Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dovezi despre existenta unui lac pe Marte
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Stiri > Stiri (Non-Auto)
david06083
Descoperirea unui canion lung si adanc si urmele unor plaje reprezinta cele mai clare dovezi despre existenta unui lac pe suprafata lui Marte, in conditiile in care cercetatorii considerau ca apa a disparut complet de pe aceasta planeta.

Imaginile transmise de camera video High Resolution Imaging Science Experiment, de la bordul modulului Mars Reconnaissance Orbiter, au indicat prezenta unei intinderi de apa intr-un canion lung de 50 de kilometri, potrivit cercetatorilor americani de la Universitatea din Colorado.

Acest lac are o suprafata de 200 de kilometri patrati si o adancime maxima de 457 de metri, potrivit unui articol publicat in revista Geophysical Research Letters.

Sursa:ProTv

[attachmentid=1627532376]
adip
Unde-i apa in poza asta? Si unde e sursa stirii, ca sa nu mai dam noi pe gogal ala?
Sau e subiect la caterinca?
Master01
Ba este canion ba este lac, dar eu nu prea cred asta. Daca acceptam asta inseamna ca vom accepta si existenta martienilor. icon_mrgreen.gif
david06083
Deci se putea afla cu un simplu serch pe Goagal,Gagal , Gulgal...asa ...sursa articolului de pe ProTv pe persoana fizica !
DrK
Aham... si se numeste Lacul Rosu nu?

Ontopic: Parerea mea este ca in goana dupa senzational care ne-a lovit grav in ultimii ani, uitam sa gandim logic si sa fim corecti...
C@talin
io nu as vrea sa ma gandesc ce razboaie ar fi pe pamanturi daca sar putea trai pe marte radmasa.gif macar de sar proceda primu venit primu servit icon_mrgreen.gif
klaus
Nu pot sa nu observ ca pe pagina oficiala a lui Mars Reconnaissance Orbiter sonda este o sonda... ORBITALA. Poza de pe site-ul PRO TV e o imagine luata de la sol de alte sonde martiene...
Asta da credibilitate stirii, nu-i asa?

In alta ordine de idei, david06083, ca te vad un tanar numai bun de inselat si care crede ca tot ce zboara se si mananca, asculta sfat la mine: nu tot ce straluceste este aur. Daca o sa fi atat de credul cum te prezinti acum (uitandu-ma pe topicele deschise de tine), o sa cam iei multe tepe in viata.
Merced
Daca s-o confirma vreodata poate ne adunam si noi mai multi intr-o masina si facem un pescuit... radmasa.gif
Master01
Mergem toti la pescuit ca acolo este moka si pescuiesti pestele direct congelat! Sau lacul este pe bucata de teren cumparata de cineva pe Internet? Atunci ala are monopol si umfla preturile! radmasa.gif Da, dar peste vreo 300 de ani..........
DrK
Peste 300 de ani o sa apara Logan MCV cu 20 de locuri si putem merge mai multi...
bardu
Eu ma gandeam la un ski nautic ..., imi pot lega si eu sfoara de MCV-u`?
Flamingo
Legat de martieni, erau si pe acolo, dar in lac, faceau scufundari... d-aia nu se vad... cat despre ce-a spus RaduNG... Da, exact la Lacul Rosu ma gandeam si eu. biggrin.gif
black_alienware
Nu este exclus ca exista un lac pe Marte.
In imaginile astea se vede clar ca a existat un lac pe Marte. sursa: University of Arizona
C@talin
sia venit caldura si la busit smile.gif
logan1.5dci
Lac lac dar s-a stabilit din ce e, sa nu merg degeaba pana acolo. Sigur este H2O nu este H2SO4 ?
jul
nu mai apucam noi sa vedem cine isi face primul vila pe marte
marte trebuie sa aiba biluta in mijloc ca sa faca scut magnetic
nu are ,omul nu are ce cauta acolo cum si pe luna nu poate sa stea prea mult
unde se poate sta e in raza de aparare a pamantului
altfel face poc omuletul cu viziera,radiatii variate
think,de ce sa ma duc pe marte cand ajung pe jos la luna?
http://www.realitatea.net/activitatea-scaz...ice_628267.html
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.