Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Stergatoare
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Sandero > Piese auto - Dacia Sandero
ag02cws
Gata! Cedez! mad.gif
De fiecare data cand ma prinde ploaia pe drum, imi fac nervi din cauza stergatoarelor care fac zgomot pe parbriz. Aseara insa a fost mai rau ca niciodata si m-am decis sa le schimb.
Va rog ajutati-ma cu ceva sfaturi ca sa-mi rezolv si eu problema. Ce tip de stergatoare sa cumpar? De unde? Preturi? Alte sugestii, opinii...
Multumesc.
vijelie
E ditamai topicul pe aria Logan.
ciush
scartaie din cauza unghiului, lama trebuie sa stea perpendicular pe parbriz, astfel atunci cand merg in sus, lamela sa ramana in urma, iar la coborare sa ramana tot in urma (ca si cand dai cu o pensula in sus si in jos)
Rasucesti bratul ca sa obtii o pozitie ok
bobo77
http://www.daciaclub.ro/Stergatoare-parbri...ml#entry1857886
Spor la citit tongue.gif
ClubSLX
Iti recomand ceva stergatoare de silicon (BOSCH), is foarte bune nu fac zgomot de loc, cat despre pret ii undeva la 40-45 ron buc... Eu am de un an de zile si nu imi scartie de loc... bafta
EUGEN2008
ciush stie.......prinzi cu patentul invelit in ceva ca sa nu deteriorezi vopseau de partea superioara a bratului si rasucesti de el. bafta!!!
miluch
bosch, set 2 bucati - 500mm, 60 lei de la Praktiker. Merita banii.
MariusWsW
recomand bosch sau valeo numai din silicon.Incercati 51 cm. Eu asa am si sterg un picut mai mult cu 2 cm. Cred ca ar merge si 52 cm.
daciafan
merge si 53 cm
IRONICK
Eu am stergatoare model aero de 9,9RON luate din Cora si nu fac zgomot.
ageana
Pt initiator - vad ca esti si din Pitesti, au in Auchan unele gen Aero, intr-un ambalaj albastru deschis, cu fulgi de zapada pe el.
Costa vreo 9 lei bucata, eu am de cateva saptamani, sunt foarte silentioase si sterg perfect.
adituro
sal.vezi ce e oferta de vizibilitate la dacia si au steratoarele alea in cutii rosii care costau inainte aproape 100 lei bucata.acu poti lua 2 cu 28 lei.sunt excelente am eu.sunt valeo .daca mai ai nevoie , ia d-aici:0723359937
Iulikk
Valeo, in Mangalia, sunt 15 lei bucata indiferent de marime, in cutie verde.

user posted image
gabylzr
Unde in Mangalia la ce magazin ?
Iulikk
Pe varianta, la magazinu ala "mare" de peise auto, unde are si lemne / carbuni pentru gratar.

Si mai are la cel dinspre colonisti, vis-a-vis cu reprezentanta Daewoo.
ydaniel
champion aero,scumpe dar ff bune.
gt_
stiu ca nu s-a mai postat de mult incearca stergatoarele Alca(eu sunt incantat de ele) ca 10 lei bucata eu am 560 mm pe partea soferului si 530 mm in dreapta(la logan) la banii astia merita sa le schimbi la 7-8 luni
ag02cws
Salutare!
Revin cu o alta veche problema... Gasesc undeva brate pentru stergatoare care sa-mi permita ridicarea lor fara a mai lovi capota?
vic24
la dacia. noile sandero au alte stergatoare, cu talpa lata.
ag02cws
Mi-am facut astazi timp sa ma duc la un dealer dacia. Intr-adevar, noile sandero au stergatoarele dorite. Partea proasta e ca mi-au cerut pe ele 377 ron (cam cat am dat pe revizie cu tot cu schimb de placute biggrin.gif). Mi se pare exagerat de scump, mai ales ca eu m-am dus sa remediez practic un defect de fabricatie... sad.gif
bobo77
Pe ce ti-au cerut atat, pe noile stergatoare?
PaulT
Cred ca pe bratele de model nou. Dar este enorm pretul...
ag02cws
Exact! Doar pe brate. 35 de euro unul, pret fara tva...
bobo77
Nu ma mai mira nimic la Dacia, daca un duster costa 17000 e si e low cost stergatoarele de ce n-ar costa atat...
ani[I]aL_2008
Salutare! ag02cws, ai cumva codurile pentru modelul nou de stergatoare? pt. astea la 377 de ron? multumesc frumos
rue
eu am unele din kaufland de acum un an. nu mai sterg f bine.
am vazut in piata de astea "cu silicon" (late) cu 25lei setul.
faza e ca peste iarna oricum se distrug. daca e cazul le schimb pe astea dar cu ceva similar pana la primavara.
inainte, alea originale au fost de cosmar, zgomotoase din prima zi... de speriat si plus ca au zgariat geamul pt ca nu stergeau f bine mai ales cand mergeam pe ploaie cu mazga in spate la alte masini.
ani[I]aL_2008
Salutare tuturor! Am fost la reprezentanta Dacia-pretul bratelor de la stergatoare, modelul nou montate pe Sandero si Duster au "fantasticul' pret de 400 de ron(tva inclus)/set!!! . Pretul pentru modelul vechi de brate este de aprox. 150 de lei/set. Pentru cei interesati va pot furniza codurile acestor piese:
- brat suport stergatoare stanga- 6001550816- 75lei
- brat suport stergatoare dreapta- 6001550817- 75 lei
Acestea sunt codurile pentru brat suport stergatoare instalate pe Dacia Logan PH2.

DRIVE SAFE!
bobo77
Ieftin ca braga...cat de nesimtite pot fi aceste preturi.
FLP
Mi s-a stricat stergatoru spate.

Pot oare cumpara un stergator normal de la piese auto si sa ii inlocuiesc doar lamela? Cati cm are stergatoru spate?
bobo77
Pai de nu-l masori? ca pana primesti raspuns aici...
rodi
Nu prea conteaza lungimea - pe aceasta o poti scurta - se gasesc si lamele ''la metru" important daca vrei sa schimbi doar lamela este sectiunea ei transversala ca profil si latime. Asa ca tu decizi care cum rezolvi problema, asa in detaliu, trebuie sa compari direct si personal ce ai pe masina si ce este in raft la magazin.
MariusWsW
am stergatoare de 9 lei bucata, pt ca dupa ce ingheata bine in iarna asta, la primavara trebuie sa isu altele, sterg excelent, nu fac zgomot, le am de 2 luni, le-am utilizat destul de mult, inca se prezinta bine. Cel din dreapta are 51cm, cel din stanga 53 de cm. Se potrivesc de minune!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.