Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Megane III, 1.6 Expression
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3
soferix
salut

După cinci ani în care și-a făcut datoria cu brio – dar și cu câteva vizite pe la reparații – Merțanul meu de Mioveni a fost preluat de un adevărat meșter în bibileală auto și bucșăraie. Am dat Solenza - cea mai bună mașină nouă acum cinci ani, raportat la prețul de achiziție și costurile de deținere.

A urmat o perioadă grea pentru mine, timp în care, lipsit complet de opulență, am mers cu piciorul. Pe jos.

Această etapă a luat sfârșit luni seara, adicătelea 11 mai, pe la 17 trecute, când am ieșit de pe poarta lui Autocobălcescu din Splaiul Unirii la volanul unui superb Megane III, benzinar, negru ca dracu și cu climatronica bizonelă suflând rece peste creierul meu încins de emoție.

și pentru că scoate un fel de mârâit cam cum toarce un motan umflat de bine și are și farurile alea ‘oațe, mi-am botezat noua mașinoaie (că-n comparație cu Merțu’ de Mioveni e ditai barca) Motanu’ Negru.

La o lună de la fericitul eveniment, am următoarele de remarcat: mașina este superbă (termenul meu de comparație este Solenza!!!), stabilitatea, frânarea super. Motorul a început să își dea drumul, după aproape 2.000 km, majoritatea făcuți la drum întins.

mufele pentru cablul nu-știu-cum sunt o dotare minunată, pot pune mp3-ul cu 1GB de lalala și nu mai trebuie să schimb CD-uri... mă rog, cât e de schimbat un CD cu 700 MB de lalala.

hai și cu niște detalii concrete:
În plus față de dotările de serie Expression - detalii pe site-ul Renault - am mai pus 1,000 euro pentru: climatronic, senzori ploaie și lumină, airbaguri cortină, culoare metalizată și senzori de parcare, foarte utili. În plus, am primit GRATUIT alarma și covorașe nu știu de care. 13917 euro, cu TVA, avans 20%, rate 5 ani.

servidirecția este fabuloasă, frânele foarte bune - mă rog, încă merg ca un tataie cu noua mașină smile.gif

nicio problemă cu mașina. cu vecinii, da, din păcate...
AR-18-MOS
Poze!
Sa o stapanesti sanatos!
aphophis
sa o stapanesti sanatos. Asteptam pozele si impresiile tongue.gif
Wolverine
Sa o stapanesti sanatos si fara incidente.
Si.... POZE biggrin.gif
bebecool
Felicitari pentru achizitie. smile.gif Deosebit si stilul de a povesti. Cati mai multi km si fara incidente. Sa ne ''hauzim'' de bine.
megane1
nu mai pun si imaginile..scriu numai tongue.gif : THIS THREAD IS USELESS WITHOUT PICS! smile.gif
Adrian00
Daa...asteptam poze cu motanu'. cool.gif
soferix
Dragilor, scuze pentru lipsa de poze. Motivul: job, casă, job, apoi weekend shopping săptămânal și alte multe și mărunte, apoi fuga la un munte-ceva... și acest jurnal l-am început la o lună de la achiziție.

Duminică ies din nou, unul din scopuri fiind o sesiune foto pe-ndelete. promit să revin cu poze cu Motanu'.

Cât despre impresii, sunt atât de multe... încât mai bine vă răspund la întrebări punctuale, dacă aveți.

Deci, întrebați!

Și vi se va răspunde, dar numai legat de Motan icon_mrgreen.gif

Mulțumesc pentru urări și răspunsuri.
Ne mai citim!

PS: Am citit și răscitit regulamentul și nu reușesc să mă prind de ce am acel semn de warn? Mă poate ajuta cineva, vă rog?
gotty
click pe el si afli motivul....
mihaimmm
sa o folosesti cu placere. si asteptam poze tongue.gif
OVIDIUS
Felicitari pentru achizitie, merita tot banul. De asemenea, Solenza a meritat tot banul. Am avut Super Nova si inca imi aduc aminte de cate m-a invatat masinuta aia. Cand am vandut-o se comporta impecabil... Sa o stapanesti cu intelepciune! aplauze.gif
dansora
Sa o stapanesti sanatos!

As vrea cateva impresii (de preferat, cat mai obiective) despre calitatea fabricatiei. Adica prezenta eventualelor zgomote in habitaclu: greierasi, trecere prin denivelari, insonorizare motor, etc...
Si aici poate poti face comparatie cu o concurenta din clasa ei (nu solenza). blush.gif
Mersi...
dumitrescuandrei
Mie imi miroase ca vrei Megane 3 Dane!
On: sa o stapanesti sanatos si...pune poze! biggrin.gif
soferix
salut

continui sa raman dator cu pozele, aseara am ajuns prea tarziu acasa, promit sa postez poze diseara.

@dansora: singura comparatie pe care o pot face este cu Golf 6, am condus-o vreo 50 km inainte si mi-a placut la fel de mult, dar foarte diferit. Ambele sunt exceptionale, insa Renault Megane 3 a punctat - la mine - peste Vokswagen Golf (imi cer scuze pentru comparativul adhoc, este un raspuns la solicitarea explicita a unui cititor) pe aceste considerente:
comparatie obiectiva: la aproximativ acelasi pret, 14.000 euro, benzinar, toate taxele, Megane 3 are motor 1.6, 110 CP, Golful are 1.4, 80CP. Megane 3 are 4 ani/100.000 km garantie, Golf numai 2 ani/100.000km garantie. in plus, Megane 3 are sensor parcare - fff util - si multe alte gadgeturi. Intretinerea: Megane este mai ieftin decat Golf, sursa: acest forum, alte forumuri, prieteni, colegi.
comparatie subiectiva: Meganul e mai mare decat Golful, Golful este o masina-icon, nu am vrut asa ceva. designul este mult mai frumos si... multumesc moderatorilor pentru intelegere java script:emoticon(':blush:')

senzatii:
motorul - sau probabil sistemul de evacuare - scoate obisnuit un sunet de marait cu o usoara tenta de zuruiala metalica la peste 4.000 rpm (literatura, nu?). la 140kmh am scos din viteza, sa "ascult" masina, pe A1, pe o portiune mai buna: vantul, cu cat este mai din lateral, cu atat fluiera mai tare in oglinzile laterale. in rest, masina pluteste perfect. gumele huruie tare daca asfaltul este prost. pe asfalt "popou-de-bebe" scoate un fasait discret.
cutia de viteze: e ceva de munca java script:emoticon(':wacko:'). am 6 viteze, a 6-a intra pe la 90kmh, un pic peste 2000 rpm. asta inseamna trepte foarte scurte - mie imi convine pentru ca reduc consumul si, daca am nevoie, pot scoate reprize bune la depasiri. oricum, ar are un indicator de schimbat vitezele, cam pe la 2500.
stabilitate: irelevant, inca o pilotez ca un tataie... reflexele mele sunt inca setate pentru o masina sport de 900kg... asta are aproape 1300!
sunete. nu exista. totul pare foarte bine inchegat.
mihai_dorin
Felicitari pentru masina.


Ar trebuii sa schimbi vitezele la peste 3000rpm iar motorul sa il tii in 2000-2500rpm. Motorul pe care il ai este unul de turatie (trage pana la 6000rpm). Daca vrei sa ii simti intradevar puterea incearca sa faci un drum cu el mai turat. blush.gif
dansora
POZILII !!! rugaciune.gif

Fa una pentru mine cu display-ul de la radio cd... blush.gif
soferix
salut

încer de duminică seară să postez fotografii cu Motanul și mi se afișează constant asta:


Această pagină Web nu este disponibilă.

Pagina Web de la http://www.reno.ro/index.php? poate fi oprită temporar sau a fost mutată la o nouă adresă Web.

Mai multe informații despre această eroare


eu folosesc chrome. voi încerca să găsesc o soluție independentă și o să postez aici link.

asta e.
revin
kiphtea69
Fa-le mai mici (cam pe la 1600 x 1200 \) si o sa mearga !
soferix
@kiphtea69: incerc, multumesc
ia sa vedem
e o poza cu mobilul, scuzati calitatea.
daca merge, diseara le postez pe alea ami bune smile.gif[attachmentid=1627532184]


si a mers!

multumesc inca odata
danyhhh
Foarte faina ! wub.gif Sa o stapanesti sanatos si cati mai multi km fara probleme ! smile.gif
dansora
Inceputu-i bun smile.gif
Revin si eu cu cererea mea: o poza cu display-ul de la Radio..multzam !!
soferix
salut

mulțumesc kiphtea69 de sfat: le-am salvat mai mici și au încăput.
special pentru dansora: displayul. poate îmi explici și mie care era marea curiozitate smile.gif

ultima, cea cu primii 1000 km, am pus-o ca sa vedeți că se poate ajunge cu mașina și în locuri mai puțin asfaltate... mă rog, de atunci am trecut și prin locuri cu adevărat nașpa.

mașina este minunată, se conduce lin de tot. aș putea locui în ea, dar mai am serviciu, familie...

în fine, vizionare plăcută. dacă mai sunt întrebări, solicitări de pozat vreun reper special, dați de veste.

sănătate!
Manuel
Da jos husa aia de pe volan! sad.gif
soferix
Da, să trăiți, dar după ce o să găsesc ceva care să îmi facă volanul mai gros... așa m-am obișnuit încă de la Merțanul de Mioveni... e o chestie de obișnuință.

A fost primul lucru pe care l-am cumpărat la mașină, după vreo 60 de litri de benzină smile.gif

deci, dacă primesc vreun pont, sfat, obect etc, orice, cu care să înlocuiesc husa aia, care nu e cine știe ce arătoasă, o înlocuiesc.
Manuel
Este un baiat in Craiova care imbraca volane in piele de zici ca asa au venit din fabrica. Uite profilul lui http://www.reno.ro/index.php?showuser=7802 trimite-i un mesaj si sigur te ajuta!
soferix
multumesc
dantes
QUOTE(Manuel @ 19 Jun 2009, 20:34)
Da jos husa aia de pe volan! sad.gif
*



..si busola aia de dacie dintre ceasuri....

sorin_f39
Frumoasa masina in general, frumoasa culoare ei, felicitari pentru achizitie!

Dar daca vrei sa nu o dai in balarii, sa treci de la farmecul masinii la repulsia pe care o genereaza masina "tunata" de "taranii" ("taran" - nu ma refer la un satean obisnuit) care isi pun pe ea CD -uri la parbriz, matanii, catelusi care dau din cap etc., atunci SCOATE ACEA HUSA DE PE VOLAN SI ACEA BUSOLA DE PE TABLOUL DE BORD.

In rest, numai de bine!
parpanel
Husa din aia am si eu si mi se para foarte utila mai ales ca nu iti mai aluneca mainile pe volan.
Soferix, masina ar arata mai bine macar cu niste capace sau chiar cu jenti de aliaj. Kilometrajul e super smile.gif si aduce cu citroen.
St
Dar astia ti-au livrat-o fara capace? Sau le-ai scos ulterior?
dansora
QUOTE
special pentru dansora: displayul. poate îmi explici și mie care era marea curiozitate smile.gif


In toate review-urile de pe net, in poze, display-ul este matricial (sau matriceal, cum o fi corect) adica e format din puncte...cum de altfel este (cred) si la megane 2.2 ce sunt echipate cu mp3 player.

Insa, intamplator am dat peste o poza cu un display ca al tau. Si am ramas putin dezamagit, pentru ca ma asteptam sa fie disponibil (cel matricial) pentru toate variantele din gama fiindca mi se pare mult mai "de efect" display-ul in puncte (care la deschiderea usii afiseaza "RENAULT" mare).
Saptamana trecuta am facut o vizita la AMG in Pantelimon, si am cerut sa vad un Expression (sunt si eu in cautarea unei masini noi rolleyes.gif ), dar nu aveau decat Dinamique si Privilege. Am intrebat un reprezentant de acest detaliu, dar m-a asigurat tare si raspicat ca "toate-s la fel". Ei bine...vad ca nu.
Era o pasarica de a mea si am vrut sa vad cum stau lucrurile de fapt. Multumesc mult pentru poza, cat despre masina iti doresc numai drumuri "drepte" si sa te duca la toate destinatiile pe care ti le doresti. In rest...sa mentii jurnalul in primele 5 wink.gif

Remarca mea legat de masina ta ar fi (pe langa cele ale colegilor) legat de covorasele interioare. Modelul pe care il ai nu pare a fi original pentru ca se vede ca nu se muleaza dupa locul de odihna pentru piciorul stang. Am inteles ca au fost gratis...atunci parca nu mai conteaza. Dar sa stii totusi ca niste covorase originale schimba mult aspectul interior tongue.gif ...in rest... wub.gif

Uite o poza cu display-ul de care vorbeam eu:
Manuel
Displayul ala e doar la Arkamis.
soferix
salut,

pt dansora: probabil că la versiunile superioare ai display... superior, ca și mânere la uși wink.gif

covorașele: am într-adevăr covorașe originale, care se potrivesc la fix pe "anatomia" podelei. Cele din poză sunt provizorii, când am luat mașina, dealerul nu avea covorașele originale, mi le-a împrumutat pe acestea, apoi, când mi-a dat talonul și numerele definitive, mi-a înlocuit și covorașele. sunt unele gri, tare faine.

capacele: 4 capace nou-nouțe de renault stau frumos în boxă, din mai multe motive: nu servesc decât de decor, se pierd prea ușor, dacă nu ți le fură înainte vreun nenorocit. nu am mai vrut jante de aliaj pentru că am avut așa ceva la Solenza, înainte, și mă costa triplu echilibrarea, plus că le-am julit în cinci ani și am pierdut bani la vânzare. Deci, fără capace, fără complexe. jantele de aliaj mai asteaptă.

legat de busolă: mda, m-ați prins (felicitări dantes, ai recunoscut produsul smile.gif), nu prea își are locul acolo, însă pe vremea Solenzei, când am tras niște drumuri mai pe pietriș și noroaie, m-a ajutat foarte mult! a fost odată ca niciodată când nu aveam nici GPS și nici bani de așa ceva, așa că harta și busola au fost sfinte vreo 3-4 ani la rând. Și acum mă mai ajută, mai ales când e vorba de vreo "țintă" mai departe de șoselele asfaltate, unde GPS-ul nu bate. încă îi caut un alt loc, probabil că va "pleca" de acolo.

husa de pe volan: previne transpirația mâinilor, e mai odihnitor decât volanul simplu, care este foarte subțire, și previne alunecarea mâinilor pe volan. Acolo rămâne. Poate s-o înlocuiesc mai încolo cu altceva, dar acum nu am bani de așa ceva, am de plătit taxa forfetară a lui Pogea.

Sorine, eu sunt un sătean obișnuit, dar care devine isteric dacă i se bălăngăne prostii prin fața ochilor, mai ales dacă atârnă de tavan. Busola și husa sunt niște elemente practice. Și cum la carfur nu erau decât cu roșu și cu galben... am luat husă cu roșu.

vă mulțumesc pentre urări și impresii și recomandări. toate sunt pertinente și utile și vă mai aștept pe aici.

voi reveni cu alte povești, că doar d-aia i-am făcut Motanului jurnal de bord.
dansora
QUOTE(Manuel @ 20 Jun 2009, 17:53)
Displayul ala e doar la Arkamis.
*



Habar n-aveam huh.gif
@soferix: inca o data: "SA O STAPANESTI SANATOS"
ciprians
Felicitari pentru masina! Sa nu ai probleme si vreau sa iti spun ca arata bine! Oricand e ceva nou de spus, pe masura ce creste kilometrajul, da un semn pe aici smile.gif
sorin_f39
QUOTE(soferix @ 20 Jun 2009, 17:10)
husa de pe volan: previne transpirația mâinilor, e mai odihnitor decât volanul simplu, care este foarte subțire, și previne alunecarea mâinilor pe volan. Acolo rămâne. Poate s-o înlocuiesc mai încolo cu altceva, dar acum nu am bani de așa ceva, am de plătit taxa forfetară a lui Pogea.

Sorine, eu sunt un sătean obișnuit, dar care devine isteric dacă i se bălăngăne prostii prin fața ochilor, mai ales dacă atârnă de tavan. Busola și husa sunt niște elemente practice. Și cum la carfur nu erau decât cu roșu și cu galben... am luat husă cu roșu.

vă mulțumesc pentre urări și impresii și recomandări. toate sunt pertinente și utile și vă mai aștept pe aici.

voi reveni cu alte povești, că doar d-aia i-am făcut Motanului jurnal de bord.
*


Eu mentin parerea ca nu are ce sa caute acea husa si busola pe masina ta. Pe caldura mare, atunci cand sunt cu sotia in masina si nu pot tine AC -ul la 15 grade sau ambele geamuri fata deschise, folosesc manusi. Si astfel pielea de pe volan este protejata.
Tu acum faci cum crezi si cum iti place mai mult.

Iar parerile, atat pozitive cat si negative trebuie scrise, ca de aceea ai jurnal de bord. biggrin.gif up.gif
gruita2005
Sa conduci masina sanatos si fara incidente! dar parerea mea e ca nu degeaba au pus piele pe volan, daca ai avea logan sigur e buna husa, eu am condus o saptamana un logan si am facut bataturi in palme de la volan biggrin.gif dar asa te rog frumos sa renunti la husa rugaciune.gif ca arata naspa si eu nu-i vad nici o utilitate.
IAIA
bataturi in palme...manusi...covorase "orijinale"...ce sa mai zic?! soferi "adevarati" laugh.gif ... soferix sa o conduci sanatos si fara evenimente ... atita timp cat e a ta ti-o faci cum vrei tu nu cum vor altii ... tu ai grija de motor ca ala e baza ...
sorin_f39
Tu ai inteles vreun pic care este ideea "jurnalului de bord"?

Daca initiatorul acestui jurnal va dori sa i se spuna doar de bine despre masina lui, atunci cu siguranta va scrie acest lucru aici. Si atunci ne vom conforma. Pana atunci insa, fiecare dintre noi isi va da cu parerea atat despre ceea ce e bine, cat si despre ceea ce e rau. E clar?
Iar daca spunem ca nu e OK una sau alta, nu inseamna ca proprietarul trebuie sa si asculte. El va face tot cum va dori, deoarece este masina lui si el decide pana la urma ceea ce este bine sau rau pentru el.
soferix
buna dimineata

sorin: stai calm, nu sunt deloc suparat, numai ca am si eu dreptul sa fac bancuri, ce zici?

precizare: Motanul NU are volan imbracat in piele! este doar Expression, versiune la care nu am piele si nici macar manerele alea ergonomice la usi - chestie descoperita ulterior. mdeh, nu poti sa le ai pe toate.

ca atare, un "ceva" pe volan este absolut necesar, plasticul acela subtire este neplacut: luneca mainile si transpira. am incercat si cu manusile - inainte de "colanul" de pe volan, acu mai multi ani. mda, e practic, dar numai daca mergi la drum lung. altfel, scoate/pune... asa ca mizeria aia ramane acolo, dragilor, din motive cat se poate de practice si pragmatice.

multumesc pentru urari.

am ajuns pe la 2700 km. ieri am tras o fuguta - in viteza maxima legala - pe A1. daca si asfaltul/betonul ar fi cum trebuie, atunci chiar ar fi placere circulatia. dar oricum, masina pluteste perfect si parca a inceput sa isi dea drumul.

si apropos de incidente: nu inteleg oamenii care vin cu masina in fundul masinii mele, cand merg cu 140-150 kmh pe banda 2, am semnal dat pe stanga si tocmai dublez vreun camion sau o alta masina! este evident ca DEPASESC, am oricum peste viteza maxima legala... oamenii astia nu pastreaza o distanta prudenta (bine, la flashuri, am un leac amar). subliniez ca imi iau marja de depasire, dar sunt cretinei care alearga cu 180-200 kmh. Un asemenea tembel nu realizeaza ca as putea fi nevoit sa franez?... din cauza ca vreun alt bolovan tocmai a decis sa treaca pe banda 2 fara sa se asigure? si d-astia e plina strada! si politia ii numara punctele lui copos la A2!

o zi buna tuturor!
IAIA
clar shefu'(sorin_f39) ... clar ... smile.gif
danyhhh
Off-Topic: Nu te supara dar faza cu pierdutu\furatu capacelor e chiar aiurea. Asa poate sa iti fure masina. Ce faci ? Nu iti mai cumperi masina ca ti-o fura ?

On: Sa o stapanesti sanatos ! Foarte faina ! Pune inapoi capacele ia busola si husa jos si va arata excelent wink.gif
BAC
Si eu am husa la volan din aceleasi motive, dar, am cautat sa fie in ton cu culoarea caroseriei si a interiorului. Din pacate nu mai gasesc huse cu invelis textil, le-am vandut odata cu masinile ce le-am detinut si acum imi pare rau.
Probabil daca masina era rosie sau avea insertii rosii la interior se potrivea husa, cauta una cu negru si gri. Asa am eu la masina, care e tot neagra si am exact acelasi tip de husa.
C@talin
punei capace,dao incolo de treaba ,ce faci tii capacele in tipla ptr vanzare ? ,pungile dupa bancheta le mai ai ?

In rest arata bine masina ,vad ca reno a facut viata grea ptr cei care vor dori un sistem audio mai puternic wink.gif ,cassu are forma unica cea ce face greu montarea unui alt cass mai performant.
IRONICK
Nu credeam ca o sa mai vad asa ceva pe o masina! Husa de volan, busola, covorase de origine, capace date jos. Mai lipseste pachetul de servetele. Nici macar pe berlina nu se mai poarta asa ceva.
C@talin
pacat de masina sad.gif
Marty
QUOTE(IRONICK @ 23 Jun 2009, 12:36)
Nu credeam ca o sa mai vad asa ceva pe o masina! Husa de volan, busola, covorase de origine, capace date jos. Mai lipseste pachetul de servetele. Nici macar pe berlina nu se mai poarta asa ceva.
*


Ai pierdut din vedere cruceanu' de la bricheta. wink.gif
Avani
@soferix: masina pe care o ai tu e frumoasa. Este intradevar a ta si poti decide ce pui in ea (husa volan, busola), ce dai jos de pe ea (capacele) dat tine cont de postarile anterioare.

Pune-i capacele si incearca sa nu mai fi asa de conservator. Ai facut o schimbare in viata ta, ti-ai luat o masina noua, ultimul model din gama megane pe care eu il consider cel putin la design exterior, un pic banal. Schimba-ti putin stilul, lasa de aceasta data ca masina sa te completeze si sa te schimbe si nu invers.

Sa o stapanesti sanatos si la multi km !
mihaimmm
frumoasa culoarea smile.gif O prinde bine.
soferix
fraților, mulțumesc că mi-ați deschis ochii!

acum știu ce-i lipsește: niște mileuri d-alea albe, făcute din igliță, puse fain pe bordu' ăla lung, să dea bine alb supra negru, ș-o pălărie de paie pe tăvița din spate, de impresie artistică, ce ziceți?

mulțumesc de sfaturi. studiez coerent problema și revin cu poze... mai încolo.

urmează concediul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.