Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Surub brat superior
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
iwantthekeyhole
Ma aflu in plina operatiune de schimbare a tuturor articulatiilor si dintre toate, singurul care imi face probleme este surubul de la bratul superior. L-am degripat, l-am batut cu ciocanul si l-am rotit; degeaba, nu vrea sa iasa absolut deloc.
Stie cineva cum sa-l scot? blink.gif

Help please!
Mr_Devil83
cu flexul
SGM.MYKE
E greu cu flexul, pentru ca risti sa tai urechile de prindere a bratului. Incearca sa bagi degripant intre surub si teava interioara a bucsei si dupa aceea iei un ciocan mai mare si dai cu sete.
iwantthekeyhole
deci problema provine de la faptul ca e surubul indoit sau ca atat de stransa sta bucsa in mod normal pe surub?
si daca e atat de greu de scos, cum se mai poate pune inapoi?
neamtzu25
sal
de pus inapoi pui altul nou pe care il dai cu un pic de vasilina,in plus va fi si bucsa noua ,deci va intra....bafta
iar daca e indoit at cred ca va iesi cu flexul
Mr_Devil83
flex, autogen, numai solutii de astea ai. Daca e si indoit atunci clar flex.
iwantthekeyhole
se pare ca voi apela la flex, cu ciocanul nu am nici o speranta.

dar ce anume trebuie sa tai cu flexul? intre urechiile bratului este camasa de la bucsa iar intre brat si stalp, nu incape fexul fara sa ating si altceva. am felx de 125.
deceneu32
Incearca si cu autogenul!Incinge-l bine,apoi bate-l!
iwantthekeyhole
multumesc pentru raspunsuri,

am reusit in cele din urma sa le scot, unul cu un arzator 70/30 butan/propan, celalalt cu flexul, pentru ca taiasem inainte cat am putut din filet si nu mai aveam cum sa bat bine in el.
se pare deci ca metoda cu incalzitul e cea mai buna.

deceneu32
smile.gif smile.gif Ma bucur ca ai reusit!
PH-06-BOA
Numai incalzit, si recuperai si surubul. Acum da-i bine cu vaselina, freaca-l si pe bucsa care i-o pui, si sa-l strangi bine, sa nu mai patrunda umezeala intre ansamble, ca d-aia se gripeaza.Si la cea inferioara, bagi vaselina in teava distantier.Strangi bine, sa nu poata patrunde apa pe la inbinari. Atentie cand la strangi. Pe toate trei ( la bascule si T-eu), le strangi in poizitia de lucru a masinii, adica pe roti, nu suspendata, ca altfel, cand vai pune masina pe roti, torsionezi bucsile si le-ai rupt din prima clipa.
deceneu32
QUOTE(PH-06-BOA @ 21 Jun 2009, 17:58)
cand vai pune masina pe roti, torsionezi bucsile si le-ai rupt din prima clipa.
*


Asa am facut eu! mad.gif mad.gif De fapt,nu eu,mecanicul.Mi-a schimbat tot sistemul cu masina suspendata pe patru suporti.Dupa ce i-am montat rotile si am coborit-o pe sol,bucsile s-au torsionat si cu timpul s-au deteriorat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.