Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: priza diagnoza
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Diverse - Dacia Solenza
augustin87r
Salut,

Avand masina luata SH cu 36 mii km, care se dovedesc din ce in ce mai mult a nu fi reali (masina arata super, dar are uzura la discuri, anvelopele nu sunt uzate de 30 de mii , ambreaijul s-a dus)...sunt curios sa stiu cati km reali are. Probleme la motor nu are , nici la cutie, la table etc.....Am auzit pe cineva care avea vW ca lui la priza de diagnoza ii arata kilometrii pe calculator.

La Dacia arata kilometrii? Daca e sa ii citeasca dupa ce spune bordul nu e bine pt ca un tablou de bord am schimbat eu ca nu imi indica benzina. O mai fi schimbat un tablou si fostul proprietar, s-au la paradit cumva (nu imi arata complet cifra 2 cand erau ore 20, 21,22 etc) sa nu indice primul digit din kilometrii.(cred ca exagerez si eu)
b64chr
La Solenza singurul loc unde se memoreaza km este in tabloul de bord.
george_scala_2004
sal,

sa inteleg ca la solenza kilometrajul NU se poate "smecheri" ? doar fiindca este in tabloul de bord ? sau se poate face si aici ? faza cu schimbatul bordului sau al ceasurilor o stiam (se schimba un bord cu un numar mare de km cu un numar mai mic, sau nu tot bordul ci doar ceasul kilometrajului). stie cineva detalii ?

multam,
nenestean
se poate face shmecherii la bord fara al schimba.
asta o fac "baietii destepti" si cu aparate.
dar nu sunt sigur despre faptul ca pe calc. motorului este posibil sa fie memorat si acolo cei reali.
de asta nustiu:D
si depinde de fostu proprietar....chiar la 30.000 se duce discu daca a condus'o des nebuneste....plecari,....figuri :-j
Solenzul
Ca tot suntem la capitolul mufa si diagnoza, vreau sa va spun ca am achizitionat de curand o interfata de diagnoza Vag COM 409.1 cu care intentionez sa diagnostichez Solenza mea. Cunoasteti software compatibile cu aceasta interfata? Ce imi recomandati? happy.gif
psychoo
Eu stiu ca VAG com este doar pentru masinile din grupul VAG ( Volkswagen, Audi, Skoda, Seat).
Daca reusesti cu acea interfata sa imi spui si mie ca mi`ai starnit o curiozitate smile.gif
Soft-ul pt gama Dacia-Renault este DDT2000.
Bafta.
sebastianu
softul il am eu.

aici ii softul
http://www.powerobd.ro/download.html


iar aici tot ceva de obd
[attachmentid=1627688086]

bafta.

Solenzul
Pentru psychoo:
Am conectato la masina si la laptop, am instalat niste drivere, am instalat DDT2000 si m-am uitat pe acolo, am reusit sa vad parametrii in timp real si erorile si alte chestii care nu stiu ce sunt sau ce fac. sad.gif din pacate e in franceza si nu prea ma pricep. In plus cand am dat la Dacia imi apare doar Nova si Logan, eu as fi vrut sa arate si Solenza... In fine, am atasat si 2 poze cu interfata. Scrie OBD II si se aprinde un ledulet albastru cand o conectez la masina.

Pentru sebastianu:
Multumesc pentru soft, imi place la nebunie mai ales ca e in romana, dar din pacate intampin probleme de conectare. Te rog daca poti sa imi lasi id tau ca sa vedem cum pot sa scap de problemele cu conectarea (imi da ceva de gen conection timeout, am facut si un printscreen).

Am gasit urmatoarele erori in urma diagnozei, aveti idee ce inseamna si ce trebuie sa fac ca sa le remediez?
sebastianu
Solenzul:
Aici ai programul pe care l-am luat mai demult de acolo.

[attachmentid=1627688158]

pskint25
ai power obd deblocat? ca l-am luat si eu dar era blocat, nu imi vede nimic.
Solenzul
Cum de se deblocheaza? Il are careva deblocat? Merge pe interfatza mea?
djasu82
nu cred ca merge pe site e gratuit dar nu se pupa cu interfata vag cumparata de voi de aceea costa mult interfata nu softul cel putin la power obd 2.
Cu ddt2000 iti spune cam tot .
Solenzul
El spune tot dar nu stiu sa traduc sad.gif . Ma poate ajuta cineva sa imi spuna si mie ce inseamna erorile din capturile de ecran din topicurile de mai sus? Exista ddt 2000 in limba romana?
ay08021
din cate am vazut tu ai interfata pe usb iar el cauta sa se conecteze pe com, in poza atasata de tine in stanga sus ai selectat com1 schimba portul pt usb
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.