Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme cu comutator GPL-Benzina
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
balazs_alexandru
Am o problema cu comutatorul care schimba combustibilul la o Dacie 1400 din 1998, cand merg pe gaz si se incalzeste motorul releul intrerupe singur GPL si ramane pe pozitia neutra, iar dupa ce se raceste o pot folosi pe GPL dar tot pana se incalzeste, a mai intalnit cineva asa ceva si cum l-a rezolvat daca ma puteti ajuta, multumesc.
rokos
ce buton ai?ce marca/model? se infierbanta puternic comutatorul?
in principiu daca e dus comutatorul se inlocuieste ( costa peste 100 ron parca ~ ).
daca ai un electrician poate sa il desfaca si sa verifice releele.

ai facut vre-o modificare la instalatie de curand?
bygy007
mai bine electronist , acolo are pe linga relee mai are si un montaj electronic
SGM.MYKE
Eu banuiesc mai degraba electrovalva de GPL decat butonul.
LE: Daca te pricepi la surubareala, ar fi bine sa o desfaci si sa o cureti, dupa aceea mai vezi daca mai face.
yon
Este de vina un releu din acel buton, am patit si eu asta, la mine tot asa ramanea pe neutru si se oprea, mi-a mancat zilele pana am gasit problema. La mine este putin topit acel releu si am vb cu un electronist care zice ca il poate schimba dar momentan spre rusinea mea merg cu o improvizatei facuta de un nene cu un buton normal cu 3 pozitii, este periculos pt ca daca se uita contactul pus .....si mai este problema cand se trece dupe gaz pe beniza pt ca se da la automat pana se umple cnc cu benizna, in rest este ok. Poti incerca sa mergi al cineva priceput sa iti faca si tie o modificare din asta pt moment. oricum ca sa schimbi butonul ala este destul de costisitor, pretul sare de 100 de ron bine
balazs_alexandru
va multumesc pentru ajutor, acuma sa vedem le iau pe toate la rand.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.