.gif sa ne tavalim iar pe jos de ras ? radmasa.gif Oricum am stat in acelasi hotel cu Romica la Viena si n-a avut bunul simt sa raspunda la salut excl.gif
nextwebmaster
O, nu, e destul de decent si fara dl. "Phase Deux cu bara stabilizatoare" ... smile.gif

On-topic: Daca la dr_mKe tine Supernova, tine la oricine ... i-am urmat sfatul, si am si eu o Supernova ... mai mare dragul de ea wink.gif
Multi km in continuare fara evenimente!
argon
QUOTE(dr_mKe @ 9 Jun 2009, 23:36)
Oricum am stat in acelasi hotel cu Romica la Viena si n-a avut bunul simt sa raspunda la salut  excl.gif
*



marlanu tot marlan...asa , sa revenim, destul de neobisnuit pentru un doctor sa umble cu Dacii 04.gif
dr_mKe
Replici de genul celor 2 se vor sterge fara alte explicatii. Cei doi "funny guys" pot sa faca un topic la cafenea unde sa discute despre contul din banca, legea compensatiei pentru barbatie "insuficienta" si asa mai departe.


La momentul achizitiei in motor era ulei Aral Basic Tronic 10W-40. La primul schimb s-a pus Elf, dupa care a mers constant cu Motul 300V Chrono 10W-40. La 60.000 km s-a schimbat si uleiul in cutie cu Motul MotylGear 75W-80.

Distributia s-a schimbat prima data la achizitie din cauza depasirii celor 4 ani, s a doua oara impreuna cu pompa de apa la 99.000 km.
Discurile de frana undeva inter 80-90.000 km, nu imi amintesc cu precizie, iar sabotii pe spate in jur de 60.000 km daca mai tin bine minte, ocazie cu care s-au inlocuit si rulmentii pe spate.
Tot in jurul a 90.000 km s-au inlocuit si amortizoarele spate, la revizie s-a constatat ca una din bucsele inferioare se slabise.
In urma cu 2 saptamani s-a revopsit integral masina (demontat tot de pe ea) si izolat anticoroziv si antifonic (ultima face o prea mica diferenta).

In cei 2 ani si jumatate n-am avut parte de surprize neplacute dpv mecanic, exceptie cea descrisa cateva post -uri mai sus.
bogdan_dsn
Multi km fara probleme si poza din avatar e bestiala. smile.gif
dr_mKe
Merci tongue.gif user posted image
dr_mKe
Jurnalul meu de bord se petrece in reluare, tocmai ca si cel al lui Marksman laugh.gif
Intre timp masina se apropie de 120.000 km, a suferit o mica restaurare cu o discreta schimbare de culoare.

La partea mecanica nimic important de amintit in afara de planetare, care pe la 108.000 km au inceput sa dea semne. Mai precis planetara dreapta s-a descentrat si intre 50-80 kmh si peste 130 kmh producea vibratii. S-a inlocuit cu una de uzina de Solenza si in scurt timp s-a inlocuit si stanga. La 117.000 km s-a inlocuit un rulment pe spate, dreapta, si am pus unul de Logan.
Povestea discurilor de frana de uzina proaste si scumpe este deja binecunosuta. Am montat Klaxcar care dupa circa 10 k km prezinta fisuri (discul drept, fata externa) care au aparut dupa un mic raliu in zona Brasovului, copilot fiind stimabilul einstein1984.
Pentru sambata sunt planificate amortizoarele fata care si-au trait viata si vor fi inlocuite inainte de aparitia problemelor. De asemenea s-au comandat fise de bujii NGK care sper sa ajunga saptamana viitoare. Cele originale Beru inca nu dau semne de probleme, dar au deja aproape 8 ani si multi km.
Sa nu uit, de cateva zile sunt posesorul unui radioator de incalzire cu scurgeri . . .
In rest poze tongue.gif
In rest uzualele schimburi de consumabile la intervalele prescrise, schimbul gumelor de vara cu cele de iarna, un far fisurat de la o piatra si cam atat cred biggrin.gif

[attachmentid=1627562348] [attachmentid=1627562349] [attachmentid=1627562350] [attachmentid=1627562351] [attachmentid=1627562354]

PS > intr-o Supernova incap 13 lazi cu bere drunksinging.gif si raman locurile din fata libere
Merced
Cum sa dai cu vopsea peste sigla? ohmy.gif
dr_mKe
Cu proteste din partea maistorilor, care au avut aceiasi reactie radmasa.gif Asta a fost vointa mea tongue.gif
Nu mai are nici un insemn nici pe haion si nici nu va mai avea tongue.gif
cdadan
Tu ai vopsit-o inca o data sau esti doar in urma cu topicul?

QUOTE(dr_mKe @ 25 Oct 2009, 22:00)
Nu mai are nici un insemn nici pe haion si nici nu va mai avea  tongue.gif

Sa intelg ca te lepezi de satana ... adica de sigla Dacia. radmasa.gif
dr_mKe
Nu mai, sunt doar in urma cu topicul, uitasem ca am facut unul radmasa.gif
Merced
Pacat de masina, ca arata foarte bine cum era inainte.
dr_mKe
Am facut retusuri o data la cele 4 aripi in zona buzelor unde se ciobeste si nu a tinut mai mult de 30.000 km, adica cam un an. Drept urmare mi-a sarit mustarul si am decis s-o revopsesc integral cu vopsea de calitate mai buna. Asa ca acum e vopsita cu Standox pe baza de apa, de straturi de lac peste sigla Dacia tongue.gif
Dupa cum ai vz in poza masina a fost dezechipata complet si s-a facut o treaba buna.
Merced
Tocmai d-aia nu-mi plac revopsirile complete decat cand sunt foarte necesare. Cand se reechipeaza masinile prin 90% din vopsitoriile autohtone, se face o treaba de cacao.
Plus ca ai pierdut vreo 20 de milioane din valoarea de revanzare, n-o sa te creada nimeni ca ai vopsit-o integral pentru ca nu ieseau bine niste retusuri.
dr_mKe
Moncher, dezechiparea in afara de geamuri, am facut-o eu cu mana mea si re-echiparea la fel, tot eu wink.gif
Valoarea de revanzare nu conteaza in cazul de fata, oricum vre-o 15 mil au fost numai vopselurile. Toata distractia cu izolat cu tot a fost 27. Daca mai socotim toate chederele noi, inclusiv culisele de geam wink.gif
gibonu
Extraordinara masina. Am avut si eu SuperNova, Clima, galbena, in perioada 2002-2006. Cand am dat-o avea 90.000 km, m-am dat cu ea peste tot, de la drumurile forestiere din Fagaras pana al autostrazile de pe Costa de Azur.
Si acum cand vad pe strada cate o SuperNova galbena intorc capul din reflex sa vad daca nu cumva imi recunosc fosta masina.
Sa o stapanesti sanatos in continuare si sa te bucuri de ea.
dr_mKe
Thank you fellow mountainbiker tongue.gif
OVIDIUS
Am avut SuperNova mai bine de 60.000 km. A fost masina mea de suflet si cand am vandut-o arata si se comporta impecabil. Am ramas tot pe motor Renault tot din cauza ei. Iar acum, dupa aproape 3 ani, inca mai tin legatura cu noul proprietar care imi spune cu mandrie ce masina buna i-am dat. M-am incapatanat sa n-o dau la samsari si bine am facut. Faptul ca acum are si garajul ei ma bucura. La o masina conteaza enorm asa ceva.
S-o stapanesti sanatos si tu!
Bafta!
dr_mKe
Multumesc pentru urari Ovidius happy.gif Din pacate eu nu am garaj, insa masina este spalata si ceruita saptamanal. Mai mult de atat n-am ce-i face, saraca a fost obisnuita sa stea in garaj, primii 5 ani din viata in garaj a stat.
Am mai spus-o, cat eram student si volaneam o berlina cu perfuzie monopunct visam la Supernova tongue.gif si acum 2 ani mi-am facut damblaua.

Atasez o poza de interior, care-i pastrat original in afara de RC-ul original care a fost inlocuit cu un Pioneer cu lumina verde si evident difuzoare. Deseara poatea puc sa pozez pe intuneric.

[attachmentid=1627562413]
cdadan
QUOTE(OVIDIUS @ 26 Oct 2009, 08:51)
Am ramas tot pe motor Renault tot din cauza ei.

Da ce sa zic ... uite un bun motiv de convins nevasta, sa te lase la 2.0t. tongue.gif
dr_mKe
Draga uite ce am adus acasa. S-au terminat cele 1.9 turbo si am luat de 2.0, tot turbo, ca-i diferenta asa de mica radmasa.gif
bogdan_90
ce sa spun admir la tine ca ai grija de masina la fel ca mine uneori exageram sa faci 10000000000 de km cu ea si sa nu ai nici macar o pana de cauciuc.
dr_mKe
Merci la fel, argintiule tongue.gif Poate ne vedem cand am drum prin Pitesti, oricum am un prieten Loganist in Pitesti cu care ma intalnesc de fiecare data cand trec pe la voi wink.gif

[attachmentid=1627562807] uite si dovada, de acum o luna jumate, in parcare la McD tongue.gif
cdadan
Ce bine le-ar fi stat ambelor fetitze ... cu pampoane si funditze. Chiar, tu de ce nu ti-ai pus? tongue.gif
Ati parcat miseleste pe 3 locuri de parcare.
Apropo, baiatul ala mai traieste? Ca s-a dat rau de tot la fund ...
dr_mKe
Esti un mare bandit cda Cata mai traieste si a aflat cum este sa duci masina in service pentru mici chestii de vopsitorie tongue.gif
OVIDIUS
QUOTE(cdadan @ 26 Oct 2009, 20:55)
Da ce sa zic ... uite un bun motiv de convins nevasta, sa te lase la 2.0t.  tongue.gif
*



Hmm, initial am vrut un Megane, apoi am vazut ca nu-i chiar asa mare diferenta la Laguna (erau mari oferte ca trebuia sa apara L3), la Laguna sigur nu vroiam motorina (nu mi-a placut dieselul) am ramas la 2.0 16 v si cand s-o iau zice un coleg "maaa, e diferenta mica la pret si iti iei 2.0 T"...Si asa am ajuns la asta...Recunosc, am avut si ceva noroc avand in vedere ca am luat-o cu tot ce se poate pe ea la standard...
Dar sa fi luat 2.0 16v si mai apoi sa vad ce inseamna 2.0 T, era cam neplacut, recunosc...
cdadan
QUOTE(dr_mKe @ 26 Oct 2009, 23:44)
Esti un mare bandit cda

Eu? Mare? icon_mrgreen.gif

Ovidiu, eu am trecut la mustata pe langa cateva dieseluri de 1.6. Si mie imi place dieselul. In special turbina.
2.0t a venit din aer. Nevasta a fost usor de convins, noroc ca nu se prea pricepe. Si dupa doua minute a zis: oricum tu te pricepi la de-astea. Iti place? Go for it! wub.gif
Trebuie sa citesc topicul cu masina ta (sunt convins ca exista unul).

LE: nu mai sunt atat de convins. Vad ca nu ti-ai prezentat masina asa cum se cuvine. unsure.gif
argon
-amortizoarele fata le-ai schimbat sau inca face vibromasaj?
-radiatorul de incalzire l-ai rezolvat, sau inca miroase a patrunjel in masina? blush.gif
-de ce esti idle pe mess?
dr_mKe
Astazi am cumparat amortizoarele de fata, Bilstein, rulmentii cu pricina si flansele, plus tot ce inseamna bucse. Radiator de incalzire am cumparat si d-ala saru'mana. Din pacate motor de stergatoare n-am gasit wacko.gif si maine dimineata plec la Timisoara. In schimb am comandat si fise noi la bujii si sper sa-mi aduca NGK, nu Beru.
Sunt idle pe mess pentru ca dupa 2 zile in care am dormit in total cam 9 ore, am motait si eu dupa masa tongue.gif

PS > azi l-am vizitat pe amicul nostru comun tongue.gif
dr_mKe
S-au montat si amortizoarele fata astazi, a disparut mica vibratie care aparea uneori putin peste 80 kmh, scutura mai putin pe denivelari mici si frecvente, pot lua linsiti speed bump -urile din Deva la 60 la ora radmasa.gif
misu78
Amortizoarele sunt pe gaz sau lichid? Ce ai preferat pe fata?
dr_mKe
Dacia nu a montat amortizoare pe "gaz" asa cum sunt numite "in folclor" amortizoarele Monroe OEM, care sunt mai rigide.
Scrie mai sus ce am montat, Bilstein fata/spate.
bogdan_90
ce sa iti mai urez......trecere usoara peste denivelari si limitatoare de viteza.
cristio_79
up
argon
down
cristio_79
Te-am facut sa intri si tu radmasa.gif
dr_mKe
radmasa.gif ioi ba radmasa.gif
bogdan_90
in seara asta am vazut masina lui mke pe viu , mi-a placut foarte mult cum este vopsita si mai ales proprietarul un om cu caracter mare, nota 10.
dr_mKe
Intrebare: daca ar fi sa vand racheta argintie ? Cine ar cumpara-o de la mine ? wub.gif
ajaccio83
Intrebarea este cu cat? biggrin.gif
bogdan_dsn
Faci schimb cu limuzina de 2000 euro, nu e musai sa o schimbi.
bmwh548
Si tu Brutus?
argon
QUOTE(bogdan_dsn @ 2 Apr 2010, 08:53)
Faci schimb cu limuzina de 2000 euro, nu e musai sa o schimbi.
*



de ce as schimba o masina cu servodirectie si AC, full electric, spatiu, tot confortul, cu una fara spatiu interior si fara nici o dotare, vopsita si retusata de mai multe ori(cu sigla si grila cu tot) si birjalita ca vai de mama ei? 243.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.