Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme cu intrerupator GPL-Benzina
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
balazs_alexandru
Am o problema cu releul sau intrerupatorul cu care se schimba combustibilul la o Dacie 1400 din 1998, cand merg pe gaz si se incalzeste motorul releul intrerupe singur GPL si ramane pe pozitia neutra, iar dupa ce se raceste o pot folosi pe GPL dar tot pana se incalzeste, a mai intalnit cineva asa ceva si cum l-a rezolvat daca ma puteti ajuta, multumesc.
krapcarasu
posibil ca papucul cu fir maro de pe minusul bobinei la incalzire sa nu mai faca contact
rauel199
Am nevoie de o schema electrica de montaj GPL ( dacia papuc, carburator). ma poate ajuta cineva?

merci mult
ghitza
pai ce vrei ma exact?care fir si unde duce?ce nu stii sa legi ca iti spunem,spune numai ce te doare tongue.gif smile.gif
Lucian MC
Curata contactele de la bobina de inductie unul cate unul ,dupa daca ai aprindere electronica scoateo ca nu toate aprinderile is compatibile cu gplul,si in ultimul rand curata filtrele ca toate pot sa iti dea eroarea care o zici tu,inca ceva te rog sa ne dai si noua detalii ce instalatie de gpl ai.
PH-06-BOA
Daca spui ca o aprindere electronica nu poate fi compatibila cu GPL(chiar si instalatia electrica), poti sa spui si de ce? Altfel spusele tale n-au nicio valoare. Cumva, GPL-ul e pe baza de apa si, curentul de la aprindere e pe baza de ulei? Daca pui putin alcool, curentul devine solubil in apa!
Lucian MC
Unele aprinderi electronice nu sunt compatibile cu gplul din cauza faptului ca unele instalatii de gpl au caderi de tensiune mai mari de 0.5V care fac aprinderile sa o ia razna .Am patit asta cu aprinderea "marina " Parca o am aruncata prin piesele vechi si mai erau cateva aprinderi electronice cu bube de genul asta. Principalul este ca atunci cand caderile de tensiune de la instalatia de gpl trec de 0.5 aceasta opreste automat curentul la delcou deci pauza aprindere deci nefunctionarea instalatiei care opreste gplul in cazul in care nu are curent - sau + de la bobina....... si ca idee apa este conductor de curent fara alte adaugiri, ce explici tu acolo se numeste electrolit si deja vorbim despre alte teorii. Din punctul meu de vedere pot aduce multe argumente la acest lucru. Plus de asta stii si tu foarte bine ca gplul este mai pretentios decat benzina. Nu are nici o treaba uleiul si celelalte lucruri la faptul ca tu nu mai ai aprindere din cauza caderilor de tensiune. Caderile de tensiune pot aparea din cauza faptului ca firele sunt trase intr-o zona care se incinge destul de mult(aproape de galerie sau furtune de apa) si mai multe defectiuni ce pot aparea in timp fire dezizolate si alte lucruri. Deci eu nu am vorbit retoric ci am fost pur si simplu la subiect si puteai sa imi ceri explicatiile frumos nu cu simt retoric asa de mare. Si in ultimul rand gplul contine si h2o sub presiune;) dar intr-o cantitate foarte mica ca si benzina de altfel.
unikat45
care releu ? ala din interiorul modulului de comutare gaz benzina? de unde stii ca ala intrerupe?
bygy007
si firele de la instalatiile gpl sint foarte subtiri
PH-06-BOA
Nu m-ai convins. Doar ce spune Bygy, e real. Nu si incompatibil. Firele sunt subtiri, de aceea eu spuneam undeva, sa dublati firele de plus(rosu de la bobina la comutator) si cele albastre, pana la valva cu filtrul de gaz. Faptul ca apare cadere de tensiune pe valve, care se deschid greu sau chiar deloc, se datoreaza firelor subtiri(cu toate ca e si un releu, cel cu siguranta), unde se pierde o parte din curentul necesar atragerii miezurilor de la electrovalve, mai ales daca se si murdareste de calamina, si ingreuneaza miscarea lor .Spalate si lustruite, e o treaba buna. Odata desfacute, e bine sa se slefuiasca atat scaunele cat si pastilele de cauciuc ale valvelor, pana dispare cercul de pe cauciuc si calamina de pe scaun.

Ai dat un verdict dur, de incompatibilitate, ceea ce nu e adevarat, si de aceea am ripostat asa. Poate ai vrut sau vrei sa spui altceva. Mai incearca.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.