Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: sunet urat la relantii,ambrajul oare?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
stc_ctln
Salut baieti

Am si eu o problema,
La relantii cand este motoru cald,adica cand ramane pe la 900 ture,se aude un zgomot ciudat,de parca ar atinge,ar freca ceva.asta doar la relantii.daca calc ambrajul nu se mai aude.sau daca accelerez usor la fel nu se mai aude.
NU am nici o problema cu ambrajul.nu scapa,nu sare din viteza,nu miroase a incins.

A mai intampinat cineva problema asta?
ghitza
rulmentul de presiune
CandyMan13
corect!
diaconuliviu
Rulmentul cu role ac.
Cred ca de 'j'de mii de ori s-a scris ca rulmentul de presiune zornaie cind e atacat sau cind calci ambreiajul. Dar lumea se incapatineaza sa zica invers. Neapasat e bataie de priza cu consecintele si cauzele ei.
corbex
La ambreiajul meu zgomotul era produs, cred, de arcurile din disc, care incepusera sa joace in locas. Era un clampanit metalic, cam ca al dieselelor vechi. Tot cu mabreiajul pe liber. Am asteptat linistit sa-i vina vremea (adica sa se uzeze ferodoul), am schimbat discul, ocazie cu care a disparut si zgomotul.
In afara de zgomot, nu mi-a produs nici un alt efect. Si in sarcina nu se auzea.
argon
QUOTE(CandyMan13 @ 18 Jun 2009, 11:00)
corect!
*



co-rect pe suparare, nu e ala, oricum nu are nimic, asa face ele, merge mult si bine cu zogomutul ala.
CandyMan13
co-RECT =))...e pur si muove... HURUIND:P
stc_ctln
Multzam de raspunsuri.

In cazul asta o mai las asa.Zgomotu nu se aude tare,e deranjant doar pt mine la semafor cand o las pe liber si e liniste.in aglomeratie nu il mai aud chiar daca am geamul deschis.


G I M
Mai slabeste putin ambreiajul ,sa ai o cursa moarta de cativa mm,nu cumva rulmentul de presiune iti atinge de razele de la disc cand ambrejatul nu este apasat?
stc_ctln
Ambreajul tine destul de jos,asta ce inseamna? e stans sau e liber?
CandyMan13
liber
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.