Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cricul de la logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
SorinV
inainte de toate am dat un search si nu prea am gasit ce as vrea !

intrebare: dintre toti posesorii de logan mai este vreunul care are cricul model vechi ( de inainte de faimoasa operatiune de schimbare) !
am neaprat nevoie de unul pentru niste analize de rezistenta ! va rog frumos sa ma contactati daca aveti !
crisstian
Da eu il am pe ala vechi. Am sunat VC (ca sa nu ma striveasca masina) si au zis ca eu nu fac parte din lotul cu probleme. La vreo 600 de masini inaintea mea s-a oprit operatiunea CRICUL. Insa pentru linistea mea m-am dus la service sa vad daca cricul meu e diferit de cele pe care la aveau acolo pentru inlocuire. Din pacate omul care se ocupa de treaba asta nu era acolo, iar cel care il inlocuia, un inginer n-a stiut sa-mi spuna cu cricurile-n mana daca sunt diferite sau nu. Dar inginerul vazuse pe cricul meu scris cu vopsea rosie un B si prin analogie a zis c-o fi din ala bun ca de accea e scris pe el litera B. Nefiind omul de care aveam nevoie am plecat in ceata dar nici nu m-am dus a doua oara.....
Eu am ridicat masina la sfarsitul lunii noimbrie.
Vrei sa faci experiente pe cricul meu. smile.gif
Nu-l dau ca tin la el. smile.gif
Apropo cei care ati fost la limita (La vreo 600 de masini inaintea mea s-a oprit operatiunea CRICUL) aveti vreun B scris pa cric?
AL
da, alea cu B sunt ok!... diferenta e la gulerul ala dintre partea in care se angreneaza coarba si zona prin care trece axul... gatul ala e altfel, de diametru mai mic la cele noi...

Ma risc la o "schema" simpla care sa sugereze cricul: -<>|C
zona "|" este de diametru mai mic la cel nou
SorinV
si totusi chiar nu are nimeni un cric model vechi pt logan ! va rog frumos am mare nevoie de el ! promit unul nou la schimb si bere cat cuprinde !
osirus

Cam tirziu te-ai gasit sa ceri asa ceva,nu cred ca mai era cineva..........daca as mai fi avut te ajutam cu placere,ca eu nu sesizez mare diferenta la mina,adica atunci cind pui cricul si ridici masina,intre asta si cel vechi!Decit bucsa se vedea la ochi ca era un pic altfel........in rest identic!
aditacelhazliu
Salut,

A avut cineva probleme cu vechile cricuri?

Mersi!
bogdan_iuly
QUOTE(aditacelhazliu @ 28 Mar 2005, 13:15)
Salut,

A avut cineva probleme cu vechile cricuri?

Mersi!
*



Nici nu am apucat sa il folosesc ... biggrin.gif
Asa repede? Doar nu iei masina de 8000 (+ inca vreao cateva sute) de euro ca sa stai pe sub ea in primele luni ...
unudoisitrei
salutare. Am si eu o intrebare, pentru a ridica loganul cricul are un "cioc" blush.gif care trebuie sa intre intr un locas din prag. Iata itrebarea: nu trebuie ceva garnitura de plastic pentru a nu zgaria pragul in zona de contact?, unde o gasesc sau de unde o cumpar. Inca n am avut norocul de a avea nevoie da vreau sa fiu pregatit.
andrei_2006
Nu trebuie nici o garnitura, intra "ciocul" direct in gaura aia si nu se zgarie nimic. Plus ca acolo intra si "ciocul" de la elevator si tot nu se zgarie.
unudoisitrei
QUOTE(andrei_2006 @ 29 Jun 2007, 14:07)
Nu trebuie nici o garnitura, intra "ciocul" direct in gaura aia si nu se zgarie nimic. Plus ca acolo intra si "ciocul" de la elevator si tot nu se zgarie.
*




Si totusi...
poate s cam insistent, dar, in manualul de reparatii scrie asa "partea inferioara a caroseriei acestui vehicul este protejata cu produse care asigura garantia impotriva perforarii de 6 ani. Utilizati numai materiale care sunt echipate cu tampoane cauciucate pentru a nu deteriora protectia originala".
Sper sa ai dreptate si sa nu fie nevoie... desii m as mira...
Pa.
david79
salut

atraga atentia celor care au cric cu bucsa de plastic. nu e vorba de
cric LOGAN mad.gif
aseara s-a spart acea bucsa in care se infilteza axul cricului si a cazut masina. Partea aia de plastic e VARZA !
astia care au facut cricul sunt inconstienti ? putea sa cada masina peste mine !
e vorba de cricul de la solenza an 2004.

cred ca o sa imi cumpar unul mic hidraulic, din asta de la dacia never !!!
je_design
salutare! eu am observat ca la o gaura din prag unde trrebuie sa intre ciocul de la cric a inceput sa rugineasca si parca e si stramb.
problema a aparut, banuiesc cand mi-am schimbat rotile la un service care au folosit cric hidraulic si l-au pus sub nervura aia, nu avea "cioc" sa intre in gaura. oare se poate intari zona aia??


Rog un moderator sa mute postul asta la topicul despre rugina ->> http://www.daciaclub.ro/RUGINA-si-Loganul-...ina-t36746.html


Merci!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.