Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema planetara+o alta mica defectiune
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
POPEYE
Salut acuma cateva zile a inceput planetara scurta (5+1) sa faca intrun stil fantastic nu mai puteam sa plec de pe loc am schimbato adik am imprumutat de la un prieten o alta planetara. Acum am desfacut burdufurile de la planetara partea care intra in cutie nu are nimic insa capul are tripodul rupt acuma as avea intrebare merge cumva capu de planetara si de pe cea lunga pe cea scurta sau doar de pe cea scurta ??? si dak are idee vreo cineva cam care este pretul unuia ?? Nou sau sh ?? Astept un raspuns din partea voastra cat mai urgent posibil ;Si as mai avea o problema dupa ce se incalzeste apa in motor + motorul imi sta relantiul la 1200-1400rot/min insa dak aprind farurile sau alt consumator cat de cat marisor imi scade relantiul la 1000rot/min are vreo cineva idee care este problema si remediul ei ?? MULTUMESC ANTICIPAT
ct-03-tvy
chestia cu tripoda merge..cred. mai mult ca sigur

iar ca iti scade turatia...cand aprinzi consumatori,....e normal...alternatoru opune rezistenta pt a produce curent laugh.gif

la masinile pa injectie..nu se simpt diferenta asta pentru ca..relantiu se regleaza automat, a ta fiind pa carb...deaia face asa..

spor wink.gif
POPEYE
aha dar mai am o intrebare a mai facut vreo careva aceasta operatie de schimbare a capului cu tripoda?? si vaselina e speciala ptr planetare sau merge cam orisicare
Ov
vaselina speciala de planetare. Gasesti la piese auto. Ia-ti si burdufele si colierele tot de acolo.
krapcarasu
se poate sa ai bateria obosita sau vreo dioda intrerupta de scade asa mult turatia, dereglat motoru
Mr_Devil83
Am schimbat eu tripode de la planetare intre ele, dar numai de la cele scurte si parca sunt alt model fata de ce am vazut prin pozele lui BOA.

Daca ai o planetara lunga buna, nu te mai obosi, taie 1cm din ea, de la partea care intra in cutie si pune-o in locul celei rupte.

Iti trebuie unsoare speciala LiCa nush ce, in fine, este neagra si costa undeva la 10 lei vreo 200 de grame.
POPEYE
planetarele Glaenzere sunt doar lungi sau si scurte si care sunt dimensiunile sau criteriile dupa care as putea sa imi dau seama ca sunt lungi sau scurte
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.