Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: BOxe BLAUPUNKT Coaxiale GTx 693 Mk II
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Diverse - Dacia Solenza
gabyu
Salut.... vreau sami iau niste boxe din astea:) http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au.../GTx_693_Mk_II/ si nu stiu daca is bune sau nu...momentan am cass original da ma gandesc ca mai bine iau acum boxe de 50 (decat sa le schimb mai tz cand imi iau mp3)....deci are vineva sau a vazut cineva cum se comporta?...as fi foarte fericit de niste raspunsuri ...biggrin.gif:))....ms anticipat:P
Maskatu
Ia-ti hertz dieci DCX 690 . Dai un ban dar stii ca face.
AR-18-MOS
1. Aici trebuia postat;
2. Daca nu doresti calitate inalta, sunt bune pentru a le folosi la un radio-casetofon.
gabyu
mask: nu am un buget f mare:P...
ar: ms
nenestean
sper ca nu se va supara nimeni ca postez off topic
....dar stie careva la ce modele de CD playere se potriveste consola.../ telecomada din aceea de kangoo cu control volum ?
slider2
la cele originale de renault, dar nu cred ca si pentru variantele cu mp3, pentru ca astea s-au facut mai tarziu.
shake
@nenestean , daca acel modul are in capat firu cu un jack , unele modele sony au.


am si eu o intrebare , pe fata la solenza pot monta si boxe mai mari de 13?

as vrea asa ceva pe fata

http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...me/Edition_216/
marius80_eugen
1. puteti pune difuzoare si de 16 si 16,5 , DAR cu mici modificari la prinderea pe fata de usa . Nu uitati ca nu o da o gaura e greu , ci sa creezi incinta si sa-i si modifici putin directia , astfel incat sunetul sa fie orientat catre tine si nu catre picioare !!!
- pe spate se pot instala difuzoare 6 x 9 ' in polita spate !

2. nu puneti dufuzoare de puteri mai mari de 60 - 80 W , DACA nu aveti amplificator !!!
- puteti incerca difuzoare cu sensibilitate mare si acelea se vor auzi excelent fara amplificator , doar pe player !

3. un difuzor de diametru mare se va auzi mai bine si mai clar decat unul de diametru mai mic ! ( considerand aceeasi marca si aceleasi specificatii tehnice )
- nu sperati la bas din usi , ci maxim la niste medii decente , iar epstru acestea trebuie sa si isonorizati usile si partea fata a habitaclului .

- este de preferat un sistem de difuzoare ( 2 difuzoare + 2 twetere + 2 filtre ) decat niste difuri pe zeci de cai , care se vor auzi oribil .
- evitati difuzoarele pe multe cai !
shake
atunci marius te rog sa'mi faci si mie o combinatie perfecta doar de Boxe fata + spate pentru un Sony Xplode gt620U

mersi
AR-18-MOS
Poate daca ai spune si o suma ...
shake
pana in 400 Ron
marius80_eugen
Ti s-a recomandat Hertz Dieci , eu as pune pe lista si Focal ( entry ) . Intereseaza-te de importatori si vanzatori si apoi vezi la cat iesi .
Eu tin minte ca un sistem Dieci DSK 165 era undeva la 2,7 mil , iar coaxialele ovale erau undeva la 2,5 mil .
Eu nu vand , eu nu import , sincer nu ma intereseaza preturile si nici interesele meschine ale unora de pe forum . Eu mi-am spus parerea si stiu cum se aud , pt ca eu am toata masina Hertz Dieci . Sunt difuzoare care , daca ai grija de ele , le ai pe viata si tot asa vei fi multumit , dar gusturile nu se discuta , poate nu-ti vor place , poate vrei sa auzi inalte puternice sau bas puternic ...
Eu nu sunt fan Sony , iar modelul spus de tine l-a avut un coleg de serviciu si lui nu-i placea deloc si s-a chinuit 2 luni sa-l schimbe la firma si a trecut pe Clarion . Eu sunt fan Pioneer si Clarion , celelalte marci fiind la dublul pretului acestor doua marci pt a ma multumi pe mine .
Nu te gandi ca vei avea un sunet bun fara insonorizare si fara o amplasare corecta a difuzoarelor , fara o alimentare corecta a playerului si a difuzoarelor .
BAFTA !
misu78
Incearca JBL pe 3 cai, undeva la 60-70W RMS si sigur iti vor place.
marius80_eugen
Incearca , DAR sa fie cai separate pt fata ! Adica ia un sistem cu medii in usi , twetere si filtre separat si de sensibilitate peste 93 dB daca vrei sa le pui direct pe player si nu prin statie !
ancamc
Buna....in primul rand SCUZE pentru ca nu stiu unde sa postez intrebarea!!!!
Help....am nevoie de instructiunile de utilizare a radioului la Solenza pentru ca l-au "butonat" nepotii pana l-au blocat la doua posturi.. blush.gif
marius80_eugen
Daca tot e blocat , macar scoate bateria vre-o 5 minute , se va reseta , iti va cere codul , il bagi si apoi ar trebui sa mearga , altfel ... schimba-l cu un MP3-player si ai rezolvat definitiv problema .
anecula_08
Salut. Am si eu o mica intrebare pt cei care au desfacut fetele usilor din spate blush.gif : Se pot monta in aceste usi niste boxe de 10 cm precum acestea ?
nenestean
eu am pus boxe pe 13
smile.gif
cu ajutorul unui cutit se decupeaza putin din fata de usa.....acolo unde intra boxa si daca e boxa cu magnet mai mare ..... indoi putin tabla din usa...
e usor.
Iulikk
Editat. Nu am fost atent... scuze blush.gif
anecula_08
Mersi mult nenestean.
BogdanFp
Daca tot suntem la acest subiect vroiam sa-mi lamuresc si eu vreo 2 (poate 3) dileme:

1) in locasurile pt. boxe din spate (cele de langa polita unde sunt prevazute cele din fabrica) ce boxe se potrivesc?
2) cum se potrivesc boxele de 13 in locurile prevazute in portierele fata? trebuie facut decupaj si in tabla?Cam ce adancime maxima pot avea?

Daca se poate astept recomandari de boxe (firma respectiv dimensiuni). Mentionez ca imi place sa ascult muzica calitativ ( sa sune bine boxa) si nu foarte tare.Cred ca totusi polita din din spate nu e locul ideal de a pune boxele pentru ca exista tot timpul riscul de a le lovi si distruge.

Multumesc mult.
Iulikk
1. Eu am d-astea pe spate, il locul celor originale

http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au..._Fit/SXE-4625S/

La marime scrie: dimensiuni: 10x15cm (4x6")


2. Daca pui de 13 o sa trebuiasca sa decupezi din plastic si nu vei mai putea folosi grila orginala... (capacu' de la boxele originale)
Just_FCD
QUOTE(gabyu @ 17 Jun 2009, 15:37)
Salut.... vreau sami iau niste boxe din astea:) http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au.../GTx_693_Mk_II/  si nu stiu daca is bune sau nu...momentan am cass original da ma gandesc ca mai bine iau acum boxe de 50 (decat sa le schimb mai tz cand imi iau mp3)....deci are vineva sau a  vazut cineva cum se comporta?...as fi foarte fericit de niste raspunsuri ...biggrin.gif:))....ms anticipat:P
*


Salut , daca stai in Bucuresti si vrei sa vezi cum se aud boxele pe o linie completa BLAUPUNKT trimite-mi un pm si vedem unde ne intalnim.
gabyu
salut is din iasi ms oricum deinitiativa:D....pe fata ce ai si ce hu ai?...miam pus pe spate din alea si cu hu stock se aud 100% peste asteptarile mele:)....tongue.gif miar trebui altele si pe fata ca am niste pioneer de 25 pe 10 cm si nu se mai aud delok=)).....da sa vad cand fac rost de bani...tongue.gif..ce recomandati pe fata in bani putini si calitate...sa zic un capital de max 1 mil
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.