Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: temperatura ridicata la motor
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Pages: 1, 2, 3
sobolan
QUOTE(sobolan @ 18 May 2017, 23:47)
.....dupa ce-ai planat chiulasa ai facut restrangerea la 500km ?



QUOTE(payty @ 2 Jun 2017, 21:57)
Mi-am facut timp si am demontat chiulasa - exact ce speram sa scap de facut smile.gif
Nu era stransa la cuplu. Adica nu a fost restransa cand trebuia.
*




mi-am dat quote singur.....eu am intrebat si tot eu am auzit.....
daca apa a dat peste ulei apoi uleiul are culoare cenusie,daca ai stiut sa scoti chiulasa cum trebuie nu ai deranjat cilindrii.....
payty
intre timp s-a rezolvat problema. desi radiatorul era curat inauntru, din ce am vazut eu prin tevile de legatura unde se monteaza furtunurile, se pare ca totusi conductele dintr cele doua bazine erau infundate.

L-am inlocuit cu unul nou de cupru si nu mai urca mai jus de jumatate acul de la temperatura indiferent ce as face. Am stat si in trafic mult timp, am si accelerat puternic cu motorul subturat, orice. N-a fost chip sa fac sa mai fiarba apa.

Inainte cand acceleram si era motorul mai subturat (pompa era antrenata la turatie mica) urca in cateva secunde temperatura apei.



address
Salut.
Motorul trebuie să aibă temperatura de regim constantă, cu apa la 90grade, altfel merge cu uzuri și consum mare. Nu e în regulă să stea termometrul la jumătate in plină sarcină. Trebuie un termostat care să deschidă mai sus, și verificată termocupla, dacă ai motoventilator.
Succes cu rezolvarea!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.