Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Calculator de bord
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
lirast
www.lirast.com
Calculatorul de bord este un produs despre care gasiti amanunte pe site-ul firmei.El se bazeaza pe un traductor de debit ce se monteaza ininte de rampa de injectie si un afisor care se poate monta ca in figura in locul unul aerator sau pe bord.
Ieftin si precis.
Evident, sistemul se poate monta pe orice tip de autoturism pe benzina sau motorina.
Este oferit in doua variante:
hobby si profesional(pentru statii de taxi sau parcuri auto cu interes in eliminarea furtului de combustibil sau folosirea masinii in interes personal).
klaus
Mosu, ne facem de un ban pentru reclama pe sectiuni tehnice si postare in sectiuni diferite a aceluias lucru, sau ne conformam regulamentului?
sky79ct
Un pret concret ptr o solenza scala ?
Cu montaj in locul aeratorului.
Montajul e greu de facut?
Sunt din CT.
lirast
Ok, sunt cam mos, cum spuneti, nu prea folosesc forumurile.Daca greseala e atat de mare incat nu poate fi scuzata va rog sa faceti ce trebuie.
Am vazut ca aveti sectiune de anunturi dar cred ca merge si aici ca nu e doar un anunt ci o propunere de imbunatatire care poate duce la discutii.

18 Jun 2009, 14:56:
Nu, e usor si mai avem in stoc.Pretul e de 450RON, amanunte gasiti pe site(vedeti link mai sus).
ianacosti
As vrea sa fac o precizare:

Calculatorul de injectie al masinilor Solenza si Logan are un pin (pinul 11) pe care iese informatia de consum instantanu in l/h, asa ca nu mai trebuie debitmetrul.

Daca mai umblati la soft putin sa preluati si informatia de debit cred ca iese mai ieftin fara debitmetru. (pentru Solenza)

Forma semnalului este dreptunghiulara deci numai buna de bagat
in microcontroller.

Numarul de impulsuri il am acasa scris pe o foaie.
rratzoiusexos
eu unul nu mi as sacrifica un aerator pt calculatorul asta.
site ul ala pe care il dai tu e tare ambiguu si dezordonat,iar cu 450 de lei imi pun bord de logan,si cu manopera inclusa.
ce precizie are dispozitivul?ce functii?alt loc de amplasare?poate in locul afisajului kilometrajului si a ceasului,evident dispozitivul sa preia si functiile asora?
poate pe un tractor sau o masina pe carburator merge,dar la solenza ,la pretul asta,combarabil cu c.b. de la logan,no way.parerea mea...
Maskatu
S-a mutat aici
http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=151728
Se poate inchide. Nu are rost sa tinem 3 topicuri deschide pe aceeasi tema.
lirast
Ok.Daca tot am intrat aici(se pare ca am gresit) sa discutam putin.
Daca te intereseaza aspectul si spui ca te costa mai putin un bord de Logan, e clar ca nu ai cum sa alegi produsul nostru.
La pinul de care vb se obtine o indicatie orientativa a consumului instantaneu, precizie de cel mai bine 8%.
Asta din vcauza principiului de functionare: se foloseste un model matematic ce stabileste consumul instantaneu in functie de timpii de injectie si de presiunea in rampa.Imprecizia e data de imprecizia modelului matematic dar mai ales de instabilitatea presiunii in rampa si de modificarea dimensiunii injectoarelor in timp.
Aparatul nostru e un aparat de masura cu precizie de 1%.
Pentru hobby probabil ca nu e necesara o asemenea precizie(desi, pentru cine prefera precizia in locul aspectului va prefera varianta noastra) dar pentru statiile de taxi care vor sa evite furturile...
Maskatu
Precizie 1 %? Sau marja de eroare 1%? blink.gif
lirast
Daca vrei sa fim exacti, clasa de precizie c=1, deci eroare de +-1% la partea de contorizare care e cel mai greu de obtinut.Daca vreti pot sa explic si de ce.

18 Jun 2009, 15:49:
D-lui care critica site-ul meu: recunosc, nu e foarte frumos si poate nici foarte ordonat.Dar daca vrei sa intelegi despre ce e vorba, de pe prima pagina intri peste tot, foarte usor.
Pentru cei interesati de electronica gasesc si cursuri etc.
Pentru calculatorul de bord e foarte simplu.Vi se pare dezordonat doar pentru ca sunt date foarte multe informatii, explicatii...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.